Blog

K jak konsultacja lekarska u chirurga plastyka – co warto wiedzieć, o co warto zapytać?

Decyzja o umówieniu się na konsultację lekarską w gabinecie chirurga plastyka, świadczy o pewnej gotowości do zmiany. To po konsultacji najczęściej decydujemy o poddaniu się zabiegowi. Na ostateczną decyzję wpływ ma wiele czynników, które warto omówić podczas pierwszego spotkania. Niezwykle istotne jest rozwianie wszelkich wątpliwości i uzyskanie maksimum odpowiedzi na pytania, które rodzą się w głowie. Dobrze poinformowany pacjent jest pozytywnie nastawiony, dokładnie wie czego powinien się spodziewać i finalnie jest zadowolony także z zabiegu. Konsultacja lekarska u chirurga plastyka – co warto wiedzieć?

Co warto wiedzieć o konsultacji?

Konsultacja przed zabiegiem chirurgicznym jest niezwykle ważnym elementem całego procesu zarówno z punktu widzenia pacjenta jak i lekarza. Lekarz musi poznać i zobaczyć problem, przeprowadzić wywiad lekarski dotyczący ogólnego stanu zdrowia oraz ocenić i zaproponować najlepsze dla pacjenta rozwiązanie. Podczas konsultacji chirurg poznaje swojego pacjenta, a także sprawdza jego oczekiwania i przedstawia rzeczywistość. Z punktu widzenia pacjenta, udana konsultacja lekarska zwykle prowadzi do wykonania zabiegu. Pacjent podczas spotkania z chirurgiem otrzymuje informacje dotyczące przebiegu operacji, możliwości wystąpienia powikłań, czasu i przebiegu rekonwalescencji oraz ostatecznego efektu. Konsultacja to czas na to, aby zadawać wszystkie pytania, które nurtują pacjenta. Im pacjent bardziej otwarty, który nie boi i nie wstydzi się zadawać pytań podczas spotkania, tym lepsze nastawienie do zabiegu i zadowolenie z jego efektów.

O co warto zapytać chirurga plastyka? Poradnik dla pacjentów

Kwalifikacje i certyfikaty

Nie bój się zapytać o kwalifikacje chirurga do którego przyszedłeś na konsultację. Lekarz na pewno chętnie odpowie na Twoje pytania i przedstawi odpowiednie certyfikaty i świadectwa. Chodzi przecież o finalny efekt zabiegu, Twój wygląd i Twoje zdrowie –  a na to pytanie, każdy dobry chirurg jest przygotowany. W dobie zwiększającej się popularności chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej, mogą pojawić się lekarze niekompetentni, więc Twoja wiedza zależy także od pytań, które zadasz.

Doświadczenie w przeprowadzaniu przeprowadzaniu konkretnego zabiegu

Wielu chirurgów plastyków ma doświadczenie w przeprowadzaniu niemal wszystkich najpopularniejszych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Zdarza się jednak, że chirurg ma ogromne doświadczenie w przeprowadzaniu zabiegów na twarz, ale już nieco mniejsze jeśli chodzi np. liposukcję. Warto wybrać takiego chirurga, który ma doświadczenie w przeprowadzaniu zabiegu, który Cie interesuje. Podczas konsultacji, nie bój się zapytać o doświadczenie oraz zadowolenie pacjentów, którzy zdecydowali się na taką samą operację.

Szczegóły dotyczące znieczulenia

Znieczulenie, to jest ten element procesu, który często bardzo pacjentów stresuje. Zapytaj o rodzaj znieczulenia, anestezjologa oraz samopoczucie zaraz po tym, jak znieczulenie przestanie działać. Rodzaj znieczulenia zależny jest od rodzaju zabiegu – w niektórych wypadkach wystarczy znieczulenie miejscowe, jednak niektóre zabiegi, takie jak operacja piersi czy liposukcja wymagają zastosowania znieczulenia ogólnego. Nie bój się zadawać nawet najbardziej dziwnych Twoim zdaniem pytań. Im więcej będziesz wiedział przed zabiegiem, tym lepsze będzie Twoje samopoczucie i nastawienie.

Powrót do zdrowia

Konsekwencją zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej jest okres rekonwalescencji. Po operacji, przez jakiś czas nie można wykonywać określonych czynności. Zapytaj chirurga o wszelkie szczegóły dotyczące powrotu do zdrowia, ponieważ powinieneś zaplanować sobie ten okres. Niektóre zabiegi uniemożliwiają noszenie zakupów czy opiekę nad małymi dziećmi przez kilka lub kilkanaście dni.

Zapytaj o pełne koszty zabiegu

Podczas konsultacji zapytaj o całkowite koszty zabiegu. Cenniki podane na stronach internetowych zwykle są orientacyjne, choć najczęściej zbliżone do cen rzeczywistych. Pełna wiedza o kosztach pozwoli Ci oszacować swoje możliwości, a przede wszystkim – będziesz wiedział na czym stoisz.

Podczas konsultacji z chirurgiem plastykiem nie bój się pytać o nic, co tylko przychodzi Ci do głowy. Doświadczenie pokazuje, że bardziej dociekliwi pacjenci są spokojniejsi, a po zabiegu – zadowoleni z efektów.

Podobne wpisy