Blog

redukcja piersi

Redukcja piersi – jak najczęściej wygląda powrót do codzienności?

Zabiegi powiększenia piersi wykonuje się od lat stosunkowo często. Zastosowanie implantów pozwala na powiększenie biustu oraz uzyskanie pełnego, kobiecego kształtu. Niemniej jednak u wielu kobiet problemem nie jest za mały biust, a biust za duży. Pomocny może być wtedy zabieg pomniejszenia piersi. Być może słyszałaś o tym dość dawno temu i od miesięcy zastanawiasz się nad operacją redukcji piersi? Z pewnością marzysz już o ostatecznych efektach i o tym, jak wpłyną one na Twoje życie. Wiesz już, że jakiś czas po zabiegu będzie łatwiej dobrać Ci bieliznę oraz ubrania, ćwiczenia na siłowni nie będą takie krepujące, a bóle kręgosłupa mniej dokuczliwe. Redukcja piersi ma jednak nie tylko wymiar estetyczny. Często wykonywany jest także ze wskazań medycznych takich jak uporczywe bóle pleców. Dla wielu kobiet redukcja piersi przyniosła duże oraz pozytywne zmiany w ich życiu. Zanim jednak będziesz mogła cieszyć się efektami w pełni musisz przejść przez sam zabieg operacyjny. Ponadto po operacji kluczowy jest okres rekonwalescencji czyli czas na dojście do siebie. Redukcja piersi – jak najczęściej wygląda powrót do codzienności? Jak kobiety przechodzą ten czas? Czego możesz się spodziewać?

Każdy jest inny

Na samym wstępie pragniemy zaznaczyć, że każdy z nas jest inny i odmiennie reaguje zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym na operację chirurgiczną. Nie da się zatem jasno stwierdzić, jak długo będzie trwał u Ciebie okres rekonwalescencji. Ponadto różne pacjentki mają różny próg bólu – dla jednych pacjentek okres pozabiegowy będzie wiązał się z minimalnym odczuwaniem bólu, a dla innych konieczne będzie przyjmowanie leków przeciwbólowych przez dłuższy czas. Niektóre pacjentki bardzo pozytywnie i szybko przechodzą ten okres, inne z kolei potrzebują nieco więcej czasu. Ważne, abyś jeszcze przed operacją o tym pamiętała i nie dała ponieść frustracji spowodowanej np. przedłużającym się czasem osłabienia czy gojenia ran. Poniższe informacje mogą pomóc Ci w zaplanowaniu okresu po zabiegu, pamiętaj jednak, że w razie wystąpienia jakichkolwiek pytań zadaj je swojemu lekarzowi. Odpowie on na Twoje pytania najlepiej oraz rozwieje Twoje wątpliwości.

redukcja piersi

CZAS OPERACJI I POBYTU W KLINICE

Sam zabieg redukcji piersi trwa około 2 – 3 godzin i przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Oznacza to, że nie będziesz pamiętać samego zabiegu, a także kilkudziesięciu minut „wokół” tegoż zabiegu. Po operacji prawdopodobnie przez dobę lub dwie będziesz przebywać w klinice. Czas ten jest konieczny na monitorowanie Twojego stanu oraz odpowiednie zadbanie o ranę pooperacyjną. W tym czasie zmianą opatrunków będzie zajmował się personel medyczny. Otrzymasz szczegółowe informacje dotyczące wskazań dotyczących pielęgnacji ran, zmiany opatrunków i noszenia specjalnego biustonosza. Na tym etapie wyznaczana jest wizyta kontrolna. Zabieg pomniejszania piersi nie jest zabiegiem jednodniowym, dlatego też musisz zaplanować sobie minimum kilka dni wolnego.

OKRES REKONWALESCENCJI

Po około 10-14 dniach większość pacjentek może wrócić do codziennych obowiązków. Niemniej jednak w przypadku kobiet wykonujących pracę fizyczną zalecamy dłuższy okres zwolnienia lekarskiego. Przez pierwsze dwa tygodnie pacjentka należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo własne oraz rany pooperacyjnej. Niewskazane jest zajmowanie się małymi dziećmi (podnoszenie, intensywne zabawy) oraz wykonywanie energicznych ruchów, zwłaszcza angażujących ramiona i górną część ciała.

redukcja piersi

Pamiętaj o kontakcie z lekarzem

Jeśli w tym czasie jest coś, co Cię niepokoi, źle się czujesz lub odczuwasz konkretne dolegliwości – nie wahaj się skontaktować ze swoim chirurgiem nawet przed wyznaczonym terminem wizyty. Jeżeli wystąpiła u Ciebie gorączka lub pojawiła się ropa – nie czekaj i jak najszybciej skontaktuj się ze swoim lekarzem. Przez pierwsze kilkanaście dni (lub zależnie od zaleceń chirurga) konieczne jest spanie na plecach. Trzeba zmieniać oraz uważać na opatrunki do czasu ściągnięcia szwów. Okolica rany powinna być sucha i czysta, aby nie zwiększać ryzyka zakażenia rany. Niezalecane jest przemywanie rany środkami odkażającymi na bazie spirytusu. Dlatego też warto omówić ten temat z lekarzem i już wcześniej zaopatrzyć się w zalecany środek do odkażania. Indywidualnie lekarz może zalecić przyjmowanie niektórych leków np. antybiotyków, jednak nigdy nie próbuj robić tego na własną rękę. Ostrożnie należy także podchodzić do aktywności fizycznej. Zupełny brak ruchu z pewnością nie jest wskazany, jednak w pierwszych tygodniach, nie należy z nim przesadzać. Zalecamy zazwyczaj krótkie spacery po pokoju, a wraz z dochodzeniem do siebie – spacery po dworze. Tutaj warto podejmować kolejne kroki zgodnie ze zaleceniami chirurga. Zbyt wczesne podejmowanie intensywnych ćwiczeń fizycznych może doprowadzić do komplikacji.

Podczas rekonwalescencji ważna jest rozwaga, słuchanie swojego ciała, ale też przede wszystkim stosowanie się do wskazówek chirurga plastyka. Większość pacjentek po kilku tygodniach wraca już do zupełnie normalnej aktywności i cieszy się z efektów operacji. Powikłania zdarzają się stosunkowo rzadko, jednak jak przy każdej interwencji chirurgicznej, istnieje takie niebezpieczeństwo. Działanie zgodnie z zaleceniami znacznie je minimalizuje, dlatego stosowanie się wskazań jest jednym z głównych determinantów szybkiego powrotu do codzienności.