Blog

Piegi i przebarwienia – czym się różnią i w jaki sposób można się ich pozbyć?

Piegi i przebarwienia to dość powszechne zjawisko. Piegi, w przeciwieństwie do tych drugich, są obecnie bardzo modne. O ile kiedyś były powodem do kompleksów, dziś większość „piegusek” dumnie prezentuje twarz usianą drobnymi plamkami i nie stara się ich ukryć. Piegi różnią się od plam i przebarwień pochodzeniem i charakterystyką. Zarówno przebarwień, plam jak i piegów można się dziś pozbyć. Jaka jest różnica między nimi różnica co można z tym zrobić?

Piegi – skąd się biorą?

Piegi to niewielkie plamki na skórze pojawiające się najczęściej u osób o jasnej karnacji, choć zdarzają się także wśród osób o ciemniejszym odcieniu skóry. Piegi mogą dodawać wiele uroku, jednak nie każda właścicielka piegowatej twarzy lubi swoją przypadłość. Aby nie doprowadzić do powstawania nowych piegów lub przyciemnienia tych istniejących, należy unikać słońca i zawsze stosować krem z wysokim filtrem UV. Skłonność do powstawania piegów mamy zapisaną w genach. Małe plamki na skórze powstają na skutek zaburzeń pracy melanocytów. Nie jest to choroba ani żadne schorzenie, a zwykła przypadłość. Należy pamiętać jednak, że „piegusy” mają większą skłonność do oparzeń i powstawania raka skóry.

 

Plamy i przebarwienia pigmentacyjne

Plamy i przebarwienia na skórze najczęściej nie mają już nic wspólnego z genetycznymi skłonnościami do ich powstawania. Przyczyny pojawiania się brązowych lub brunatnych plam na skórze bywają różne,, jednak najczęściej dotykają osoby, które lubią opalanie na słońcu lub w solarium, przyjmują niektóre leki lub stosują hormonalną terapię zastępczą lub cierpią na niektóre choroby. W przeciwieństwie do piegów,plamy pigmentacyjne pojawiają się częściej u osób o ciemniejszej karnacji. Plamy i przebarwienia mogą pojawiać się na całym ciele, szczególnie na dłoniach, twarzy, szyi i dekolcie. Rozjaśnienie lub usunięcie plam jest możliwe, a metoda zwykle dobierana jest pod kątem rozmiaru problemu. Brunatne, duże plamy mogą być trudne do wybielania z pomocą domowych sposobów. W usuwaniu przebarwień stosuje się podobne metody co w przypadku usuwania piegów. Warto jednak przed przystąpieniem do bardziej inwazyjnych metod zaczerpnąć porady lekarza dermatologa, bo nie każda zmiana, która wygląda jak przebarwienie może nim być.

Jak pozbyć się piegów i przebarwień?

Dla wielu piegi do uroczy dodatek do twarzy. Dla innych jednak, piegi to element szpecący, dlatego podejmują starania aby się ich pozbyć. Skuteczny sposobem na pozbycie się brązowych plamek mogą być metody domowe i naturalne. Stosowanie soku z cytryny ma działanie rozjaśniające i jest znane od czasów, kiedy nikt jeszcze nie słyszał o kremach wybielających. Do popularniejszych metod należą także zabiegi z użyciem ogórka (pocieranie lub maseczki) oraz przecieranie twarzy naparem z natki pietruszki. Domowe sposoby na piegi mogą być skuteczne jednak wymagają cierpliwości i systematyczności. Także w drogeriach i aptekach znajdziemy szereg kremów wybielających skórę. Preparaty te najczęściej zawierają kwas azalainowy (stosowany także przy trądziku), witaminę A lub kwasy owocowe, które przyspieszają złuszczanie naskórka. Preparaty wybielające są skuteczne, jednak osoby o cerze wrażliwej nie powinny ich stosować zbyt długo a w przypadku uczuleń – w ogóle. Podobnie jak w przypadku metod domowych, kremy wybielające należy stosować systematycznie. Dla niecierpliwych istnieją jeszcze metody stosowane w gabinetach kosmetycznych i gabinetach medycyny estetycznej takie jak zabiegi z użyciem kwasów, delikatne peelingi chemiczne lub laser bromkowo – miedziowy.