Blog

Ból po operacji plastycznej – co warto wiedzieć?

Poddanie się każdemu inwazyjnemu zabiegowi wiąże się z odczuwaniem bólu, nieprzyjemnego uczucia lub przynajmniej dyskomfortu. Przecież nawet poddawanie się niektórym zabiegom kosmetycznym, takim jak tradycyjna regulacja brwi, może wiązać się z subiektywnym odczuwaniem bólu. Przed poddaniem się jakiemukolwiek zabiegowi z zakresu chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej, ważne jest przygotowanie do tego, co będzie czekało nas przez kilka dni po wszystkim. Ból po operacji plastycznej –  oto kilka spraw, z których warto zdawać sobie sprawę zanim poddamy się operacji plastycznej.

Każdy z nas ma inny próg bólu

Z pewnością masz w swoim otoczeniu osoby, które bez problemu oddają się zabiegom dentystycznym takim jak borowanie zębów bez znieczulenia. Inni Twoi znajomi decydują się na znieczulenia nawet wówczas, gdy muszą zaleczyć niewielki ubytek. Te same osoby mogą zupełnie inaczej odczuwać ból po zszywaniu rany lub uderzeniu się o kant stołu. Stąd też, czytając opinie w sieci dowiemy się, że niektóre kobiety po operacji powiększania piersi bardzo cierpiały przez kilka dni, a inne wspominają co najwyżej o dyskomforcie. Każdy z nas ma inny próg bólu i naprawdę trudno określić jak będzie w przypadku konkretnego pacjenta. W zdecydowanej większości, pacjenci oceniają ból po operacji jako znośny, który jest do wytrzymania.

Mamy XIX wiek. Cierpienie po operacji nie jest konieczne

Odczuwanie dolegliwości bólowych po operacji plastycznej nie jest koniecznym elementem operacji. Dzisiejsza medycyna zna przecież sposoby na uśmierzanie bólu i warto o tym pamiętać, zanim wyobrażenie o cierpieniu stanie się argumentem przeciwko realizacji swoich celów. Najczęściej po operacji lekarz zaleca przyjmowanie określonych leków przeciwbólowych w razie potrzeby. Najczęściej, przyjmowanie zaleconych dawek jest wystarczające do uśmierzenia dolegliwości bólowych. Ważne! Nie przyjmuj niczego na własną rękę i trzymaj się wskazań lekarza. Niektóre, dostępne w aptekach leki przeciwbólowe na mogą być przyjmowane przez kilka dni po operacji.

Ból nie trwa wiecznie

Nawet jeśli odczuwasz nieco silniejsze dolegliwości bólowe po operacji to pamiętaj, że to wkrótce minie. Najczęściej możemy mówić o odczuwaniu bólu w 2-4 dobie po zabiegu. Po tym czasie pozostaje dyskomfort, który także alarmuje nasz mózg, że należy być ostrożnym, uważać na niepotrzebne urazy lub energiczne ruchy.

Wiedza i przygotowanie może Ci pomóc

Przed poddaniem się zabiegowi, warto dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Podczas konsultacji zadawaj pytania nie tylko dotyczące efektów zabiegu, ale także pielęgnacji ran i dolegliwości bólowych. Opinia chirurga pomoże Ci się przygotować na odczucia, które mogą pojawić się po operacji. Odczuwanie krótkoterminowych dolegliwości związanych z poddaniem interwencji chirurgicznej jest naturalne. Brak odczuwania jakiegokolwiek bólu czy dyskomfortu byłoby niepokojące.

Ściśle trzymaj się wskazań chirurga plastyka

Nie lekceważ żadnego wskazania chirurga plastyka dotyczącego Twojego postępowania po operacji. Ścisłe przestrzeganie zaleceń nie tylko pozwoli na uzyskanie jak najlepszych efektów operacji, ale także znacznie skróci i zniweluje dolegliwości bólowe z nią związane. Odpoczywaj określoną ilość czasu, dobrze się odżywiaj, dbaj o prawidłowe gojenie się ran i unikaj wysiłku. Dzięki temu przyczynisz się do tego, że Twoje ciało zregeneruje się naturalnym tempie. Warto także pamiętać, że ignorowanie wskazań może doprowadzić do niepożądanych reakcji a tym samym, sprowadzić na Ciebie konsekwencji w postaci dodatkowego i tym razem już zupełnie niepotrzebnego bólu.