Blog

Rekonwalescencja po redukcji piersi – jak szybko wrócić do zdrowia?

Redukcja piersi, czyli inaczej ich zmniejszenie, to operacja plastyczna, która polega na usunięciu części gruczołu oraz skóry, a także, jeśli jest taka potrzeba, zmniejszenie otoczek brodawek sutkowych. Cel zabiegu to nie tylko osiągnięcie efektu estetycznego, ale także poprawa jakości życia pacjentki poprzez wyeliminowanie przyczyn dolegliwości zdrowotnych oraz poprawa samopoczucia. Rekonwalescencja po zmniejszeniu piersi obejmuje szereg zaleceń. Część z nich na ogół dotyczy stosowania odpowiedniego biustonosza, natomiast niektóre związanie są również z prawidłową pozycją podczas snu czy przestrzeganiem terminów wizyt kontrolnych. Przestrzeganie zaleceń po zabiegu jest bardzo istotne, ponieważ najczęściej krótkotrwałe ograniczenia nie są bardzo energochłonne, a stosowanie się do nich zwiększa szansę na uzyskanie wymarzonego wyglądu biustu oraz zdrowej rekonwalescencji.

Rekonwalescencja po redukcji piersi – zalecenia ogólne

Pożądany efekt zabiegu zmniejszenia piersi jest w głównej mierze zależny od umiejętności wykonującego operację chirurga. Pacjentka opuszcza klinikę ze specjalnym opatrunkiem na piersiach, który należy zmieniać zgodnie z odpowiednimi instrukcjami lekarskimi. Niekiedy zaleca się zmianę co dwa dni lub częściej. Rekonwalescencja po redukcji piersi zakłada również utrzymywanie opatrunku w suchości, ponieważ wilgoć nie sprzyja gojeniu się ran.

Lekarstwa

Rekonwalescencja po zmniejszeniu piersi może obejmować przyjmowanie pewnych leków. Jako podstawowe i najczęściej stosowane wymienić można antybiotyki. Ich stosowanie zmniejsza ryzyko pojawienia się infekcji. Pacjentka dostaje także szczegółowe instrukcje odnośnie tego, jakie leki przeciwbólowe powinna zażywać w razie wystąpienia u niej silnych dolegliwości bólowych.

Odpowiedni biustonosz

Specjalistyczny biustonosz operowana powinna nosić przez około dwa do szczęściu tygodni. Jego zakładanie sprawia, że odpowiednio formują się świeżo zoperowane gruczoły piersiowe. Pacjentki często otrzymują również zalecenia dotyczące przyjmowania określonej pozycji podczas snu. Przez pierwsze kilkanaście dni w ramach rekonwalescencji po redukcji piersi zaleca się spanie na plecach. Odwrotna pozycja wpływa negatywnie na skuteczne efekty operacji.

Rekonwalescencja po zmniejszeniu piersi a aktywność fizyczna

Pośród zaleceń mających wpływ na rekonwalescencję po operacji redukcji piersi, wymienia się również te, które dotyczą aktywności fizycznej. Pozostawanie w bezruchu przez dłuższy czas grozi występowaniem powikłań zakrzepowych. Jednak z drugiej strony, nadmierny wysiłek fizyczny nie jest wskazany, szczególnie w okresie od 2 do 4 tygodni po operacji tego typu.

Regularne wizyty kontrolne

Przed opuszczeniem szpitala czy kliniki pacjentka otrzymuje zalecenia odnośnie zgłoszenia się na wizyty kontrolne. Podczas jednej z nich w okresie od 7 do 14 dni po zabiegu, usuwane są szwy. Dodatkowo, kobieta zostaje szczegółowo poinformowana o możliwych dolegliwościach, które stanowią sygnał alarmowy. Należą do nich między innymi:

  • Silne zaczerwienienie piersi
  • Wysoka gorączka
  • Nieustępujący ból, pomimo zażywania leków przeciwbólowych

W wypadku wystąpienia objawów tego typu należy natychmiastowo zgłosić się do lekarza. Mogą one bowiem świadczyć o występowaniu zakażenia.

Podsumowanie

W czasie wykonywania zabiegu redukcji piersi duże znaczenia mają umiejętności chirurga. Sama operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i przebiega w trybie 24-godzinnej hospitalizacji. Rekonwalescencja po zmniejszeniu piersi nie jest długa oraz nie wymaga czynności, które mogłyby być szczególnie obciążające dla pacjentki.