Blog

Nadmierna potliwość – przyczyny i leczenie

Nadmierna potliwość to zaburzenie funkcjonowanie gruczołów potowych, które w życiu człowieka najczęściej zaczyna się w okresie dojrzewania. Skuteczne leczenie tej przypadłości jest możliwe i coraz więcej osób decyduje się mniej lub bardziej inwazyjne metody rozprawienia się z tym problemem i tym samym, poprawę jakości życia. Jakie są przyczyny i rodzaje nadmiernej potliwości, co może ją pogłębiać i w jaki sposób sobie z nią radzić?

Czym jest nadmierna potliwość?

Pocenie się jest naturalną reakcją organizmu na wysoką temperaturę, aktywność fizyczną lub gwałtowny stres. Jego funkcją jest głównie termoregulacja, dzięki czemu podczas upałów, nasz organizm nie przegrzewa się. Nadmierna potliwość spowodowana jest nadmierną stymulacją gruczołów potowych, co objawia się wydzielaniem bardzo dużej ilości potu. Osoby cierpiące na to zaburzenie doświadczają pocenia się, które widocznie i odczuwalnie wsiąka w ubranie, ścieka z rąk lub stóp i realnie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Nadmierna potliwość ma swoje odbicie w psychicznym samopoczuciu, ponieważ wprawia w zakłopotanie i obniża pewność siebie.

Objawy nadmiernej potliwości

Każdy, człowiek z prawidłowo działającymi gruczołami potowymi, produkuje właściwą dla siebie ilość potu. Z nadmierną potliwością mamy do czynienia wówczas gdy:

  • nierzadko zdarza Ci się, że ubrania są dosłownie mokre od potu i niekoniecznie ma to miejsce wtedy, gdy wykonujesz ciężki ćwiczenia fizyczne.
  • Pot nadmiernie wydziela się w okolicach pach, stóp i dłoni.
  • Nadmierne wydzielanie potu zaczyna się rano, wraz z początkiem dnia

Nadmiernej potliwości mogą towarzyszyć takie objawy jak podrażnienie skóry oraz grzybicze lub bakteryjne infekcje skóry. Objawami natury psychicznej może być niechęć do noszenia kolorowych lub jasnych ubrań, lek społeczny oraz poczucie wstydu i zakłopotania.

Rodzaje nadmiernej potliwości

Specjaliści wyróżniają dwa rodzaje nadmiernej potliwości: pierwotną i wtórną. Ta pierwsza najczęściej ujawnia się w wielu dorastania, choć niektórzy pacjenci mają problem już od dzieciństwa. Wiele osób cierpiących na pierwotny rodzaj tej dolegliwości, ma w rodzinie kogoś kto tez na nią cierpi. Przyczyny zatem mają charakter także dziedziczny. Wtórny rodzaj nadmiernej potliwości może mieć źródła w innej chorobie lub przyjmowaniu niektórych leków. Choroby, którym towarzyszy nadmierna potliwość to między innymi, cukrzyca, nowotwory, gruźlica, otyłość, nadczynność tarczycy, zawał serca lub choroba Parkinsona. Medyczne uzasadnienie nadmiernej potliwości to także klimakterium, przyjmowanie lub nagłe wycofanie niektórych leków.

Niektóre metody leczenia nadmiernej potliwości

Na początek, lekarze zwykle zalecają stosowanie specjalistycznych antyperspirantów na receptę. To najtańszy i najmniej inwazyjny sposób radzenia sobie z tym problemem. Ta metoda może okazać się nieskuteczna wówczas, gdy nadmierne pocenie się dotyczy grubszej skóry na dłoniach lub stopach. Ponadto, niektórzy pacjenci zadowoleni są zabiegów jonoforezy, zwłaszcza wtedy, kiedy problem dotyczy dłoni i stóp. Leczenie nadpotliwości pod pachami tą metodą jest trudne ze względu na kształt tego obszaru ciała. Innowacyjną i niezwykle skuteczną metodą okazuje się zastosowanie botoksu. Aplikacja toksyny botulinowej w obszary, które charakteryzują się dużą aktywnością gruczołów potowych, okazuje się dawać bardzo zadowalające efekty, choć niestety czasowe. Dla zniwelowanie nadmiernego pocenia się pod pachami, stosowane jest także urządzenie MiraDry, które wykorzystuje wiązki elektromagnetyczne doi blokowania gruczołów potowych. Zwykle wystarczy jeden zabieg, aby osiągnąć długotrwałe efekty leczenia.

Nadmierna potliwość może skutecznie uprzykrzyć życie, dlatego nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Jest to przypadłość, z którą można sobie poradzić, jednak leczenie powinno odbywać się zawsze pod kontrolą lekarza.