Blog

Przebarwienia skóry – przyczyny i sposoby

Przebarwienia to widoczne plamki na skórze (ciemniejsze lub jaśniejsze), które różnią się kolorytem od naturalnej skóry oraz posiadają różną wielkość i nieregularny kształt. Przebarwienia skóry tworzą się najczęściej wskutek pigmentacji, czyli produkcji naturalnego barwnika skóry – melaniny. Istnieją różnorodne metody usuwania tych defektów. Przyglądnijmy się dzisiaj przyczynom oraz skutecznym sposobom na przebarwienia skóry.

Przebarwienia skóry

Problem z przebarwieniami dotyczy blisko połowy młodych ludzi, a w przypadku starszych praktycznie całej populacji. Niektóre zaburzenia pigmentacji mają charakter genetyczny i najczęściej nie można ich definitywnie zlikwidować. Pozostałe można usuwać na wiele sposobów, których dobór zależy od przyczyny zmiany i głębokości, na jakiej występują w skórze złogi barwnika.

Przyczyny powstawania przebarwień skóry

W większości przypadków czynnikiem prowokującym przebarwienia na twarzy jest słońce. Warto jednak pamiętać, że bardzo duże znaczenie mają również nasze predyspozycje genetyczne oraz indywidualne skłonności. Występowanie przebarwień skóry u kobiet to zazwyczaj efekt z połączenia niekorzystnego wpływu promieniowania słonecznego z zaburzeniami w gospodarce hormonalnej, np. podczas ciąży, okresu menopauzy, przyjmowania doustnej antykoncepcji czy zastępczej terapii hormonalnej. Dodatkowo przebarwienia skóry mogą być powiązane z chorobami ogólnoustrojowymi. Na pojawienie się plam na twarzy wpływ mają także substancje fotouczulające, które możemy spotkać w niektórych lekach i kosmetykach, np. mydłach, dezodorantach czy perfumach.

Sposoby na przebarwienia skóry

Powstawaniu przebarwień należy przede wszystkim zapobiegać – unikając ekspozycji skóry na słońce i stosując kremy z wysokim filtrem UV, zwłaszcza w sezonie letnim. Metoda usuwania przebarwień skóry zależy przede wszystkim od intensywności ich występowania.

Powierzchowne przebarwienia można usuwać dostępnymi w aptekach preparatami wybielającymi, zawierającymi takie substancje, jak hydrochinon, retinoidy, umbeliferon, arbutyna, kwas azelainowy, kwas kojowy i witamina C. Rozjaśniają one istniejące przebarwienia i hamują wytwarzanie melaniny. Rezultat widoczny jest po kilku miesiącach stosowania.

W przypadku nieco głębiej osadzonych przebarwień skóry przeprowadza się skuteczne zabiegi złuszczające przeprowadzane w gabinetach kosmetycznych. Należy do nich peeling kawitacyjny wykonywany za pomocą ultradźwięków (służy rozbiciu komórek warstwy rogowej) czy peeling glikolowy (z użyciem kwasu glikolowego). Intensywniej działa mikrodermabrazja polegająca na mechanicznym ścieraniu rogowej warstwy naskórka specjalnymi tarczami.

Najbardziej skutecznym sposobem na przebarwienia skóry jest poddanie się zabiegowi krioterapii, czyli punktowego zamrażania lub natrysku ciekłym azotem. Dodatkowo bardzo skuteczna jest też laseroterapia, czyli działania termiczne w miejscu przebarwienia. Zabiegi te wykonywane są przez dermatologa. Trwale niszczą komórki barwnikowe i hamują proces ich powstawania.

Podsumowanie

Decydując się na usuwanie przebarwień skóry za pomocą zabiegu medycyny estetycznej możemy dodatkowo liczyć na efekty dodatkowe. Zalicza się do nich poprawę kondycji skóry, czyli jej nawilżenie i redukcję zmarszczek, a także młodszy wygląd cery.