Blog

Babybotoks – co to jest?

Babybotoks to nowy trend, zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych, który zyskuje coraz większą popularność również w Polsce. Zabieg ma na celu zmniejszyć widoczność pierwszych zmarszczek oraz zapobiegać powstawaniu nowych. Jednak w przeciwieństwie do klasycznego wstrzykiwania toksyny botulinowej efekt babybotoksu jest o wiele subtelniejszy. Twarz wygląda bardzo naturalnie, jest odświeżona i zyskuje młodszy wygląd. Warto podchodzić do tego trendu sceptycznie i nie dać się od razu namówić – zabieg trzeba zdecydowanie częściej powtarzać. W artykule przybliżamy ten temat. 

Czym jest zabieg babybotoks?

Oryginalnie, babybotoks powstał z myślą o kobietach, które dostrzegają u siebie zmarszczki mimiczne i chcą zniwelować te pierwsze, naturalne oznaki starzenia się skóry. Po zastosowaniu ostrzykiwania twarz wygląda naturalnie i w pełni zachowuje dotychczasową mimikę. To innowacyjny zabieg w medycynie estetycznej, który opiera się na podawaniu klasycznej toksyny botulinowej za pomocą mezoterapii igłowej. Z tego powodu często można spotkać się także z alternatywną nazwą tego zabiegu – mezobotoks.

Zdecydowaną zaletą jest to, że babybotoks nie powoduje porażenia mięśni i twarz nie traci swojej wyrazistości. Podczas zabiegu lekarz wykorzystuje niewielką ilość toksyny botulinowej, dzięki czemu nie dochodzi do osłabienia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Pacjentki nie skarżą się na tzw. efekt maski. Skóra utrzymuje swoją naturalną elastyczność i ruchomość, a jedynie z jej powierzchni znikają pierwsze oznaki starzenia. Wiele osób stosuje też ten zabieg jako swego rodzaju prewencja powstawania nowych zmarszczek. Takie podejście wymaga jednak regularnych wizyt w klinice medycyny estetycznej.

Babybotoks – czy warto?

Zabieg wykonuje doświadczony chirurg plastyczny, a całość trwa od 15 do 20 minut. Wielu ekspertów twierdzi, że babybotoks nie niesie poważnych skutków ubocznych. Czasami w miejscu nakłucia mogą pojawić się niewielkie siniaki, jednak szybko znikają i dają się przykryć makijażem. W reakcji skóry może pojawić się również zaczerwienienie, jednak najczęściej ono samoistnie zanika. Mikroiniekcje pomagają wygładzić powierzchnię skóry, zmniejszyć wydzielanie potu i sebum oraz niwelują tak zwane kurze łapki.

Do wykonania zabiegu wykorzystuje się zazwyczaj wyłącznie krem znieczulający. Mezobotoks polecany jest osobom młodym, które dostrzegają u siebie pierwsze zmarszczki. Dla satysfakcjonujących efektów należy podawać botoks w odstępach co 3-5 miesięcy. Właśnie trwałość rezultatów uznaje się na największy minus babybotoksu. Stosowaną technikę oraz ilość użytego preparatu trzeba każdorazowo konsultować z lekarzem, dostosowując się do potrzeb pacjenta.