Blog

C jak czoło – o zmarszczkach i sposobach na rozprawienie się z nimi

Powstawanie zmarszczek w dużym stopniu zależne jest od dwóch czynników: predyspozycji genetycznych oraz mimiki twarzy. Oprócz tych czynników, znaczenie może mieć także pielęgnacja, która najczęściej niewiele pomoże w sytuacji, kiedy zmarszczki się już pojawiły. Zmarszczki na czole to jedne z najbardziej nielubianych zmarszczek zarówno przez kobiety jak i przez mężczyzn. Współczesna medycyna estetyczna oraz chirurgia plastyczna może pomóc w skutecznym pozbyciu się niechcianych linii na czole.

Rodzaje zmarszczek na czole i przyczyny powstawania

Zmarszczki to naturalna konsekwencja procesu starzenia. U kobiet pierwsze zmarszczki najczęściej pojawiają się w zewnętrznych kącikach oczu i są to tzw., kurze łapki. Kolejne etapy powstawania zmarszczek zależą w dużym stopniu od mimiki twarzy. Rodzaj skóry oraz predyspozycje genetyczne decydują o tym jak wcześnie owe zmarszczki się pojawią. Nieestetyczne linie na czole to efekt mimiki: zmarszczki poziome najczęściej biorą się z charakterystycznego marszczenia czoła i podnoszenia brwi. Zmarszczki pionowe z kolei czyli tzw. lwia zmarszczka, która najczęściej pojawia się podczas skupienia lub kiedy jesteśmy zezłoszczeni. Nad mimiką twarzy wcale nie jest tak łatwo zapanować. Dodatkowo, z wiekiem zmniejsza się elastyczność skóry. Zmarszczki coraz bardziej się pogłębiają, a skóra zaczyna opadać. Zmarszczki na czole nadają twarzy posępny lub „zmartwiony” wyraz twarzy. Z czasem zmarszczki na czole oraz mało elastyczna skóra ma wpływ także na wygląd brwi, które opadają, powodując jednocześnie efekt „opadania brwi na oczy”.

Jak zapobiec powstawaniu zmarszczek na czole?

Z pewnością dużą rolę odgrywa pielęgnacja skóry od najmłodszych lat. Odpowiednie natłuszczanie i nawilżanie skóry nieco spowolni powstawanie zmarszczek. Skóra sucha ma większe skłonności do starzenia się aniżeli cera tłusta, dlatego indywidualne skłonności także z pewnością mają znaczenie. Obecnie coraz częściej profilaktycznie stosuje się botoks u osób młodych, które mają wyraźną tendencję do marszczenia czoła. Rozluźnienie mięśni spowodowane wstrzyknięciem botoksu spowoduje, że marszczenie czoła ma dużo mniejszy zakres. Dzięki temu zmarszczki nie utrwalają ani nie pogłębiają się.

Sposoby na zmarszczki na czole

Obecnie najbardziej i dającym długotrwałe efekty skutecznym sposobem na zmarszczki jest chirurgiczny lifting czoła. Bardzo dobre rezultaty możemy uzyskać stosując niektóre zabiegi z zakresu medycyny estetycznej (dobierane przez lekarza według zaawansowania problemu oraz wieku), jednak ich efekt utrzymuje się kilka lub kilkanaście miesięcy. Dzięki chirurgicznemu liftingowi czoła uzyskujemy długotrwały efekt wygładzanie i ogólnego odmłodzenia wizerunku. Nacięcia wykonywane są w obrębie owłosionej skóry głowy, dlatego blizny są niewidoczne. Lifting nie tylko wygładza głębokie zmarszczki poziome i pionowe, ale również podnosi brwi, przez co spojrzenie nabiera młodszego i bardziej świeżego wyglądu. Lifting czoła jest sposobem na ogólne odmłodzenie wizerunku, zwłaszcza u osób, które przekroczyły już 40 lub 45 rok życia i ich skóra utraciła dawną sprężystość.

Dziś z powodzeniem można pozbyć się nielubianych zmarszczek na czole. Sposób ich likwidacji zawsze jest dobierany względem wieku, ogólnego stanu zdrowia oraz osobistych preferencji. Każdy zabieg, czy to z zakresu medycyny estetycznej czy chirurgii plastycznej poprzedzony jest konsultacją podczas której lekarz ma szansę obejrzeć pacjenta i dobrać najbardziej optymalną metodę rozprawienia się ze zmarszczkami.