BOTOKS – Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa, to obecnie jedna z najpopularniejszych substancji służących profilaktyce przeciwzmarszczkowej oraz wygładzaniu zmarszczek. Zastosowanie toksyny botulinowej, znanej szerszemu gronu zainteresowanych jako botoks (nazwa oryginalna wypełniacza komercyjnego: BOTOX®), to bezoperacyjny i skuteczny sposób na wygładzenie niektórych zmarszczek oraz ograniczenie zbyt ekspresyjnej mimiki twarzy. Właściwie wykonany zabieg z użyciem botoksu, realnie poprawia i odmładza wygląd twarzy.

Jakie są wskazania do zabiegu?

Wraz z upływającym czasem, na twarzy pojawiają się zmarszczki wynikające również z mimiki. Każdy z nas ma szczególną dla siebie charakterystykę twarzy, dlatego pojawiają się one w różnych miejscach. Zabieg z użyciem toksyny botulinowej, znacznie poprawi wygląd twarzy w przypadku:

  • poziomych zmarszczek na czole, które pojawiają się na skutek marszczenia czoła
  • pionowych zmarszczek między brwiami, nazywanych także „zmarszczkami lwimi”
  • zmarszczek pojawiających się po zewnętrznej stronie oka, czyli powszechnie znanych jako „kurze łapki
  • zmarszczek poprzecznych u nasady nosa
  • zmarszczek znajdujących się nad górną wargą tzw. śmiechowych
  • zmarszczek pojawiających się na szyi i dekolcie

Ponadto, toksyna botulinowa jest wskazana w przypadku opadających kącików ust oraz może być stosowana przy problemach z nadpotliwością dłoni i stóp.

Jak wygląda zabieg z użyciem botoksu?

Procedura wstrzykiwania toksyny botulinowej może być wykonana jedynie przez przeszkolonych lekarzy. Znieczulenie nie zawsze jest konieczne, jednak w niektórych przypadkach stosuje się znieczulenie miejscowe z użyciem kremu z lignokainą. Lekarz wstrzykuje niewielkie ilości preparatu w poszczególne mięśnie, przy użyciu jednorazowej strzykawki. Zabieg trwa około 20 minut.

Jak działa botoks?

Toksyna botulinowa blokuje przekaźnictwo impulsów między nerwami i mięśniami. Efekt wygładzenia zmarszczek jest spowodowany rozluźnieniem mięśni. Preparat działa miejscowo i tylko tam, gdzie został zastosowany. Botoks czasem stosowany jest profilaktycznie, ponieważ zapobiega nadmiernej i bardzo ekspresyjnej mimice twarzy, przez co nie pozwala zmarszczkom pojawić się w późniejszym okresie. Działanie substancji to około 6 miesięcy.

Rzeczywiste efekty zabiegu

Wprowadzona substancja nie działa natychmiast. Na pierwszy efekt trzeba poczekać około 2 lub 3 dni, a całkowite rezultaty widoczne są po ok. tygodniu. Przez kolejne pół roku, mimika twarzy powoli i  stopniowo powraca, jednak ewentualne efekty kolejnych zabiegów mogą utrzymywać się dłużej.

Wygładzenie zmarszczek nie jest trwałe i aby utrzymać efekt osiągnięty tuż po wykonaniu procedury, należy ją powtarzać. W tym miejscu należy zaznaczyć, że nawet jednorazowe poddanie się zabiegowi z użyciem toksyny botulinowej przynosi dobre rezultaty. Skóra jest wypoczęta i wygląda młodziej.

Jakie są wskazania po zabiegu?

Zabieg z użyciem botoksu jest bezpieczny, jednak bezpośrednio po wstrzyknięciu preparatu, należy stosować się do indywidualnych zaleceń lekarza. Bezpośrednio po zabiegu należy unikać schylania się oraz przebywania w pozycji leżącej do 5 godzin. Niewskazane jest masowanie miejsc wstrzyknięć. W uzasadnionych przypadkach, lekarz zaleca kontrolę oraz podaje pacjentowi indywidualne wskazania.

Czy istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia „efektu maski”?

Część osób obawia się poddania zabiegowi z użyciem toksyny botulinowej ze względu na możliwość wystąpienia „efektu maski”. Prawidłowo przeprowadzony zabieg, w odpowiednich odstępach czasu nie spowoduje niepożądanych rezultatów.

Telefon do gabinetu:

601 932 874

 

Jeżeli rozważasz użycie botoksu do korekcji zmarszczek umów się na wizytę w gabinecie doktora Zbigniewa Łuckiego. Ten relatywnie krótki zabieg zwykle przynosi dobre rezultaty w korekcji drobnych niedoskonałości na około pół roku – a powtarzany utrwala je na jeszcze dłużej.