Blog

Plastyka piersi a spanie – wskazówki

Odpowiednia rekonwalescencja po plastyce piersi wymaga właściwego odpoczynku. Powinniśmy zatem zwracać szczególną uwagę na zalecenia lekarskie, ale również dbać o to, aby wypoczywać jak najwięcej. Plastyka piersi a spanie to często jedna z nurtujących kwestii, które poruszane są przez pacjentki jako ważna trudność podczas rekonwalescencji. Nasze ciało wymaga w tym czasie odpowiedniej ilości snu, a obolałe po operacji nie jest w stanie odpowiednio zasypiać i wypoczywać. Przedstawiamy kilka wskazówek, dzięki którym spanie po plastyce piersi będzie dla Ciebie proste i przyjemne. 

 

Na początku – śpij na fotelu z podnóżkiem

Po operacji szczególnie ważne jest spanie z podniesioną górną połową tułowia, dlatego doskonale sprawdzi się do tego fotel z podnóżkiem. Plastyka piersi a spanie tego rodzaju pozwoli na właściwie utrzymanie uniesionego tułowia podczas snu, co pomoże zminimalizować obrzęk i gromadzenie się płynów w górnej części brzucha przez pierwsze kilka tygodni po operacji. Spanie w takiej pozycji pozwoli również na zminimalizowanie obciążenia mięśni górnej części ciała. 

 

Plastyka piersi a spanie na plecach 

Spanie na plecach jest zalecane w wielu przypadkach, a szczególnie podczas rekonwalescencji po operacji piersi. Zapobiega nadmiernemu naciskowi na klatkę piersiową i brzuch, który może powodować dyskomfort lub wpłynąć na efekt plastyki biustu. Warto zatem sprawdzić, jak to jest, śpiąc kilka tygodni przed zabiegiem właśnie na plecach. Niektórzy uważają również, że korzystne będzie podłożenie poduszek pod ramiona, aby zapobiec samowolnemu przewracaniu się na przód podczas snu. 

 

Zakładaj odpowiednią odzież do spania 

Odzież kompresyjna jest również bardzo polecana przez chirurgów. Plastyka piersi a spanie w takiej odzieży pozwoli na zmniejszenie obrzęku, napięcia, a także zapewni gładki i równomierny efekt po zabiegu. Najczęściej po operacji pacjentki dostają specjalny biustonosz, który należy nosić przez pewien czas po zabiegu, również w nocy. 

 

Plastyka piersi a spanie dobrej jakości

Na jakość naszego snu ma wpływ wiele czynników. Nowa rutyna spania w okresie rekonwalescencji może być trudna, dlatego ważne jest, aby dbać o jej jakość jeszcze przed zaśnięciem. Należy zatem ograniczyć spożywanie kofeiny, alkoholu, a także cukru przed spaniem. Dodatkowo warto ograniczyć czas spędzany przed ekranami komputera czy telefonu, który wpływa na jakość naszego snu. 

 

Ruszaj się w ciągu dnia!

Chociaż w okresie pooperacyjny nie należy wracać do intensywnych treningów, to jednak codziennie spacery z pewnością wpłyną pozytywnie. Plastyka piersi a spanie to również doskonała możliwość na poprawienie krążenia w ciągu dnia, co może pomóc w odpowiedniej regulacji harmonogramu snu. Nawet samo chodzenie po domu może zmniejszyć prawdopodobieństwo zakrzepów krwi i zmęczyć twoje ciało, abyś mogła łatwiej zasnąć.