Blog

Zabiegi z botoksem – dla kogo efekty?

Botoks to substancja, którą najczęściej wykorzystuje się w zabiegach upiększających, mających za zadanie poprawić niedoskonałości skóry. Zabiegi z botoksem pozwalają na poprawę wyglądu, uzyskując efekt twarzy o kilkanaście lat młodszej. Najpopularniejszym zastosowaniem botoksu jest wypełnianie zmarszczek, jednak sama substancja może być wykorzystywana również w leczeniu nadpotliwości, czy nawet przy zgrzytaniu zębów. Przedstawiamy, jakie efekty dają zabiegi z botoksem i podpowiadamy, kto powinien z nich skorzystać. 

Zabiegi z botoksem – jak działają?

Botoks to toksyna botulinowa lub inaczej, jad kiełbasiany. Gdyby dostał się do naszego układu pokarmowego, mógłby wywołać poważne zatrucie, jednak stosowany wstrzyknięty pod skórę jest całkowicie bezpieczny dla naszego zdrowia. Zabiegi z botoksem działają na zasadzie blokady przewodzenia impulsów nerwowych, które wywołują przy tym skurcze mięśni twarzy odpowiedzialnych za procesy starzenia się. Powoduje to paraliż mięśni, które w danym rejonie twarzy tracą zdolność kurczenia się, przez co skóra przestaje się marszczyć i rozluźnia się, a zmarszczki się nie pogłębiają. Unieruchomione zostają tylko niektóre fragmenty skóry, dlatego reszta mięśni może funkcjonować prawidłowo, a twarzy nie wygląda nienaturalnie. 

Wskazania do zabiegu

Botoks to jedna z najczęściej wykorzystywanych substancji w zabiegach medycyny estetycznej. Jest nie tylko skuteczna, ale również bezpieczna dla naszego organizmu. Zabiegi z botoksem to najczęściej te, które wykonywane są w obrębie mięśni mimicznych górnej części twarzy. Zalicza się do nich takie problemy jak zmarszczki:

  • między brwiami, tzw. lwie zmarszczki, 
  • poprzeczne na czole, 
  • powstające wokół kącików oczu, tzw. kurze łapki. 

Do rzadszych zaleceń można zaliczyć:

  • zmarszczki wokół ust, tzw. zmarszczki palacza, 
  • zmarszczki na nosie, tzw. królicza zmarszczka, 
  • niwelowania uśmiechu dziąsłowego, tzw. gummy smile, 
  • niwelowanie objawów zgrzytania zębami, powodującego przerastanie  mięśni żwaczy, tzw. botox jaw, 
  • silny mięsień bródkowy. 

Od kilku lat zabiegi z botoksem wykonuje się również w szerszym zastosowaniu. Z powodzeniem można sobie radzić z takimi dolegliwościami jak nadpotliwość czy łysienie. 

Efekty zabiegów z botoksem

W przeciwieństwie do innych zabiegów medycyny estetycznej warto pamiętać, że na efekty botoksu należy chwilę poczekać. Najczęściej należy wziąć pod uwagę ok. 3-4 dni. Po tym czasie można zauważyć stopniowe osłabienie mięśni. Pełne efekty zabiegu najczęściej są widoczne po 1-2 tygodni. Wtedy też skóra wygląda na bardziej wygładzoną, a także ściągniętą, dzięki czemu uzyskujemy efekt młodszego wyglądu. Zabiegi z botoksem nie są jednak trwałe. Dla jednych jest to spory problem ze względu na trwałość efektów, jednak takie rozwiązanie znajduje swoich zwolenników. Jeśli efekty nie przypadną nam do gustu, po prostu stopniowo się ich pozbędziemy.