Blog

Idealna skóra – cechy, pielęgnacja i medyczne sposoby na mankamenty

Zdrowa, piękna skóra to atrybut do którego dążymy wszyscy – zarówno kobiety jak i mężczyźni. Niektórzy z nas mają genetyczne predyspozycje do pięknej skóry. Większość jednak, musi się bardziej postarać i niejednokrotnie walczyć z uporczywymi niedoskonałościami. Jakimi cechami powinna charakteryzować się idealna skóra i jak walczyć z jej mankamentami?

Skóra nawilżona i natłuszczona

Zdrowa skóra to zachowanie balansu pomiędzy nawilżeniem a natłuszczeniem czyli zachowanie prawidłowego działania płaszcza hydrolipidowego. Dzięki właściwemu natłuszczeniu, woda nie odparowuje ze skóry. Częstym błędem przy pielęgnacji cery tłustej jest stosowanie kosmetyków, które pozbawiają skórę bariery lipidowej. Celem utrzymania dobrej kondycji skóry jest dążenie do równowagi, dlatego codzienna pielęgnacja takiej skóry powinna opierać się na stosowaniu preparatów, które ją utrzymają. Nie mniejszym problemem jest skóra sucha. W tym wypadku należy dostarczyć jej zarówno sporej dawki nawilżenia jak i natłuszczenia. Skóra sucha szybciej niż pozostałe rodzaje skóry, starzeje się. Jeśli nie jest systematycznie nawilżana, już wcześnie mogą pojawić się pierwsze zmarszczki. Utrzymanie prawidłowego nawilżenia cery suchej wymaga stosowania dobrych preparatów oraz picia odpowiedniej ilości płynów. Obecnie, medycyna estetyczna oferuje zabieg m.in. mezoterapii igłowej, która bardzo głęboko nawilża skórę i widocznie wpływa na jej kondycję.

Wyrównany koloryt

Przebarwienia po trądziku, plamy po ekspozycji na słońce oraz widoczne teleangiektazje, to najczęstsze przyczyny zaburzonego kolorytu skóry. Każdy z tych problemów potrzebuje innego rodzaju pielęgnacji. Najłatwiej jest uniknąć plam posłonecznych stosując ochronę i nie wystawiając skóry na słońce. Jeśli jednak już się pojawią, można je usunąć z pomocą dostępnych w aptekach i drogeriach kremów wybielających, profesjonalnych zabiegów z kwasami owocowymi lub w przypadku głębokich przebarwień – zabiegów z użyciem lasera. Plamy po trądziku, podobnie jak przebarwienia wybiela się z pomocą preparatów witaminowych, zabiegów z użyciem lasera oraz peelingów chemicznych. W przypadku cery trądzikowej, decyzję o wybraniu metody należy skonsultować z lekarzem dermatologiem. Teleangiektazje, czyli widoczne naczynia krwionośne, można zamknąć z pomocą takich zabiegów jak skleroterapia, laseroterapia lub elektrokoagulacja. Wybór rodzaju zabiegu najczęściej dostosowany jest do rozmiaru problemu oraz jego umiejscowienia. Cera naczynkowa wymaga także szczególnej pielęgnacji i wzmacniania naczyń krwionośnych poprzez właściwą dietę oraz stosowanie odpowiednich preparatów w codziennej pielęgnacji.

Twarz pozbawiona zmarszczek

Prędzej czy później, zmarszczki pojawiają się na twarzy każdego człowieka po ukończeniu 40 roku życia. Do pewnego stopnia możemy im zapobiec, odpowiednio pielęgnując skórę, unikając ekspozycji na słońce i prowadząc zdrowy styl życia. Starzenie się skóry to naturalny proces, a powstawanie zmarszczek są jego częścią. Patrząc na swoją twarz, chyba nikt nie przepada za tymi oznakami upływającego czasu. W tym wypadku, żaden, nawet najlepszy krem nie jest w stanie „cofnąć” już powstałej zmarszczki. Dobra pielęgnacja oczywiście pomoże zachować skórę w dobrej kondycji i poprawi jej wygląd, jednak nie wypełni zmarszczek i nie doprowadzi do skurczenia się nadmiaru skóry. Współczesna medycyna zna sposoby na poprawienie wyglądu twarzy i cofnięcie oznak starzenia się skóry. W zależności do zaawansowania problemu, głębokości zmarszczek oraz ich rodzaju, można zastosować zarówno zabiegi medycyny estetycznej, jak i chirurgii plastycznej. Metoda lub metody (bo często stosuje się mieszane procedury medyczne) usuwania zmarszczek, zwykle dobierane są przez lekarza w porozumieniu z pacjentką. Obecnie jednak można poprawić wygląd każdego rodzaju zmarszczek, uzyskując bardzo naturalne efekty.