Blog

Zastosowanie mezoterapii igłowej w medycynie estetycznej

Mezoterapia igłowa to zabieg, który ma całkiem sporo zastosowań w medycynie estetycznej. Dzięki możliwości wprowadzenia substancji aktywnych z pomocą bardzo cienkich igieł, możemy pozbyć się wielu kompleksów i problemów ze skórą. Pacjentki, które raz spróbowały tego rodzaju zabiegu, bardzo chętnie wracają do gabinetów medycyny estetycznej oraz chirurgii plastycznej po więcej. Popularność i zastosowanie mezoterapii igłowej w medycynie estetycznej jest bardzo szerokie. Dlaczego zabieg jest tak bardzo lubiany przez niektóre pacjentki oraz pacjentów?

Mezoterapia była stosowana w medycynie już ponad 50 lat temu, głównie w celu leczenia niektórych chorób skóry, takich jak łuszczyca. Dziś jest jednym z popularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Musimy pamiętać, że podobnie jak w przypadku innych zabiegów mało inwazyjnych takich jak botoks czy kwas hialuronowy, mezoterapię może wykonywać wyłącznie wykwalifikowany lekarz.

W jakich sytuacjach stosowana jest mezoterapia igłowa?

Ogromną zaletą mezoterapii igłowej jest fakt, że substancje takie jak witaminy, kolagen, enzymy, kwas hialuronowy, podawany jest dokładnie na takiej powierzchni, jaka tego wymaga. Mezoterapia przynosi doskonałe efekty przy takich problemach skórnych jak zwiotczenie skóry na dekolcie, pod oczami, na szyi, a nawet dłoniach. Nieźle radzi sobie także z rozstępami, cellulitem oraz bliznami. Zabieg może przynieść doskonałe efekty w przypadku łysienia typu męskiego, zwłaszcza wtedy, kiedy proces wypadania włosów wciąż trwa lub właśnie się rozpoczął. Może być także świetnym sposobem na cienie i worki pod oczami, drobne zmarszczki wynikające z przesuszenia skóry lub przebarwienia słoneczne. Ogólnie rzecz biorąc, znacznie i widocznie poprawia stan skóry poszarzałej, delikatnie zwiotczałej i zmęczonej. Efekty widoczne są właściwie już po jednym zabiegu. Czasem, chwilowym efektem ubocznym może okazać się siniak lub obrzęk, który znika po kilku dniach. Mężczyźni szczególnie cenią ten rodzaj zabiegu w momencie, kiedy chcą zatrzymać proces wypadania włosów. Kobiety lubią mezoterapię igłową, ponieważ skóra bardzo szybko odzyskuje blask, staje się promienna i widocznie ujędrniona.

Techniki mezoterapii igłowej

Zabieg polega na wykonaniu wielu mikronakłuć na głębokości od 0,3 mm do 2,5 mm. Najczęściej stosowany jest specjalny pistolet, który pomaga rozłożyć nakłucia na wybranej powierzchni, specjalny roller czyli rodzaj wałka pokrytego igłami lub dermapen, czyli specjalne urządzenie w kształcie pióra lub grubszego długopisu, który pozwala na wykonanie kilkunastu równomiernych nakłuć.

Wybrane przeciwwskazania do zabiegu

O możliwości przeprowadzenia zabiegu zawsze decyduje lekarz po przeprowadzeniu wywiadu i niektórych sytuacjach, po zleceniu badań. Przeciwwskazania są raczej typowe i najczęściej nie wykluczają wykonania zabiegu w przyszłości. Mezoterapii nie należy przeprowadzać u kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią. Zabieg nie jest wskazany także w przypadku niewyrównanej cukrzycy oraz pacjentów, którzy chorują na nowotwór lub są w trakcie leczenia onkologicznego. Przeciwwskazaniem do mezoterapii igłowej jest skóra naczynkowa, stany zapalne skóry np. trądzik pospolity lub różowaty, tendencje do tworzenia się keloidów i bliznowców oraz alergie skórne. Podczas konsultacji trzeba poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.

Czy zabieg boli?

Większość pacjentów twierdzi, że zabieg jest bezbolesny, choć oczywiście odczuwalnym. Najczęściej można mówić o pewnym dyskomforcie. Pacjentom szczególnie wrażliwym na ból, przed zabiegiem aplikowany jest specjalny krem znieczulający, jednak najczęściej nie jest on potrzebny. Jest to metoda niechirurgiczna i mało inwazyjna, dlatego nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji. Zazwyczaj już po jednej dobie nie ma widocznych śladów po przeprowadzonym zabiegu. Ewentualne, drobne zasinienia znikają w ciągu maksymalnie kilku dni.