Blog

zdrowie po czterdziestce

Ż jak życie po 40-tce. Co zmienia się w naszym ciele?

Choć czasami trudno się z tym pogodzić- starzenie się organizmu jest fizjologicznym i nieuchronnym procesem zachodzącym w organizmie, każdego z nas. Każdy wiek rządzi się swoimi prawami- ale to po czterdziestce najwyraźniej można zauważyć zachodzące zmiany. Jak zmienia się ciało i zdrowie po czterdziestce?

Jak zmienia się ciało kobiety po czterdziestce?

Po 40. roku życia organizm kobiety przechodzi szereg zmian, uwarunkowanych hormonalnie. Kobieta nieuchronnie zaczyna zbliżać się do menopauzy, która przypada zwykle na 45- 55. rok życia. Okres ten nazywa się premenopauzą- już wtedy dochodzi do spadku estrogenów (hormonów kobiecych). To, jakie objawy i w jakim nasileniu pojawią się w tym czasie, zależy od indywidualnych uwarunkowań organizmu każdej kobiety.

Premenopauza objawia się: zaburzeniami miesiączkowania, osłabieniem kondycji organizmu, zaburzeniami koncentracji i snu, zmniejszeniem libido czy skłonnością do infekcji intymnych.

Spadek elastyczności skóry

Wraz ze starzeniem się organizmu zmniejsza się elastyczność skóry. Jest to spowodowane nie tylko zmianami hormonalnymi, ale także fizjologicznym spadkiem stężenia kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Odpowiadają one za sprężystość, elastyczność i młodzieńczy wygląd skóry.

Zdrowie po czterdziestce- spowolnienie metabolizmu

Z wiekiem metabolizm zarówno kobiety, jak i mężczyzny zwalnia. Dlatego schudnięcie po czterdziestce nie jest już takie łatwe, jak 20 lat temu. Ponadto, szczególnie kobiety w wieku okołomenopauzalnych ze względu na towarzyszące objawy, często ograniczają aktywność fizyczną. Ten czynnik dodatkowo sprzyja przybieraniu na wadze.

Ciało po przebytych ciążach

Spadek sprężystości skóry dotyczy całego ciała, nie tylko twarzy i dekoltu. Po czterdziestce- kobiety, które mają za sobą ciąże i porody- mogą szczególnie zauważać utratę jędrności i opadanie piersi oraz nadmiar powłok skórnych na brzuchu.

Skóra słabiej nawilżona

W okresie okołomenopauzalnym dochodzi do osłabienia aktywności gruczołów łojowych i potowych oraz spadku zawartości lipidów w strukturze bariery hydrolipidowej. Skóra narażona jest wtedy na dynamiczniejszą utratę nawilżenia, podrażnienia i powstanie ubytków w jej strukturze.

spadek nawilżenia skóry po czterdziestce

Jak zmienia się ciało mężczyzny po czterdziestce?

Zdrowie po czterdziestce zmienia się również u mężczyzn. Mężczyźni po czterdziestce przechodzą andropauzę- odpowiednik kobiecej menopauzy. To czas, kiedy poziom androgenów (męskich hormonów) ulega redukcji.

Androgeny odpowiadają za popęd seksualny, wpływają na budowę ciała, owłosienie, głos, masę mięśniową, na czynność prostaty i gospodarkę lipidową. Ponadto, panowie częściej skarżą się na zaburzenia snu (obniżenie poziomu hormonu melatoniny), brak apetytu, różnego rodzaju dolegliwości bólowe, zmęczenie i spadek nastroju. Zaczyna również dochodzić do przerostu prostaty i mogą pojawić się problemy z oddawaniem moczu.

Masa mięśniowa spada

Wiąże się to ze wspomnianym spadkiem poziomu testosteronu. Z wiekiem stosunek mięśni do tłuszczu w naszym organizmie niekorzystnie się zmienia. Dlatego mężczyźni trenujący siłowo mogą nie osiągać tak dynamicznych wyników w sporcie, jak w wieku młodzieńczym.

Zdrowie po czterdziestce- zmiana wzrostu

Po 40. roku życia nasz organizm naturalnie zmniejsza swoja wysokość o około 1,2 cm co dekadę. Jest to szczególnie trudne do zaakceptowania dla mężczyzn. Głównym powodem zmniejszenia się wzrostu wraz z wiekiem jest to, że krążki międzykręgowe tracą swoją wodę, a kręgi zaczynają się przybliżać do siebie.

Łysienie

Problem z przerzedzaniem się włosów po czterdziestce dotyczy głównie mężczyzn, ale u kobiet również wraz z wiekiem dochodzi do stopniowej utraty gęstości włosów. Wraz z upływem czasu cebulka produkuje coraz mniej włosów, a cykl życia włosa się skraca. Najczęściej obejmuje swoim zasięgiem włosy na linii skroni oraz na czubku głowy.

łysienie po czterdziestce

Jak zatrzymać czas?

Styl życia ma niebagatelne znaczenie w dynamice zmian w ciele po 40. roku życia. Dlatego warto, szczególnie w tym wieku, zadbać o:

  • eliminację czynników przyspieszających starzenie się: rezygnacja z palenia papierosów, ograniczenie spożycia alkoholu, unikanie stresu;
  • optymalna aktywność fizyczna, znalezienie czasu na relaks i wysypianie się;
  • zdrowa dieta- bogata w witaminy, sole mineralne, błonnik; warto ograniczyć produkty przetworzone i wysokokaloryczne;
  • dbanie o kondycję skóry, włosów i paznokci poprzez odpowiednią pielęgnację i suplementację dostosowaną do wieku i potrzeb;
  • badania profilaktyczne dostosowane do wieku i stanu zdrowia są podstawowym elementem zachowania zdrowia i dobrej kondycji w wieku dojrzałym.

Możliwości chirurgii plastycznej

Osobom, którym szczególnie przeszkadzają oznaki upływającego czasu, chirurgia plastyczna oferuje wiele sposobów na jego zatrzymanie. Możliwe są nieinwazyjne zabiegi odmładzające z zakresu medycyny estetycznej (np. zabieg regeneris), podniesienie piersi pozbawionych jędrności, leczenie łysienia czy nawet odsysanie tłuszczu i plastyka brzucha!

Warto umówić się na konsultację do doświadczonego chirurga plastycznego, który dobierze najlepszą metodą dla danego pacjenta oraz odpowie na wszystkie wątpliwości.