Blog

Niechirurgiczne zabiegi odmładzające – co warto o nich wiedzieć?

Nieoperacyjne procedury odmładzające i poprawiające wygląd czyli po prostu zabiegi z zakresu medycyny są tak popularne, jak jeszcze nigdy w przeszłości. Ten trend wzrostowy prawdopodobnie będzie się utrzymywał, ponieważ wiele osób wciąż jest zainteresowanych poddaniem się zabiegom bez użycia skalpela. Medycyna estetyczna w ciągu ostatnich dwudziestu lat ogromnie się rozwinęła i wciąż rozwija. Obecnie, dzięki zabiegom można znacznie poprawić proporcje twarzy i w dużym stopniu ją odmłodzić. Zabiegi medycyny estetycznej odmładzają i poprawiają także wygląd ciała. Takie problemy jak rozstępy, pękające naczynka, cellulit nie są już dziś tak wielkim wyzwaniem jak jeszcze kilkanaście lat temu. Oto popularne, niechirurgiczne zabiegi odmładzające.

Popularne zabiegi medycyny estetycznej

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej na twarz możemy podzielić na trzy podstawowe grupy:

Zabiegi odmładzające i przeciwzmarszczkowe

  • wypełniacze takie Restylane czy Juvederm, których celem jest przywrócenie skórze gęstości, jędrności i objętości oraz wygładzenie zmarszczek. Wypełniacze stosowane są także do powiększania ust, nadawania objętości policzkom, wypełniania „doliny łez”, a nawet czasowe korygowanie takich mankamentów jak garb na nosie czy „cofnięta broda”.
  • Botoks – czyli zabiegi głównie nastawione na walkę ze zmarszczkami mimicznymi. Oprócz tego, botoks stosowany jest w wielu dziedzinach medycyny m.in. w neurologii,okulistyce oraz dermatologii (zabiegi leczące nadmierną potliwość).
  • Zabiegi typu Radiesse – ich zadaniem jest nie tylko wypełnienie zmarszczek i wymodelowanie twarzy (jak w przypadku preparatów na bazie kwasu hialuronowego), ale także pobudzenie organizmu do wytwarzania nowych włókien kolagenowych.
  • Zabiegi z użyciem własnego tłuszczu – jednym ze sposobów na przywrócenie skórze objętości i wygładzenie zmarszczek są transfery tłuszczu, bardzo szybko zyskujące na popularności ze względu na skuteczność oraz bezpieczeństwo.

Zabiegi poprawiające wygląd skóry

  • peelingi chemiczne – wygładzają skórę, wpływają na redukcję drobnych zmarszczek, poprawiają koloryt i spłycają blizny potrądzikowe.
  • Dermabrazja oraz mikrodermabrazja – czyli średnie i solne złuszczanie. Efekt podobny co w przypadku stosowania peelingów chemicznych.
  • Mezoterapia igłowa – wprowadzanie kwasu hialuronowego oraz witamin i składników odżywczych z pomocą niewielkich nakłuć i wprowadzania preparatów pod skórę.

Zabiegi skierowane w konkretny problem

Są to najczęściej zabiegi z użyciem specjalistycznych laserów. Dzięki nim można pozbyć się lub znacznie zredukować takie problemy jak blizny potrądzikowe, plamy i przebarwienia po ekspozycji na słonce, rozszerzone naczynka oraz drobne zmarszczki. Zabiegi, ilość sesji i rodzaje laserów dostosowywane są do problemu.

Dodatkowe uwagi

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej mogą przynosić doskonałe efekty. Nie ma jednego, uniwersalnego zabiegu na wszystkie problemy ze skórą i czasem lekarz może zalecić zastosowanie różnych rodzajów w innym czasie. Zabiegi odmładzające z zakresu medycyny estetycznej mają często (choć nie zawsze) jedną wadę – ich działanie jest czasowe i aby efekt został utrzymany, trzeba je powtarzać.

Przy korzystaniu z odmładzających zabiegów trzeba pamiętać, że nie w każdym wypadku są one wystarczające do potrzeb. Niechirurgiczne metody mogą sprawić, że Twoja skóra będzie wyglądała dużo lepiej, młodziej i bardzie świeżo, zmarszczki zostaną zredukowane i objętość skóry poprawiona. Jednak nie zastąpią operacji chirurgicznej i klasycznego liftingu twarzy wówczas, gdy skóra znacznie opada. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej nie są także pozbawione ryzyka. Choć oczywiście, należą do zabiegów względnie bezpiecznych, po których najczęściej dość szybko możesz wrócić do codziennych zajęć, to każdy z nich może wiązać się z konsekwencjami zarówno dla Twojego wizerunku jak i zdrowia. Wybierając lekarza, nie szukaj najtańszych opcji. Rozważnie sprawdzaj kompetencje, opinie i umiejętności. Dzięki temu, z większym prawdopodobieństwem unikniesz negatywnych skutków zabiegów.