Blog

Proces starzenia się skóry

Proces starzenia się skóry to naturalny genetycznie oraz biologicznie przebieg, który rozpoczyna się między 25. a 30. rokiem życia. Związane jest z wieloma czynnikami wewnątrz i zewnątrzpochodnymi, takimi jak zmiany hormonalne czy nadmierna ekspozycja na słońce. Upływ czasu jest nieunikniony i przez wiele osób trudny do zaakceptowania. Na szczęście starzenie się skóry można również skutecznie opóźnić, stosując odpowiednią pielęgnację, a także dbając o swoje zdrowie.

Na czym polega proces starzenia się skóry?

Starzenie jest naturalnym procesem, związanym jest ze spadkiem metabolicznej aktywności komórek, niskimi zdolnościami regeneracyjnymi organizmu i coraz większą podatnością na stres oksydacyjny. Widoczną miarą starzenia jest wygląd naszej skóry, gdyż to właśnie ona jest najbardziej eksponowana i poddawana ocenie innych. Stan skóry uzależniony jest od wewnątrzpochodnych procesów biologicznych oraz czynników zewnętrznych związanych z ekspozycją na promieniowanie UV oraz inne czynniki środowiskowe, np. palenie papierosów. Proces starzenia się skóry ma również codzienna ekspresja naszych emocji. To właśnie zmarszczki mimiczne pojawiają się jako pierwsze i najczęściej są dosyć głębokie.

Starzenie się skóry – teoria genów

Najważniejszą próbą naukowego wyjaśnienia starzenia organizmu jest teoria genowa. Badacze zgodnie twierdzą, że starzenie jest związane z całym szeregiem genów, których aktywność wpływa na wiotkość skóry oraz obniżenie zdolności regeneracyjnych naskórka. W efekcie pojawia się coraz więcej uszkodzonych komórek będących dowodem starzenia się organizmu. Do zewnętrznych czynników, mających wpływ na proces starzenia się skóry zalicza się:

  • promieniowanie UV,
  • zanieczyszczenie środowiska i smog,
  • dym papierosowy,
  • niekorzystny klimat,
  • nadmierne stosowanie używek.

Jak spowolnić starzenie się skóry?

Nie mamy wpływu na upływ czasu i uwarunkowania genetyczne, ale jesteśmy w stanie znacząco opóźnić proces starzenia poprzez codzienną pielęgnację i styl życia. Podstawą powinna być zdrowa dieta bogata w warzywa i owoce, kasze, chude mięso i ryby oraz dobrej jakości tłuszcze. Dodatkowo proces starzenia się skóry można opóźnić stosując odpowiednią pielęgnację. Pomogą nam w tym kosmetyki dobrej jakości posiadające odpowiednie składniki, a także odmładzające zabiegi medycyny estetycznej. Te, dzięki szybkiemu i skutecznemu działaniu, są w stanie w znaczny sposób przyczynić się do zahamowania starzenia się skóry. Przekonaj się i sprawdź skuteczność!