Rekonstrukcja piersi po mastektomii

Jest to zabieg przeznaczony dla pacjentek, które zostały pozbawione piersi z powodu nowotworu lub innych przyczyn. Celem zabiegu jest odtworzenie piersi, która rozmiarem i kształtem będzie przypominała zdrową pierś po drugiej stronie.

Wskazania do zabiegu

Kandydatkami do zabiegu są kobiety, które utraciły jedną lub obie piersi w wyniku zmian nowotworowych. Rekonstrukcję można rozpocząć po roku od zakończenia leczenia i potrzebna jest do tego zgoda lekarza onkologa.

Na czym polega rekonstrukcja piersi?

Leczenie rekonstrukcyjne jest procesem i może składać się z jednej lub kilku operacji. W niektórych wypadkach, pełny efekt jest możliwy do uzyskania dopiero po kilku miesiącach i wiąże się z przeprowadzeniem więcej niż jednej operacji.

Pierwszy etap

Polega na włożeniu pod skórę tzw. ekspandera lub ekpanderoprotezy czyli silikonowego woreczka o kształcie piersi. Po zagojeniu się ran, woreczki stopniowo wypełniane są sola fizjologiczną i rozciągają skórę w okolicy piersi. Proces trwa około 2 miesięcy i czasem to wystarczy do osiągnięcia właściwego rozmiaru i kształtu piersi. Po zatosowaniu ekspandera konieczna jest jego wymiana  na implant silikonowy, a w przypadku zastosowanie ekspanderoprotezy nie ma potrzeby kolejnego zabiegu.  Wytworzona pierś jest miękka, ma anatomiczny kształt i najlepiej naśladuje tkanki naturalne.

Drugi etap

Kolejnym celem jest osiągnięcie symetrii i dlatego czasem konieczna jest operacja dostosowania drugiej piersi do tej zrekonstruowanej. W tym celu, w zależności od założonego efektu, pierś jest podnoszona, zmniejszana lub powiększana. Ostatecznym etapem rekonstrukcji jest odtworzenie brodawki oraz otoczki i tu chirurg indywidualnie oraz w porozumieniu z pacjentką wybiera metodę rekonstrukcji brodawki.

Zalecenia pooperacyjne oraz okres rekonwalescencji

Każdy etap rekonstrukcji piersi wiąże się z operacją chirurgiczną, dlatego po każdym z zabiegów lekarz przekazuje pacjentce zalecenia jakie powinna stosować po zabiegu. Kontrole odbywają się w wyznaczonych terminach. Przez około 5-7 dni po operacji należy prowadzić oszczędzający tryb życia. Mogą utrzymywać się dolegliwości bólowe, które pacjentka może uśmierzać zażywając środki przeciwbólowe przepisane przez lekarza.

Po zakończonej rekonstrukcji należy nosić specjalny biustonosz uciskający przez okres 3 miesięcy w nocy i przez 3-4 tygodnie całodobowo. Przez pierwszych 4-12 tygodni należy stosować specjalne maści oraz opatrunki silikonowe. Wskazane jest natłuszczanie oraz masowanie blizn. Nie można opalać operowanej okolicy przez co najmniej dwa miesiące.

Efekt operacji

Rezultatem operacji są naturalnie wyglądające piersi, dostosowane do sylwetki pacjentki. Rekonstrukcja piersi ma także wymiar psychologiczny i pozwala kobiecie odzyskać poczucie kobiecości oraz pewność siebie po przebytej chorobie.

Możliwość wystąpienia powikłań

W wyniku operacji rekonstrukcji piersi może pojawić się krwiak, blizna, czasowe zaburzenia czucia w obrębie piersi. Do rzadkich i bardzo rzadkich powikłań należy przemieszczenie piersi, asymetria lub utworzenie torebki łącznotkankowej wokół implantu. O wszelkim ryzyko pacjentka zostanie poinformowana podczas konsultacji lekarskich.

Telefon do gabinetu:

601 932 874

 

Jeżeli masz pytania odnośnie procesu rekonstrukcji piersi po mastektomii i rozważasz skorzystanie z podobnego zabiegu, zadzwoń i umów się na konsultację. Doktor Łucki odpowie na wszystkie pytania dotyczące rekonstrukcji piersi.