Blog

Zadbaj o swoją skórę po zimie!

Okres zimowy nie służy naszej skórze, która najczęściej staje się szara, sucha i pozbawiona blasku. Przyczyn kiepskiej kondycji skóry po zimie jest wiele. Można do nich zaliczyć dużą różnicę temperatury między powietrzem na zewnątrz i w ogrzewanych pomieszczeniach. Dodatkowo, ciepłe i grube ubrania nie wpływają odpowiednio na kondycję, aż wreszcie błędy w pielęgnacji skóry. Wszystkie te czynniki uszkadzają znacząco naturalne mechanizmy obronne skóry, uszkadzają jej barierę lipidową i wysuszają. Sucha skóra traci blask i elastyczność oraz robi się wiotka, warto zatem stosować odpowiednią pielęgnację skóry po zimie.

 

Pielęgnacja skóry po zimie

Wczesną wiosną skóra jest w kiepskiej formie. Składa się na to wiele przyczyn: zimowa dieta bogatsza w tłuszcze, a uboższa w witaminy niż w innych porach roku, czas spędzany głównie w cieple domowego zacisza, wszechobecna klimatyzacja. Dodatkowo, w zimie znaczna część z nas nie stosuje ochronny kremów UV. Dlatego też wiosną cera jest niedotleniona i szara, a także sucha oraz skłonna do podrażnień. Skuteczna pielęgnacja skóry składa się najczęściej z 3-stopniowych czynności, które mają na celu dogłębne oczyszczenie, a także odpowiednie nawilżenie i odżywienie zmęćznej skóry.

 

KROK 1. Dokładne oczyszczenie

Pielęgnacja skóry po zimie powinna rozpocząć się od dokładnego oczyszczenia skóry. Na wstępie należy usunąć szarą, zrogowaciałą warstwę naskórka. Z pewnością od razu zauważysz, że skóra jest bardziej gładka, a także ma ładniejszy i żywszy koloryt. Po złuszczeniu warstwy rogowej naskórka łatwiej też będą wnikać w głąb skóry substancje odżywcze. Zabieg tego rodzaju najlepiej powtarzać co 4-5 dni. Preparat peelingujący powinien być stosowany do określonego rodzaju cery, by nie powodował podrażnień.

 

KROK 2. Odpowiednie odżywienie

Wiosenna regeneracja to doskonały czas na zastosowanie kosmetyków o silniejszych właściwościach, czyli maseczek i serum. To niezbędne składniki skutecznej pielęgnacji skóry po zimie. Maski zawierają skoncentrowane, silnie działające składniki odżywcze i nawilżające, dostosowane do problemu i cery. Stosuje się je najczęściej raz w tygodniu po dokładnym oczyszczeniu twarzy za pomocą żelu myjącego i peelingu. Zabieg najlepiej wykonać wieczorem, żeby wspomóc procesy regeneracji, które najintensywniej przebiegają nocą. Pielęgnacja skóry składa sie również z zastosowania serum, czyli lekkiej emulsji, która szybko się wchłania i pozostawia przyjemne uczucie ściągnięcia skóry. Zawiera duże nasycenie składników odżywczych i nawilżających.

 

KROK 3. Codzienna ochrona

Pielęgnacja skóry po zimie powinna składać się także z odpowiedniej i skutecznej ochrony. Zniszczona i spragniona skóra potrzebuje dużej dawki substancji odżywczych. Szczególnie potrzebne są jej teraz witaminy A, C, E oraz d-pantenol czy alantoina – uelastyczniają skórę, łagodzą podrażnienia, regulują procesy keratynizacji naskórka, blokują powstawanie wolnych rodników. Pożądanym składnikiem jest także koenzym Q10 – przyśpiesza metabolizm komórkowy, poprawia elastyczność skóry i przywraca jej ładny koloryt, a w połączeniu z witaminą C działa silnie dotleniająco. Dodatkowo, pielęgnacja skóry powinna opierać się na zastosowaniu substancji nawilżających, takich jak kwas hialuronowy, proteiny jedwabiu czy gliceryna. Kremy, które zawierają bogaty zestaw składników odżywczych, najlepiej stosować na noc, gdy procesy regeneracji przebiegają najintensywniej. Krem na dzień powinien być jednak lżejszy, a także chronić skórę przed utratą wilgoci. Ważne jednak, aby zawierał filtr UV, ponieważ silne, wiosenne słońce emituje dużo promieniowania, nasiląjące proces fotostarzenia się skóry.