Blog

Redukcja piersi – jak najczęściej wygląda powrót do codzienności?

redukcja piersi - powrót do normalnych zajęć

Zastanawiasz się nad operacją redukcji piersi? Z pewnością myślisz już o ostatecznych efektach i ich wpływie na Twoje życie. Wiesz już, że jakiś czas po zabiegu będzie łatwiej dobrać Ci bieliznę oraz ubrania, ćwiczenia na siłowni nie będą takie krepujące, a bóle kręgosłupa mniej dokuczliwe. Redukcja piersi ma nie tylko wymiar estetyczny. Często wykonywany jest także ze wskazań medycznych. Choć operacja powiększenia piersi jest jedną z najbardziej popularnych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej, to redukcja piersi jest jednym z najlepiej ocenianych przez pacjentki. Rzeczywiście, wiele kobiet potwierdza pozytywne zmiany w swoim życiu po operacji zmniejszenia biust. Zanim jednak będziesz mogła cieszyć się efektami, przed Tobą operacja oraz okres rekonwalescencji. Redukcja piersi – jak najczęściej wygląda powrót do codzienności? Jak kobiety przechodzą ten czas? Czego możesz się spodziewać? 

Przede wszystkim pamiętaj, że każdy z nas jest inny i odmiennie reaguje zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym na operację chirurgiczną. Nie ma zatem ścisłych reguł, które wskazywałyby jakie będą Twoje odczucia po operacji. Niektóre pacjentki bardzo pozytywnie i szybko przechodzą ten okres, inne z kolei potrzebują nieco więcej czasu. Ważne, abyś jeszcze przed operacją o tym pamiętała i nie dała ponieść frustracji spowodowanej np. wydłużającym się czasem osłabienia czy gojenia ran. Poniższe informacje mogą pomóc Ci w zaplanowaniu okresu po zabiegu, jednak szczegółowe informacje powinny pochodzić od Twojego chirurga plastyka.

Czas operacji i pobytu w klinice

Operacja redukcji piersi trwa około 2, 3 godzin i przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Po operacji prawdopodobnie przez dobę lub dwie będziesz przebywać w klinice. W tym czasie, zmianą opatrunków będzie zajmował się personel i tam także otrzymasz szczegółowe informacje dotyczące wskazań dotyczących pielęgnacji ran, zmiany opatrunków i noszenia specjalnego biustonosza. Na tym etapie, wyznaczana jest wizyta kontrolna.

Okres rekonwalescencji

Po około 10-14 dniach, większość pacjentek może wrócić do codziennych obowiązków. Jeśli praca jest fizyczna, wiąże się z podnoszeniem ciężkich przedmiotów lub wykonywaniem energicznych ruchów – czas absencji może się wydłużyć. Przez pierwsze dwa tygodnie pacjentka powinna bardzo uważać. Niewskazane jest zajmowanie się małymi dziećmi (podnoszenie, intensywne zabawy) oraz wykonywanie energicznych ruchów, zwłaszcza angażujących ramiona i górną część ciała

Jeśli w tym czasie jest coś, co Cię niepokoi, źle się czujesz lub odczuwasz konkretne dolegliwości – nie wahaj się skontaktować ze swoim chirurgiem przed wyznaczonym terminem wizyty. Przez pierwsze kilkanaście dni (lub zależnie od zaleceń chirurga), należy spać na plecach. Trzeba zmieniać oraz uważać na opatrunki do czasu ściągnięcia szwów. Okolica rany powinna być sucha i czysta, aby nie zwiększać ryzyka zakażenia rany. Indywidualnie lekarz może zalecić przyjmowanie niektórych leków np. antybiotyków, jednak nigdy nie próbuj robić tego na własną rękę. Ostrożnie należy także podchodzić do aktywności fizycznej. Zupełny brak ruchu z pewnością nie jest wskazany, jednak w pierwszych tygodniach, nie należy z nim przesadzać. Tutaj warto podejmować kolejne kroki zgodnie ze zaleceniami chirurga. Zbyt wczesne podejmowanie intensywnych ćwiczeń fizycznych może doprowadzić do komplikacji.

Podczas rekonwalescencji ważna jest rozwaga, słuchanie swojego ciała, ale też przede wszystkim, stosowanie się do wskazówek chirurga plastyka. Większość pacjentek po kilku tygodniach wraca już do zupełnie normalnej aktywności i cieszy się z efektów operacji. Powikłania zdarzają się stosunkowo rzadko, jednak jak przy każdej interwencji chirurgicznej, istnieje takie niebezpieczeństwo. Działanie zgodnie z zaleceniami znacznie je minimalizuje, dlatego stosowanie się wskazań jest jednym z głównych determinantów szybkiego powrotu do codzienności.