Podniesienie piersi

Zabieg podniesienia piersi (mastopeksja) ma na celu nadanie im właściwej pozycji i ładnego kształtu. W wyniku ciężaru, siły grawitacji lub utraty gęstości skóry, nawet niewielkie piersi mogą opadać i powodować brak akceptacji ich wyglądu przez kobietę. Operacja podniesienia piersi rzadko związana jest ze znaczącą zmianą rozmiaru. Najczęściej polega na podniesieniu biustu oraz przywróceniu mu ładnego kształtu.

Wskazania do zabiegu

Kobiety, decydujące się na operację podniesienia piersi najczęściej mają problem z:

 • opadającymi piersiami po okresie ciąży
 • wiotkimi i obwisającymi piersiami po utracie wagi
 • piersiami, które opadają w związku z procesem starzenia się oraz wpływem siły grawitacji

Jak przebiega operacja podniesienia piersi?

Zabieg poprzedzony jest konsultacją lekarską podczas, której pacjentka uzyskuje informacje o przebiegu zabiegu oraz możliwości wystąpienia powikłań. Podczas konsultacji omawiany jest także ostateczny kształt piersi. Najczęściej zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym. Metoda operacji dobierana jest indywidualnie do problemu pacjentki. Najczęściej polega na:

 • nacięciu skóry wokół otoczki i czasami w dolnej części piersi
 • usunięciu nadmiaru skóry
 • naciągnięciu skóry i założeniu szwów
 • w niektórych przypadkach, po ówczesnym uzgodnieniu, można także zmniejszyć otoczkę brodawkową

Po operacji mastopeksjI na piersi zakładany jest specjalny biustonosz uciskający. Szwy usuwane są około 10 doby po operacji. Czas operacji to około 3 godzin. Pacjentka pozostaje w klinice około 1 doby, a następnie wraca do domu.

Zalecenia pooperacyjne i czas rekonwalescencji

Przez kilka pierwszych dni pacjentka może odczuwać dyskomfort oraz umiarkowany ból, który najczęściej uśmierzany jest przepisanymi lekami przeciwbólowymi. W tym czasie zaleca się odpoczynek oraz oszczędzający tryb życia.

Efekt operacji

Rezultatem operacji są podniesione, jędrne i „odmłodzone” piersi. Zabieg poprawia estetykę całej sylwetki i niejednokrotnie, także pewność siebie pacjentki. Nadmiernie opadające piersi powodują czasem otarcia naskórka i ten problem po operacji także zostaje wyeliminowany. Przez pierwsze 2 lub 3 tygodnie należy unikać nawet lekkich prac fizycznych np. sprzątania. Przez okres około 2 miesięcy nie należy uprawiać wzmożonej aktywności fizycznej oraz sportu. Pełny efekt podniesienia piersi można ocenić po pół roku. Również do tego czasu nie należy opalać operowanej okolicy. Biustonosz uciskający należy nosić przez 3 miesiące w ciągu dnia a przez pierwsze 4-6 tygodni przez cała dobę. Konieczne jest natłuszczanie i masowanie blizn oraz stosowanie specjalnych maści oraz opatrunków silikonowych. Każda pacjentka otrzymuje także indywidualne zalecenia przy wypisie do domu.

Przygotowanie do zabiegu

Wszelkie informacje dotyczące przygotowania do zabiegu przekazuje lekarz podczas konsultacji. Najczęściej co najmniej na kilkanaście dni przed zabiegiem należy zrezygnować z palenia papierosów oraz zażywania leków zmieniających krzepliwość krwi. Na 6 godzin przed zabiegiem nie należy spożywać posiłków i pić wody.

Ryzyko wystąpienia powikłań

Dokładne stosowanie zaleceń pooperacyjnych eliminuje do minimum ryzyko wystąpienia powikłań. W niektórych przypadkach może wystąpić krwiak, czasowe zaburzenia czucia lub asymetria piersi.

Przeciwwskazania do zabiegu mastopeksji

O przeprowadzeniu operacji zdecyduje doktor Łucki po wcześniejszej konsultacji z pacjentką oraz zapoznaniu się ze zleconymi badaniami dodatkowymi. Najczęstszymi przeciwwskazaniami do zabiegu mogą być:

 • ciąża i okres karmienia piersią
 • niewyrównana cukrzyca
 • niestabilne nadciśnienie tętnicze
 • infekcje ropne w operowanej okolicy
 • problemy z krzepliwością krwi

Telefon do gabinetu:

601 932 874

 

Podniesienie piersi jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych i najlepiej poznanych zabiegów chirurgii plastycznej. Jeżeli masz wątpliwości odnośnie jakiegokolwiek etapu przygotowania do zabiegu, jego przebiegu lub spodziewanych efektów, skontaktuj się z nami. Podczas konsultacji doktor Łucki odpowie na każde Twoje pytanie.