Skóra okolic oczu jest wyjątkowo delikatna, bardzo cienka i wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Sprawia to, iż naturalne procesy starzenia widoczne są w tym miejscu szybciej niż w innych partiach ciała. Wraz z upływem lat dochodzi do wiotczenia tkanek oraz gromadzenia tłuszczu, a w efekcie opadania powiek i powstawania zmarszczek. Ma to negatywny wpływ nie tylko na estetykę całej twarzy, ale również na funkcje wzrokowe. Zabieg plastyki powiek, nazywany fachowo blefaroplastyką, pozwala przywrócić spojrzeniu dawny blask, przy jednoczesnym zadbaniu o wzrok. Procedura ta może obejmować tylko powiekę górną lub dolną albo obie jednocześnie. Jakie są różnice w plastyce powiek górnych i dolnych?
Różnice w plastyce powiek górnych i dolnych- wskazania
Pierwszą różnicą dzielącą oba te zabiegi są odmienne wskazania do ich przeprowadzenia:
Wskazania do plastyki powiek górnych:
- Opadająca powieka górna (ptoza), będąca defektem estetycznym lub/i źródłem ograniczenia pola widzenia.
- Nadmiar i/lub wiotkość skóry w okolicy powiek górnych.
- Skóra powiek zachodząca na rzęsy.
- Efekt zmęczonych, “ciężkich” powiek.
Wskazania do plastyki powiek dolnych:
- Tzw. “worki pod oczami”.
- Utrata jędrności i wiotkość skóry pod oczami (tzw. dermatochalaza).
- Obecność przepuklin tłuszczowych, powstających w wyniku wiotczenia przegrody oczodołowej.
- Pogłębienie bruzdy nosowo- jarzmowej (tzw. „doliny łez”).
- Zmarszczki i bruzdy pod oczami.
- Przerost mięśnia okrężnego oka.
Jeśli istnieją wskazania, plastykę powiek górnych i dolnych można wykonać w czasie jednego zabiegu. Możliwe jest też połączenie ich z innymi zabiegami, np. przezpowiekowym uniesieniem brwi czy liftingiem twarzy.
Różnice w plastyce powiek górnych i dolnych- metoda zabiegowa
Istnieje kilka technik zabiegowych wykorzystywanych do plastyki powiek. Ta najbardziej optymalna dobierana jest indywidualnie, do każdego Pacjenta. Dlatego też przed zabiegiem przeprowadzany jest dokładny wywiad medyczny z Pacjentem. Dzięki niemu lekarz może zapoznać się historią choroby danej osoby oraz oczekiwaniami względem efektów zabiegu. Jest to również okazja na uzyskanie odpowiedzi na wszelkie pytania i wątpliwości.
Korekcja powiek górnych
Zabieg, w zależności od indywidualnych potrzeb i predyspozycji danego Pacjenta, wymaga zastosowania znieczulenia miejscowego lub ogólnego. Lekarz, w trakcie plastyki powiek górnych prowadzi precyzyjne nacięcie skóry w załamaniu powieki górnej i części bocznej powieki. Dzięki takiemu poprowadzeniu cięcia minimalizuje widoczność ewentualnych blizn. Następnie chirurg usuwa nadmiar tkanki skórnej i tłuszczowej. W kolejnym kroku lekarz “pociąga” skórę ku górze i kończy operację zakładając szwy.
Korekta powiek dolnych
Przed zabiegiem korekty powieki dolnej również wymagane jest zastosowanie znieczulenia miejscowego lub ogólnego. W tym przypadku chirurg wykonuje nacięcie tuż pod rzęsami dolnymi, przedłużając je do boku od kąta zewnętrznego oka. Następnie precyzyjnie odpreparowuje skórę wraz z mięśniem okrężnym oka od głębszych tkanek. Dzięki temu ma możliwość ostatecznie usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej uwypuklający powieki dolne oraz skóry.
Różnice w plastyce powiek górnych i dolnych- okres rekonwalescencji
W pierwszych dniach od zabiegu może pojawić się obrzęk, zasinienie, ból lub dyskomfort w okolicach oczu. Dolegliwości te powinny ustąpić po zdjęciu szwów (w ok. 7. dobie po operacji). Dyskretna opuchlizna może utrzymywać się niewiele dłużej. Okres rekonwalescencji po plastyce powiek górnych trwa z reguły około 10 dni od przeprowadzenia zabiegu. Natomiast po plastyce powiek dolnych, ze względu na zakres operacji, może się on wydłużyć do dwóch tygodni. W tym czasie wskazane jest zrezygnować z intensywnych treningów oraz innych sytuacji możliwego narażenia miejsca operowanego na podrażnienia czy infekcje. Intensywne opalanie, korzystanie z solarium oraz sauny powinno zostać ograniczone na okres do 3 miesięcy lub podejmowane jedynie z okularami z filtrem UV.
Ponadto, należy bezwzględnie stosować się do indywidualnych zaleceń lekarskich.
Blefaroplastyka- jakich efektów można się spodziewać?
Ostateczny efekt operacji jest widoczny po zakończeniu procesu gojenia, czyli do miesiąca po zabiegu i jest on trwały. Na jakie rezultaty można liczyć?
Pacjenci borykający się z problemem ptozy powiek mogą spodziewać się rozwiązania tego defektu i uzyskania efektu „otwartego” oka. Niewątpliwie wpłynie to korzystnie na komfort widzenia oraz sprawi, że oko będzie wyglądać dużo młodziej i pogodniej.
Profesjonalnie wykonana plastyka powiek dolnych umożliwia natomiast redukcję nadmiaru skóry i tłuszczu w tych okolicach, które tworzą nieestetyczne “worki pod oczami”.
Podsumowując, w obu przypadkach możliwe jest spektakularne odmłodzenie ogólnego wyglądu twarzy, podkreślenie konturów oka, a także powiększenie pola widzenia i ochrona wzroku przed konsekwencjami nieleczonego defektu powiek.
Przeciwwskazania do zabiegu plastyki powiek
Przeciwwskazania do obu zabiegów są identyczne. Nie rekomenduje się ich w przypadku: ciąży i karmienia piersią; niekontrolowanych chorób przewlekłych; zaburzeniach krzepnięcia krwi; obecności aktywnych schorzeń skórnych w obrębie twarzy oraz infekcji.