Blog

F jak finalny efekt zabiegu – oczekiwania kontra rzeczywistość

Skonfrontowanie oczekiwań pacjenta z rzeczywistością, to jedno z najważniejszych zadań chirurga plastyka podczas konsultacji. Pacjent musi mieć świadomość tego, co zmieni się po zabiegu i jakie efekty uboczne będą temu towarzyszyły. Dobry chirurg nie jest sprzedawcą swoich usług. Mówimy tu o ludzkim wizerunku, który, czy nam się to podoba czy nie – ma ogromne znaczenie. Zadaniem chirurgii plastycznej jest poprawa wyglądu pacjentów, jednak sami pacjenci muszą wiedzieć, że to zabiegi to nie czarodziejska różdżka, która pozwoli uzyskać dokładnie taki efekt, jakie sobie życzymy.

Finalny efekt zabiegu – o czym powinieneś wiedzieć przed operacją?

Istnieje grupa pacjentów, która wierzy, że efekt operacji plastycznej będzie zgodny z wizją, stworzoną wcześniej w głowie. Sprawą bardzo istotną jest, aby pacjent zanim położy się na stole zabiegowym, był świadom tego, czy jego założenia staną się rzeczywiste po wykonanym zabiegu. Chirurg plastyk, nawet z ogromnym doświadczeniem i kwalifikacjami nie jest cudotwórcą. Jeśli pacjent z dużym, wydatnym i garbatym nosem oczekuje, że po korekcji nosa stanie się on wąski i niewielki, prawdopodobnie po operacji bardzo się rozczaruje. Zanim wybierzesz się na pierwszą konsultację lekarską, nastaw się na to, że lekarz bardzo konkretnie przedstawi Ci, co można zrobić i poprawić. Słuchaj uważnie, ponieważ od tego w dużej mierze zależy Twoje zadowolenie po zabiegu. Nie bagatelizuj także informacji o możliwości pojawienia się powikłań oraz wskazaniach i samopoczuciu po zabiegu. Każdy zabieg chirurgiczny niesie za sobą pewne ryzyko oraz czas, którego potrzebujesz aby zacząć całkowicie normalnie funkcjonować.

Co za dużo, to niezdrowo – daj przekonać się specjaliście!

Na szczęście coraz rzadziej, ale wciąż zdarzają się pacjenci, którzy mają dokładną wizję siebie po operacji sugerują lekarzowi rozwiązania, na które chirurg nie może przystać, bo zwyczajnie zrobiłby pacjentowi krzywdę. Przede wszystkim dlatego, ze lekarz musi uwzględniać całość wyglądu pacjenta, proporcje jego ciała lub twarzy. Drobna, szczupła kobieta, która chciałaby mieć rozmiar miseczki H lub I, nie będzie korzystnie wyglądała z takimi piersiami. W takim wypadku dochodzą również przeciwwskazania medyczne, bo biust trzeba będzie przecież „nosić”. Mały i wąski nosek nie będzie pasował do twarzy, która do tej pory charakteryzowała się wydatnym, garbatym i dużym nosem. W chirurgii plastycznej chodzi o to, aby defekty poprawiać, a nie zmieniać zupełnie charakter twarzy czy sylwetki. Nierealne oczekiwania pacjenta mogą być przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu i zdarza się, że chirurg plastyk nie zgadza się na przeprowadzenie operacji z tego powodu.

Czy pacjent także ma wpływ na finalny efekt oraz zadowolenie z zabiegu?

Nie ma co do tego wątpliwości – to chirurg wykonuje zabieg i jego zadaniem w największym stopniu jest dokonać tego „cudu” poprawienia natury. Pomimo wszystko, pacjent również ma wpływ na finalny efekt zabiegu. Przede wszystkim, powinien po operacji ściśle trzymać się wskazań lekarskich. To, w jaki sposób będzie traktował blizny, będzie nosił ubranie uciskowe lub dbał o to, aby unikać słońca przez określoną ilość czasu wpływa na końcowy efekt zabiegu. Zachowanie pacjenta po zabiegu ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia powikłań pooperacyjnych. Warunkiem zadowolenia z zabiegu jest wiedza oraz rzeczywiste oczekiwania względem planowanego zabiegu. Zdecydowana większość pacjentów, którzy mają realistyczne podejście do efektów zabiegów, to ludzie przez wiele lat cieszący się się ze zmian. Nastawienie pacjenta ma ogromne znaczenie i doświadczony lekarz, często potrafi określić czy podejście pacjenta pozwoli mu potem cieszyć się z rezultatów czy tez jego oczekiwania są tak nierealne, że zmiana możliwa do uzyskania spowoduje tylko frustrację.

źródło:

http://polki.pl

http://www.rynekestetyczny.pl