Blog

rekonstrukcja piersi po mastektomii

Rekonstrukcja piersi- kiedy można wykonać?

Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy występujący u kobiet. Zachorowalność na ten typ nowotworu w 2020 r. dotyczyła ponad 19 tys. Polek. Nowoczesne metody leczenia oraz diagnostyki pozwalają nie tylko zmniejszyć umieralność, ale również zwiększają możliwości wykonania leczenia oszczędzającego pierś. W przypadkach, kiedy wykonanie amputacji jest nieuniknione, specjaliści rekomendują rekonstrukcję piersi, czasami nawet już podczas tej samej operacji!

Kiedy wykonuje się rekonstrukcję piersi?

W leczeniu raka piersi najważniejszym aspektem jest usunięcie zmiany nowotworowej z prawidłowymi marginesami. Rolą specjalisty chirurgii piersi jest dodatkowo zapewnienie jak najlepszego efektu estetycznego. Dlatego obecnie rekonstrukcja piersi jest proponowana, każdej pacjentce, u której planuje się usunięcie (jednej lub obu) piersi. Możliwe jest wykonanie odtworzenia piersi jednoczasowe (podczas tej samej operacji) lub odroczone.

Zabieg rekonstrukcji piersi znajduje zastosowanie również u zdrowych pacjentek, które poddały się profilaktycznej mastektomii piersi z powodu stwierdzonej mutacji genów BRCA1 i BRCA2.

Rekonstrukcja piersi- jednoczasowa czy odroczona?

Zaletą rekonstrukcji piersi, zaraz po wykonaniu mastektomii, jest brak poczucia utraty czy defektu ciała. Dzięki temu ewentualne ciężkie emocje po wykonanej mastektomii zostają zminimalizowane. Jednak nie zawsze mastektomia jednoczasowa jest rekomendowana.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu jednoczasowej amputacji z rekonstrukcją piersi jest rak zapalny. U chorych w wyższym stopniu zaawansowania, które będą wymagały radioterapii, oraz u chorych w gorszym stanie ogólnym z chorobami współistniejącymi jednoczasowa rekonstrukcja jest względnie przeciwwskazane. Chirurdzy muszą przemyśleć jej zastosowanie, biorąc pod uwagę możliwości gojenia, działania niepożądane, przewidywany efekt ostateczny w świetle oczekiwań chorej. Jednak stwierdzenie tzw. niekorzystnych czynników rokowniczych nie wyklucza możliwości przeprowadzenia zabiegu.

W takim przypadku zabieg rekonstrukcyjny można przeprowadzić najwcześniej 6 miesięcy po zakończeniu leczenia.

Rekonstrukcja piersi- możliwe metody

W zależności od indywidualnych cech pacjentki, rodzaju raka, jego zaawansowania i preferencji chorej można zastosować ekspandery tkankowe lub implanty, umiejscowione pod mięśniem lub bezpośrednio pod skórą.

kobieta z symbolem walki z rakiem piersi

Rekonstrukcja piersi implantami

Wszczepienie podskórnego, silikonowego implantu piersiowego jest najpopularniejszą techniką rekonstrukcyjną. Implanty mają różnorodność kształtów, tekstur i rozmiarów pozwalając chirurgowi na wybór tego, który będzie spełniał oczekiwania kobiety. Warto dodać, że aktualnie dostępne na rynku implanty są bardzo trwałe, a ryzyko ich uszkodzenia czy pojawienia się ewentualnych powikłań jest znikome. Wszczepienie implantu pod skórę lub mięsień piersiowy może być przeprowadzone równocześnie z mastektomią. Natomiast kiedy skóra wymaga wcześniejszego przygotowania (rozciągnięcia) może być procedurą dwuetapową. W pierwszym etapie umieszczany jest tzw. ekspander („pusty implant”), którego zadaniem jest rozciągnięcie tkanek (przez regularne powiększanie wstrzykiwaną solą fizjologiczną). Wtedy, w późniejszym terminie możliwe jest umieszczenie właściwego implantu. Drugi etap zabiegu polegający na wymianie ekspandera na protezę silikonową przeprowadza się zazwyczaj po ok. 3 miesiącach.

rekonstrukcja piersi z wykorzystaniem implantów

Rekonstrukcja piersi własną tkanką pacjentki

Rekonstrukcja piersi po mastektomii wykonana z użyciem tkanek własnych pacjentki nazywana jest rekonstrukcją autologiczną. W tej technice wykorzystuje się płaty tkankowe. Chirurg może je pobrać z okolicy podbrzusza lub z grzbietu pacjentki. Następnie tak pobrane tkanki odcina i przenosi razem  ze skórą, tkanką podskórną i z zaopatrującymi je naczyniem krwionośnym w miejsce po usuniętym gruczole piersiowym. Następnie pod mikroskopem chirurg dokonuje połączenia naczyń krwionośnych z płata z naczyniami na klatce piersiowej. W kolejnym kroku z tkanek płata formuje nową pierś. Metoda pozwala na zachowanie naturalnej konsystencji, struktury piersi oraz jej opadanie w naturalny sposób.

Innym rodzajem tkanek stosowanych w rekonstrukcji są komórki tkanki tłuszczowej. Pozyskiwane na drodze liposukcji umożliwiają poprawę konturu nowej piersi, zwiększenie jej rozmiaru, naprawę ubytku a czasem nawet całkowite odtworzenie.

Rekonstrukcja piersi po mastektomii- podsumowanie

Usunięcie piersi w przebiegu choroby nowotworowej jest, za każdym razem bardzo trudnym, traumatycznym przeżyciem dla kobiety. Jednak współczesna medycyna plastyczna oferuje pomoc w tej sytuacji. Rekonstrukcja piersi to zabieg, który pozwala odzyskać kobietom samoakceptację oraz zapomnieć o chorobie i ciężkich przeżyciach z nią związanych.