Blog

Ból po operacji plastycznej – co warto wiedzieć?

ból po operacji plastycznej

Ból to jedna z najbardziej naturalnych części naszego życia. Pojawia się w przypadku zranienia, długotrwałego wysiłku fizycznego, urazu bądź choroby. Odgrywa on jednak bardzo ważną funkcję. Jego główną rolą jest ostrzeganie naszego organizmu przed zagrożeniem. Przykładowo poparzenie się piekarnikiem sprawia, że błyskawicznie odciągamy rękę. Ból w przypadku niektórych chorób, takich jak angina, skłania nas do poszukiwania pomocy. Niestety, pojawia się także w przypadku zabiegów operacyjnych oraz podczas rekonwalescencji. Ból po operacji plastycznej jest uciążliwym doświadczeniem. Jak sobie z nim radzić? Na co należy zwrócić uwagę?

Pamiętaj, że bardzo ważnym jest, abyś przed zabiegiem porozmawiała z lekarzem. Zwróć na to szczególnie uwagę, jeżeli sama masz wysoką wrażliwość na ból. Pozwoli to na dobranie odpowiedniego zabiegu, a z drugiej strony na zaproponowanie Ci odpowiedniej terapii przeciwbólowej po zabiegu.

Każdego z nas boli inaczej

Ból, choć występuje u każdego z nas, ma różne natężenia u różnych osób nawet wtedy, jeżeli zadziałamy tym samym bodźcem. Z pewnością masz w swoim otoczeniu osoby, które bez problemu oddają się zabiegom dentystycznym takim jak borowanie zębów bez znieczulenia. Dla innych z kolei zwykłe uszczypnięcie bądź niewygodne obuwie wiążą się z bardzo silnym bólem. Te same osoby mogą zupełnie inaczej odczuwać ból po zszywaniu rany lub uderzeniu się o kant stołu. Stąd też czytając opinie w sieci dowiemy się, że dla niektórych kobiet zabieg powiększania piersi wiązał się z kilkudniowym, silnym bólem. Inne z kolei podają, że odczuwały głównie poczucie rozpierania oraz ciągnięcia. Każdy z nas ma inny próg bólu i naprawdę trudno określić jak będzie w przypadku konkretnego pacjenta. W zdecydowanej większości, pacjenci oceniają ból po operacji plastycznej jako znośny, który jest do wytrzymania.

ból po operacji plastycznej

Mamy XIX wiek. Cierpienie po operacji nie jest konieczne.

Odczuwanie dolegliwości bólowych po zabiegach operacyjnych, w tym po operacji plastycznej nie jest koniecznym elementem operacji. Dzisiejsza medycyna zna przecież sposoby na uśmierzanie bólu i warto o tym pamiętać. Obecnie lekarz zazwyczaj zaleca przyjmowanie określonych leków przeciwbólowych w ściśle określonych dawkach oraz godzinach. Nieco rzadziej zaleca się przyjmowanie leków przeciwbólowych w razie potrzeby. Zalecone dawki wystarczają zazwyczaj w celu ograniczenia oraz zniesienia odczuwania bólu. Pamiętaj, aby nie przyjmować leków na własną rękę. Wiele leków przeciwbólowych dostępnych w aptekach zawiera tę samą substancję czynną pod innymi nazwami handlowymi. Sprawia to, że nietrudno o przypadkowe przedawkowanie. 

Ból po operacji plastycznej nie trwa wiecznie

Nawet jeśli odczuwasz nieco silniejsze dolegliwości bólowe po operacji to pamiętaj, że wraz z gojeniem się rany pooperacyjnej ból po operacji plastycznej stopniowo przemija. Najczęściej mamy do czynienia z odczuwaniem najsilniejszego bólu w 2-4. dobie po zabiegu. Po tym czasie pozostaje dyskomfort, który także alarmuje nasz mózg, że należy być ostrożnym, uważać na niepotrzebne urazy lub energiczne ruchy. Pamiętaj jednak, że w przypadku nasilenia się dolegliwości bólowych po kilku dniach od zabiegu, pojawienia się ropy bądź gorączki konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem.

ból po operacji plastycznej

ŚCIŚLE TRZYMAJ SIĘ WSKAZAŃ CHIRURGA PLASTYKA

Pamiętaj, aby przestrzegać wskazań, których udzielił Ci chirurg. Pomogą one nie tylko w leczeniu rany oraz ograniczeniu dolegliwości bólowych, ale także pozwolą na uzyskanie jak najlepszego efektu kosmetycznego. Ważne jest, aby w dniach pooperacyjnych ograniczyć swoją aktywność fizyczną oraz nie pracować. Niemniej jednak drobny spacer może być pomocny w pierwszych dniach po zabiegu. Pamiętaj też, że warto uzbroić się w leki przeciwbólowe już przed operacją tak, by mieć je pod ręką. Pomocne mogą być również domowe metody łagodzenia bólu. Pamiętaj, że rana pooperacyjna wymaga ściśle określonej pielęgnacji.