Blog

J jak jędrna skóra – od czego zależy i jak ją pielęgnować?

Jędrna skóra jest takim samą cecha świadczącą o atrakcyjności jak zgrabna sylwetka czy gładka twarz pozbawiona zmarszczek. Utrata jędrności nie jest zależna wyłącznie od wieku. Na jej wpływ ma wiele czynników – niektóre są zależne od nas, inne mają związek z indywidualnymi, genetycznymi cechami. Utrata jędrności skóry może przysparzać kompleksów i znacznie ograniczać funkcjonowanie – zwłaszcza latem. Od czego zależy jędrność skóry i jak możesz o nią zadbać?

Jędrność skóry – co na nią wpływa?

Jędrność skóry zależna jest od obecności i efektywności produkcji fibroblastów odpowiedzialnych za tworzenie białek budujących z kolei włókna kolagenowe, sprężyste i retikulinowe. Możemy pomóc swojemu organizmowi w produkcji fibroblastów lub przeciwnie – zaszkodzić mu. Jakie czynniki wpływają na jędrność skóry?

Predyspozycje genetyczne – tak jak jedni ludzie są wysocy a inni niscy, tak samo każdy organizm ma inna zdolność do produkcji fibroblastów. Jest to czynnik na który nie mamy wpływu. Porównując kilka kobiet w podobnych wieku, prowadzących podobny styl życia, z pewnością zauważymy różnice w jędrności skóry pomiędzy nimi.
Wiek – naturę można oszukać, ale tylko trochę. Z wiekiem spada naturalna zdolność do produkcji kolagenu i elastyny. Właściwie już od 25 roku życia efektywność produkcji zaczyna spadać, a najbardziej zauważalne staje się to w czasie i po menopauzie.
Styl życia – palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, zmęczenie, niedosypianie, siedzący tryb życia – wszystkie te czynniki wpływają na jędrność skóry.
Dieta – dieta ma kluczowy wpływ na stan skóry. Złe odżywianie wpływa nie tylko na sylwetkę, ale także na jędrność.

Jak utrzymać jędrność skóry lub choć odrobinę ją przywrócić?

Dieta – to pierwszy i najważniejszy czynnik na który musisz zwracać uwagę. Przyjmowany pokarm powinien być bogaty w witaminę C, A, E, witaminy z grupy B, cynk, selen, żelazo, kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Aby ich dostarczyć, zjadaj dużo warzyw, zwłaszcza tych zielonych, ale nie tylko – pomidory i papryka również bogate są cenne składniki odżywcze. Wprowadź do diety chude mięso, ryby oraz zdrowe oleje: olej lniany, oliwę z oliwek, nierafinowany olej rzepakowy lub olej z czarnuszki. Ubogacą smak potraw a dodatkowo dobrze wpłyną na jędrność skóry. Unikaj dużej ilości cukru w diecie, ponieważ niszczy on włókna kolagenowe. Przede wszystkim – unikaj żywności wysoko przetworzonej: dań gotowych, fast foodów, chipsów i innych ciężkich przekąsek. Nie zapominaj o piciu wody, najlepiej tej mineralnej. Woda oczyszcza organizm z toksyn oraz nawilża skórę od wewnątrz.

Ruch – siedząca praca i odpoczynek polegający na siedzeniu przed telewizorem lub komputerem z pewnością nie zrobią dobrze nie tylko Twojej skórze, ale całemu organizmowi. Aktywność fizyczna poprawia krążenie krwi, przez co zwiększa się zdolność do przenoszenia cennych składników odżywczych do tkanek. Zacznij się systematycznie ruszać, a już po kilku tygodni zauważyć widoczną poprawę.

Pielęgnacja – posmarowanie ciała najlepszym i najsroższym balsamem raz na miesiąc nic nie da. Warto wyrobić w sobie nawyk codziennego smarowania ciała balsamem. Wybierając preparat zwróć uwagę na aktywne składniki w nim zawarte. Raz w tygodniu rób peeling całego ciała lub masuj je pod prysznicem. Ruchy powinny być wykonywane w kierunku serca. Masaż pobudza krążenie krwi, usuwa martwy naskórek i ułatwia przepływ limfy.

Kiedy doszło do trwałej i znacznej utraty jędrności skóry, zwłaszcza po nagłej utracie większej ilości kilogramów lub po ciąży, niektórzy pacjenci decydują się na chirurgiczny zabieg wycięcia nadmiaru skóry z problematycznych miejsc np. na plastykę brzucha lub plastykę ramion.