Blog

ból po powiększeniu piersi

Ból po operacji piersi- jak go zniwelować?

Powiększenie piersi to od dziesiątek lat jedna z najpopularniejszych procedur w dziedzinie chirurgii plastycznej. Umożliwia kobietom zrealizowanie marzeń o pięknym, kształtnym biuście, a w efekcie realne podniesienie poczucia pewności siebie. Jednak, jak każda ingerencja chirurgiczna w ciało człowieka, może wiązać się z określonymi dolegliwościami bólowymi i fizycznym dyskomfortem. Jakie dolegliwości bólowe po operacji piersi są możliwe i jak można sobie z nimi radzić?

Dolegliwości bólowe po powiększeniu piersi

Operacja powiększenia piersi przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym, które zapewnia całkowite pozbawienie odczuć bólowych podczas procedury. Natomiast okres rekonwalescencji, a zwłaszcza jego pierwsze dni mogą być dość bolesne. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić uczucie bólu, dyskomfortu piersi lub niewielkiego krwawienia w miejscu wykonywania nacięć. Stopień nasilenia odczuwanego bólu jest uzależniony od indywidualnego progu bólowego Pacjentki. Każda kobieta jest inna, zatem inaczej będzie przeżywać ogólne doświadczenie operacji. Warto mieć jednak świadomość, że ból pooperacyjny oraz gorsze samopoczucie po zabiegu są naturalne. Jakiego charakteru bólu można spodziewać się po zabiegu powiększenia piersi?

dolegliwości bólowe piersi

Uczucie rozpierania klatki piersiowej

Po operacji powiększenia piersi, wiele Pacjentek doświadcza uczucia rozpierania w okolicach klatki piersiowej. Jest to zrozumiałe, ponieważ skóra i tkanki miękkie muszą się dostosować do nowego kształtu piersi, podyktowanego wszczepionym implantem. To uczucie może trwać przez kilka dni, a nawet tygodni po zabiegu.

Obrzmiały biust

Obrzęk miejsca operowanego występuje w przypadku praktycznie, każdej ingerencji chirurgicznej. Obrzmienie jest wynikiem procesu gojenia się tkanek i jest naturalnym efektem ubocznym. Jeśli nie zostanie on opanowany prawidłowo i odpowiednio wcześnie, może zwiększać swój zasięg i być przyczyną bólu i ograniczenia sprawności ruchowej. Odpowiednio dobrany ruch po operacji usprawnia przepływ nie tylko krwi, ale też limfy- co zapobiega przedłużającym się obrzękom. Obrzmienie może utrzymywać się przez kilka tygodni, ale stopniowo powinno ustępować.

“Naciągnięta skóra biustu”

Zmiany w objętości piersi mogą wpływać na napięcie skóry w okolicach biustu. Naciągnięta skóra może również przyczynić się do dolegliwości bólowych, zwłaszcza w okresie rekonwalescencji, później to charakterystyczne uczucie przestaje być odczuwalne.

Ból po operacji piersi- gdzie może boleć?

Najczęściej występujący po operacji piersi ból koncentruje się w okolicach klatki piersiowej, ale może również promieniować do innych obszarów ciała:

Ból w okolicach piersi

To najczęstsze miejsce, gdzie występuje ból oraz dyskomfort po operacji powiększenia piersi. Może to być ból tępy, kłujący lub pulsujący, a jego intensywność zmniejsza się stopniowo w miarę gojenia się ran.

Ból pleców i ramion

Wiele Pacjentek po operacji piersi boryka się z problemem bolących pleców. Jest to oczywiście związane m.in. z przymusowym leżeniem na wznak podczas okresu rekonwalescencji, ale też osłabionymi mięśniami grzbietu, które po operacji jeszcze bardziej są narażone na przeciążenia. Taka wymuszona pozycja skutkuje często usztywnieniem, a także bólem okolic kręgosłupa. Ponadto, po operacji ma miejsce zmiana środka ciężkości ciała poprzez włożenie implantów, co potęguje ból kręgosłupa piersiowo- lędźwiowego.

przygotowanie do operacji piersi

Ból szyi

Podobnie jak ból pleców, ból szyi może wystąpić z powodu zmiany postawy ciała po powiększeniu piersi. Układ nerwowy i tkanki miękkie z dnia na dzień muszą przyzwyczaić się do nowego wzorca postawy. W efekcie cały układ napięciowy zostaje zaburzony, a to może prowadzić do dolegliwości bólowych.

Ból po powiększeniu piersi- jak sobie z nim radzić?

Okres rekonwalescencji po operacji powiększenia piersi z reguły trwa ok. 5 tygodni. Pamiętaj, że oprócz poniższych wskazówek zawsze należy bezwzględnie stosować się do indywidualnych zaleceń lekarskich i pilnować regularnych konsultacji u chirurga plastycznego.

konsultacja lekarska

Leki przeciwbólowe

Po operacji chirurg plastyczny zawsze zaopatrzy Pacjentkę w receptę na odpowiednie leki przeciwbólowe, które pomogą złagodzić ból po operacji. Ważne jest, aby przyjmować je zgodnie z zaleceniami lekarza.

Na dolegliwości bólowe- odpoczynek

W okresie rekonwalescencji należy bezwzględnie zrezygnować z uprawiania sportu, dźwigania i forsowania organizmu oraz narażenia skóry operowanej na podrażnienia czy infekcje. Intensywne opalanie, korzystanie z solarium oraz sauny powinno zostać ograniczone na okres do 6 miesięcy.

Wsparcie biustonosza

Noszenie odpowiedniego biustonosza uciskowego i formującego jest kluczowe po operacji. Należy pamiętać o jego noszeniu przez okres 6- 8 tygodni po operacji. Specjalistyczny biustonosz zapewnia wsparcie, pomaga zminimalizować obrzmienie i redukuje dyskomfort.

biustonosz formujący po operacji piersi

Odpowiednia dieta

Zdrowa i zrównoważona dieta oraz rezygnacja z używek wspiera proces gojenia. Skoncentruj się na spożywaniu produktów bogatych w białko, witaminy i minerały.

Na dolegliwości bólowe- dobre nastawienie

Zrozumienie, że ból jest częścią procesu gojenia się i że jest on zwykle przemijający, może pomóc w radzeniu sobie z dolegliwościami bólowymi. Ważne jest również, aby być cierpliwym i dać sobie czas na powrót do pełnej aktywności.

Stały kontakt ze swoim chirurgiem plastycznym

Monitoruj swoje samopoczucie i postępy w rekonwalescencji. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy lub odczujesz znaczny ból, nie wahaj się skontaktować ze swoim chirurgiem plastycznym. Chirurg plastyczny zawsze będzie najlepszym źródłem informacji i wsparcia w okresie rekonwalescencji. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub obawy dotyczące bólu po operacji powiększenia piersi, nie zastanawiaj i zapytaj lekarza. Zespół medyczny jest tam, aby Ci pomóc i zapewnić Ci opiekę, na każdym etapie rekonwalescencji!