Blog

Plastyka piersi a spanie – wskazówki

plastyka piersi a spanie

Zarówno zabiegi powiększania, jak i pomniejszania piersi cieszą się coraz większą popularnością. Wprowadzenie silikonowych implantów umożliwiło szybką i estetyczną plastykę piersi. Zabieg powiększania piersi jest zabiegiem stosunkowo niedługim. Nie oznacza to jednak, że jest to zabieg, który nie wymaga rekonwalescencji. Wprost przeciwnie – podczas okresu pooperacyjnego musimy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest pytanie, jak spać po zabiegu plastyki piersi. Plastyka piersi a spanie są ze sobą powiązane. Nasze ciało wymaga przecież w tym czasie zwiększonej ilości snu i odpoczynku. Jak się wyspać po zabiegu powiększenia piersi?

Po pierwsze – pamiętaj o podstawach

Wiele z nas po operacji zapomina, że nasze problemy ze snem zaczęły się często na długie lata przed zabiegiem. Pędzący styl życia, zanieczyszczenie światłem i nieregularny tryb pracy sprawiają, że ciężko nam zasnąć. Co zrobić, aby zacząć spać lepiej? Lekarze sugerują kilka prostych trików. Z jednej strony na czas przed zaśnięciem powinniśmy zrezygnować z używania telefonu komórkowego, telewizora bądź komputera. Jest to związane z tym, że emitują one duże ilości niebieskiego światła. Znacznie lepszym wyborem będzie czytanie książki przed zaśnięciem. Ponadto pokój, w którym śpimy, należy gruntownie przewietrzyć. Warto pamiętać, że rozsądnym jest także skręcenie kaloryferów przed pójściem spać. Zbyt wysoka temperatura utrudni nam wyspanie się. Zaleca się wprowadzić te zmiany jeszcze przed operacją, gdyż zła jakość snu może zwiększyć doznania bólowe po zabiegu.

plastyka piersi a spanie

Po drugie – na początku pomocne może być spanie z podnóżkiem

Niektóre pacjentki po operacji przez pewien czas decydują się na spanie w fotelu z podnóżkiem. Pozwala ono na na właściwie utrzymanie uniesionego tułowia podczas snu, co minimalizuje obrzęk i gromadzenie się płynów w górnej części brzucha przez pierwsze kilka tygodni po operacji. Niemniej jednak należy pamiętać, że spanie w fotelu, szczególnie z opuszczonymi nogami nie jest zalecane. Podnosi ono bowiem znacząco ryzyko pojawienia się zakrzepicy. O ile spanie takie może być pomocne w trakcie pierwszych dni po zabiegu, to nie powinniśmy robić z tego nawyku. Ponadto, jeżeli decydujemy się na spanie w fotelu, to musimy bezwzględnie pamiętać o podnóżku.

Po trzecie – warto unieść górną część ciała do góry

Jeżeli śpimy w łóżku, to warto pościelić sobie nieco wyżej. Podsunięcie koca pod prześcieradło pomoże odciążyć górną część naszego ciała. Plastyka piersi, a spanie – powinnyśmy poćwiczyć spanie na plecach. Ograniczy to niepotrzebne ruchy podczas snu oraz zmniejszy ucisk na klatkę piersiową. Tym samym poprawimy nasze efekty kosmetyczne.

Po czwarte – omów z lekarzem kwestię odzieży kompresyjnej

Odzież kompresyjna może wydawać się nam niewygodna. Nic dziwnego – nie lubimy być dziwnie uciskane. Niemniej jednak taka odzież może być bardzo pomocna w spaniu. Pozwala ona zmniejszyć napięcie oraz obrzęk, który naturalnie występuje po zabiegu plastyki piersi.

plastyka piersi a spanie

Pamiętaj, że zaleganie w łóżku nie jest niczym dobrym

Dolegliwości bólowe lub nasze przekonania sprawiają, że po operacji chcemy spędzić całe dnie w łóżku. Nie jest to jednak zalecany sposób na rekonwalescencję. Okazuje się bowiem, że szybka mobilizacja poprawia efekty zabiegów chirurgicznych. Ponadto zmniejsza ona ryzyko powstania powikłań takich jak żylna choroba zatorowo-zakrzepowa. Oczywiście, nie mamy tu na myśli biegania maratonów. Niemniej już nawet delikatny spacer pozwala na cieszenie się prozdrowotnymi efektami. Zmniejsza on ryzyko powstawania zatorów i zakrzepów oraz znacząco poprawia ukrwienie.

Pamiętaj – cierpliwość to klucz

Okres pooperacyjny może być trudny. Znieczulenie ogólne, które stosuje się podczas zabiegu, również może pogarszać jakość snu. Należy jednak pamiętać, że nie powinno przyjmować się leków nasennych na własną rękę. Niektóre z nich mają bowiem działanie uzależniające (na przykład leki z grupy benzodiazepin). Jeżeli problemy ze snem będą się utrzymywały, skontaktuj się z lekarzem.