Blog

E jak estetyka ciała – znaczenie we współczesnym świecie

Atrakcyjność wizualna miała znaczenie dla ludzi od zawsze. Uroda, zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet ma ogromne znaczenie i to nie tylko w relacjach damsko-męskich, ale w zasadzie w każdych relacjach społecznych. Estetyka ciała ma także znaczenie w innych aspektach życia. Których?

Znaczenie estetyki ciała w relacjach damsko-męskich

Choć czasem bardzo chcielibyśmy, aby patrzono na nas wyłącznie przez pryzmat tego co mamy w głowie – nie jest to możliwe. Jesteśmy w pewien sposób zaprogramowani genetycznie i podświadomie wybieramy partnerów i partnerki, którzy w określony sposób, zbliżają się do pewnego kanonu. Mężczyźni zwracają uwagę na ogólna sylwetkę, piersi, pośladki oraz biodra. Kobiety zwracają z kolei uwagę na ogólną sylwetkę, symetrię twarzy oraz schludność. Charakter, aura, cechy męskie i damskie mają oczywiście większe znaczenie, nie mniej – wygląd zewnętrzny jest ważny przy wybieraniu partnera. Dla obu płci, znaczenie ma również stan skóry, włosów i ogólnie „zdrowy” wygląd, którzy też dość często łączony jest z młodością.

Atrakcyjność i estetyka w życiu zawodowym

Kompetencje są najważniejsze, jednak wygląd podczas poszukiwania pracy również ma znaczenie. Według bloga portalu Infopraca, wygląd ma znaczenie nie tylko w związku pierwszym wrażeniem, ale także podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Portal powołuje się na magazyn kobiecy Marie Claire, który analizując dostępne badania, wyodrębnił kilka cech wyglądu, które mają znaczenie w życiu zawodowym. Oprócz takich cech jak schludny wygląd oraz markowa odzież, ważne są takie cechy wyglądu jak wzrost, sylwetka, szczupła budowa ciała oraz młody wygląd. Warto zwrócić szczególnie na ostatnią wymienioną cechę. Osoba ubiegająca się o pracę nie może wyglądać zbyt młodo, bo to świadczy o braku doświadczenia. Jednak zbyt wiele zmarszczek powoduje, że podświadomie odbieramy taka osobę jako gorzej radzącą sobie z zadaniami nie nadążająca za nowymi technologiami.

Wygląd a postrzeganie siebie

To, w jaki sposób postrzegamy swój wygląd, swoje ciało i twarz, ma spore znaczenie dla naszej jakości życia. Osoba, która ma wiele kompleksów, nie akceptuje swojego wyglądu, ma problemy także w obszarze nawiązywania znajomości oraz pewności siebie. Praca nad sobą, zwykle odbywa się w dwóch obszarach. Po pierwsze, staramy się zmienić niektóre cechy swojego wyglądu w realny sposób, np. starając się zrzucić zbędne kilogramy lub zatuszować defekty urody makijażem. Drugi obszar, to coś co dzieje się w głowie.

Niejednokrotnie mamy przecież do czynienia z osoba, która posiada wiele atrakcyjnych cech i podoba się ludziom, jednak sama siebie postrzega w „krzywym zwierciadle”. Osoby zadowolone ze swojego wyglądu są szczęśliwsze i pewniejsze siebie, co przekłada się na wiele obszarów życia – towarzyski, zawodowy oraz dotyczący relacji damsko-męskich. Na brak akceptacji swojego wyglądu może czasem wpływać jedna cecha wyglądu np. wiotka i obwisła skóra po ciąży, przy szczupłej i wysportowanej sylwetce. Niektórzy radzą sobie z tego typu mankamentami zupełnie dobrze i w pełni je akceptują, uważając, że to jest to historia ich ciała. Nie wszyscy są jednak w stanie to zaakceptować, zakładając, że mankament zaburza estetykę ciała.

Atrakcyjność fizyczna ma duży związek z ogólną estetyka ciała. Ludzie od zawsze poprawiali swój wygląd i walczyli z niedoskonałościami. Dziś mamy tych możliwości znacznie więcej niż nasi przodkowie i realnie możemy wpływać na to jak wyglądamy. Coraz częściej zdajemy sobie sprawę, że w poprawianiu swojego ciała nawet bardziej inwazyjnymi metodami nie ma nic złego. Czasem nawet niewielka z pozoru zmiana może wpłynąć na jakość życia pacjenta.

Autor: Kinga 

http://weblog.infopraca.pl

https://pl.wikipedia.org/wiki/Atrakcyjno%C5%9B%C4%87_fizyczna

Podobne wpisy