Blog

G jak ginekomastia – męski problem, który można wyeliminować

Problem ginekomastii dotyczy szerokiej grupy mężczyzn i nie jest zjawiskiem rzadkim. W zależności od podawanych statystyk, z powodu ginekomastii lub lipomastii cierpi od 30% do 45% dorosłych mężczyzn. W większości przypadków problem nie jest groźny dla zdrowia, ale przede wszystkim negatywnie wpływa na psychikę mężczyzny.

Czym jest i skąd się bierze problem ginekomastii?

Ginekomastia to przerost męskiego sutka oraz gruczołu piersiowego u mężczyzn. Oprócz ginekomastii, problem, który wygląda dość podobnie to lipomastia czyli nadmiar tkanki tłuszczowej odkładający się w okolicy piersi. W obu przypadkach, męska klatka piersiowa nabiera kobiecego charakteru, co może być problemem dla wielu mężczyzn. Brytyjski chirurg Christan Duncan w wywiadzie dla Daily Mail stwierdził, że obecnie problem jest dużo szerszy niż jeszcze kilkanaście lat temu. Według chirurga, problemem jest zła dieta, która negatywnie wpływa na gospodarkę hormonalną. Ginekomastia w niewielu przypadkach może być objawem innych chorób, np. nowotworu sutka, jednak najczęściej jest głównie problem estetyczny wynikające z szeregu czynników takich jak przyjmowane leki, rodzaj diety lub anaboliki stosowane przez niektórych kulturystów. Jeśli przyczyny nie można jednoznacznie określić i wyeliminować czynników wpływających na istnienie „męskich piersi”, wprowadza się leczenie chirurgiczne, które jest jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się problemu. Operacji nie przeprowadza się wcześniej niż po uzyskaniu pełnoletności. Dorastający mężczyźni często mają problem z ginekomastią, która po osiągnięciu pełnej dojrzałości – samoistnie ustępuje.

Ginekomastia – źródło problemów

Ginekomastia i lipomastia dotyczy niestety coraz szerszej grupy mężczyzn, szczególnie tych nastoletnich. Zwłaszcza dla tej młodszej grupy jest to spory problem, który rzutuje na relacje społeczne i pewność siebie. Problem najczęściej pojawia się u nastolatków. Dla każdego młodego człowieka, zmieniające się ciało jest bardzo prywatnym i niejednokrotnie trudnym doświadczeniem. Nastolatkowie podglądają się nawzajem i nieco inne zmiany niż u rówieśników stają się źródłem ogromnych kompleksów. Rodzice także nie zawsze potrafią w odpowiedni sposób podejść do młodego człowieka, najczęściej bagatelizując problem. Kształtujący się u nastolatków charakter oraz pewność siebie zostają niejednokrotnie zachwiane, a zmiany rzutują na całe dorosłe życie. 5 lat temu, na łamach portalu huffingtonpost.com, pojawiła się poruszająca historia młodego człowieka, który opowiedział w jaki sposób ginekomastia negatywnie wpłynęła na jego jakość życia i relacje społeczne. Młodzi mężczyźni latami ukrywają problem pod wieloma warstwami ubrań, a rozmowy o problemie najczęściej odbywają się internetowych zamkniętych forach. Operacja pozwala pozbyć się problemu fizycznego i podnieść samoocenę, jednak trzeba pamiętać o tym, że czasem potrzebna jest także pomoc psychologiczna, bo lata wewnętrznego bólu jaki czasem się pojawia, naturalnie pozostawia negatywny ślad na psychice.

Rozwiązanie problemu – tylko zabieg chirurgiczny

Obecnie jedynym sposobem na pozbycie się ginekomastii lub lipomastii jest zabieg chirurgiczny. W zależności od rodzaju problemu, podczas zabiegu usuwana jest tkanka gruczołowa wraz z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa około 1,5 godziny. Po operacji lekarz daje pacjentowi wskazania. Najczęściej nie należy uprawiać ćwiczeń fizycznych przez okres około 4 tygodni oraz przez ten sam czas nosić odpowiednie ubranie uciskowe. Do pracy można wrócić już po kilku dniach, lecz przez pierwsze tygodnie trzeba prowadzić oszczędzający tryb życia. Jest to zabieg o dużym stopniu bezpieczeństwa a powikłania zdarzają się bardzo rzadko.

źródła:

https://www.huffingtonpost.com/2012/06/25/nice-tits_n_1624984.html

https://www.gynecomastia.org/gynecomastia-101/living-gynecomastia/gynecomastia-and-its-psychological-impact

http://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-ginekomastia-meski-problem,nId,716498

 

Podobne wpisy