Blog

Korekcja nosa a sport

Korekcja nosa to jedna z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych. Poddają się jej zarówno kobiety, jak i mężczyźni, a popularność zabiegów tego rodzaju wzrasta z roku na rok. Rekonwalescencja po korekcji nosa uzależniona jest od wielu czynników. Nie trwa jednak długo, a także nie wymaga prowadzenia specjalnych procedur. Ważne jest jednak, aby podczas rekonwalescencji odpowiednio stosować się do zaleceń lekarskich. Pamiętajmy, że okres powrotu zdrowia wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale również na efekty operacji. Przedstawiamy dzisiaj, kiedy można wrócić do aktywności fizycznej po korekcji nosa. Sprawdźcie to!

Korekcja nosa a aktywność fizyczna

Czas, jaki powinien upłynąć od operacji plastycznej nosa do podjęcia aktywności fizycznej, jest uzależniony od jej rodzaju, a także od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Głównym objawem po korekcji nosa jest obrzęk w jego okolicach. W  niektórych przypadkach może on upośledzić drożność dróg oddechowych, a także utrudniać wszelką aktywność fizyczną. Nasilenie obrzęku jest uzależnione od rozległości interwencji chirurgicznej, ale i zdolności regeneracyjnych pacjenta. Zbyt szybkie podjęcie aktywności może skutkować krwawieniem i wystąpieniem powikłań.

Korekcja nosa a dyscypliny sportowe

Najczęstszą umiarkowaną aktywność, jaką można rozpocząć po korekcji nosa, jest np.  spacerowanie, zaleca się podjąć nie wcześniej niż po upływie 1 – 2 tygodni. Natomiast wszelkie aktywności fizyczne, związane z nieznacznym przyspieszeniem akcji serca, można wykonywać po upływie około 4 tygodni. Przy takich aktywnościach należy obserwować, czy wykonywana czynność nie powoduje opuchnięcia nosa lub pulsowania. Takie objawy mogą oznaczać, że wciąż jest za wcześnie na powrót do pełnej aktywności fizycznej po korekcji nosa. Wszelkie sporty, w których istnieje ryzyko uderzenia operowanej okolicy nie powinno się uprawiać przez 6 – 8 tygodni od rhinoplastyki. Do takich czynności należy najczęściej pływanie, bieganie, szybka jazda na rowerze czy intensywne ćwiczenia siłownie.

Korekcja nosa – czy to boli?

W zależności od rodzaju i skali wykonywanych zmian chirurgicznych pacjent podczas operacji może być znieczulony ogólnie lub miejscowo. W związku z tym sam zabieg jest bezbolesny, jednak niesie ryzyko komplikacji. Powikłania operacji nosa to:

  • długotrwały i rozlany obrzęk nosa;
  • drętwienia, zaburzenia czucia w okolicy nosa i centralnej części twarzy;
  • zaburzenia oddychania;
  • asymetria przegrody nosowej i nosa;
  • problemy z gojeniem się ran pooperacyjnych, bliznowce;
  • infekcje, reakcje alergiczne na środki znieczulające.

Nieudana operacja nosa wymaga przeprowadzenia ponownej korekcji nosa, czyli zabiegu wtórnego, wydłużającego rekonwalescencję.