Blog

rekonwalescencja po redukcji piersi

Rekonwalescencja po redukcji piersi – jak szybko wrócić do zdrowia?

Zabieg pomniejszania piersi budzi wiele kontrowersji. Duży biust jest dla wielu z nas synonimem atrakcyjności, płodności i zdrowego wyglądu. Niestety, piersi mogą być równiez za duże. Stanowią wtedy niemałe obciążenie dla naszych pleców. Ból grzbietu staje się wtedy codziennym, przykrym i nieustępującym doświadczeniem. Wiele kobiet decyduje się również na pomniejszenie piersi ze względów estetycznych. Nie jest to nic dziwnego. Pomniejszenie piersi pozwala na nadanie piersiom ładniejszego i bardziej pożądanego kształtu. Jak przebiega rekonwalescencja po redukcji piersi? Jak jednak dojść do siebie po zabiegu? Kiedy mogę zacząć uprawiać sport? Czy po pomniejszeniu piersi mogę wrócić na basen?

Po pierwsze – daj sobie czas

Organizm każdej z nas ma inną zdolność do leczenia ran. Może zabrzmi to banalnie, ale u każdej z nas nacięcia skóry goją się w innym tempie. Ponadto każda z nas ma inne progi bólowe oraz inne dolegliwości pozabiegowe. Tym samym nie warto porównywać naszego czasu rekonwalescencji z czasem, który potrzebowały inne kobiety. Powrót do normalnej aktywności – czy zawodowej, czy fizycznej – może zająć każdej z nas trochę więcej lub trochę mnniej czasu.

Po drugie – przed zabiegiem przygotuj mieszkanie

Przed zabiegiem warto przygotować mieszkanie do naszego powrotu. Świeża pościel oraz dobrze zaopatrzona lodówka pozwoli nam na przyjemniejsze dochodzenie do siebie. Nie oznacza to jednak, że należy przygotować zapasy na kilka miesięcy. Warto również umówić się z zaufaną osobą tak, aby wykupiła ona naszą receptę i dostarczyła nam leki. Nie powinno się również planować żadnych prac domowych w okresie rekonwalescencji po redukcji piersi. Ewentualne dolegliwości bólowe przekreślą nasze plany. Rozsądnym będzie jednak zaopatrzenie się w ulubione książki, krzyżówki czy też gazety.

rekonwalescencja po redukcji piersi

Po trzecie – porozmawiaj z lekarzem

Pamiętaj, że podczas wizyty – zarówno kwalifikacyjnej, jak i kontrolnej – możesz zapytać się o wszystko. Lekarz nie będzie Cię oceniał ani nie wyśmieje Twoich pytań. Zarówno proces kwalifikacji jak i leczenia wymaga wzajemnego zaufania i zrozumienia. U lekarza nie powinniśmy się wstydzić naszych rozterek czy wątpliwości.

Po czwarte – słuchaj rad lekarza

Pozabiegowych zaleceń należy bezwzględnie przestrzegać. Lekarz zaleci Pani odpowiednią pielęgnację rany oraz odpowiednie środki przeciwbólowe. Pielęgnacja rany pooperacyjnej jest bardzo ważna. Odpowiednia opieka nad miejscem operowanym pozwala na szybkie zagojenie się nacięcia oraz zmniejsza ryzyko powikłań. Tym samym bardzo ważnym jest, aby uważnie przeczytać zalecenia lekarza. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z kliniką, w której poddała się Pani zabiegowi.

Po piąte – wiele rad, które usłyszysz od znajomych może być przestarzałe

Polacy, jak żaden inny naród, zna się na medycynie najlepiej. Z pewnością w okresie przed i pooperacyjnym usłyszysz wiele różnego rodzaju rad. O ile część z nich może być przydatna, o tyle niektóre mogą być szkodliwe. Warto zaznaczyć, że medycyna jest bardzo intensywnie rozwijającą się dziedziną nauki. Tym samym, zalecenia dotyczące pielęgnacji ran zmieniają się. Oznacza to, że nie należy kierować się radami znajomych, którzy dawno temu poddali się jakiemuś zabiegowi operacyjnemu

Po szóste – uważaj na tak zwane czerwone flagi

Niewielki obrzęk oraz zaczerwienienie są naturalnymi procesami gojenia się rany. Choć mogą budzić one nasz niepokój, to nie są one groźne. Niemniej w wypadku wystąpienia takich objawów jak gorączka, dreszcze bądź ropny wyciek należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Objawy te mogą świadczyć o zakażeniu miejsca operowanego oraz wymagać antybiotykoterapii.

rekonwalescencja po redukcji piersi

Po siódme – efekt przychodzi z czasem

Jak widzimy, rekonwalescencja po redukcji piersi jest procesem wieloetapowym. Okres pozabiegowy może być czasem dość frustrującym. Ból oraz ograniczenie aktywności ruchowej jest bardzo dotkliwy. Warto zaznaczyć, że piersi po zabiegu mogą być nieznacznie obrzęknięte. Jest to wynik procesu gojenia się, który składa się między innymi z lokalnej reakcji zapalnej. Efekt kosmetyczny, choć widoczny zazwyczaj zaraz po zabiegu, ma tendencję do narastania w kolejnych dniach. Bóle pleców ustępują zazwyczaj w kilka, kilkanaście tygodni po zabiegu.