Blog

kobiece piersi

Kiedy koniczne jest usunięcie implantów piersi?

Powiększenie piersi za pomocą implantów jest zabiegiem cieszącym się niesłabnącą popularnością i powodzeniem od wielu lat. Operacja ta pozwala wielu kobietom na uzyskanie w pełni zadowalającego wyglądu biustu, a przez to odzyskanie pewności siebie. Niemniej jednak, istnieją powody- zarówno subiektywne jak i obiektywne- kiedy konieczne jest usunięcie implantów piersi.

Usunięcie implantów piersi- wskazania

Jak podają oficjalne statystyki American Society of Plastic Surgeons, w 2019 r. w USA niemal 300 000 kobiet zdecydowało się na zabieg wszczepienia implantów piersiowych. Tymczasem ponad 33 000 poddało się ich usunięciu. Kobiety decydują się na usunięcie implantów z wielu powodów, takich jak:

Niezadowolenie Pacjentki z efektów operacji

Nierzadko zdarza się, że Panie decydujące się na powiększenie piersi nie są do końca na to przygotowane  psychicznie lub brakuje im świadomości, z czym wiąże się taka operacja. Implant to wciąż ciało obce dla organizmu, często diametralnie zmieniające sylwetkę. Czasami wszczepione implanty wydają się Pacjentce zbyt małe lub za duże, przez co stanowią dyskomfort w codziennych aktywnościach.

Dlatego tak istotne jest świadome i przemyślane podjęcie decyzji o zmianie rozmiaru piersi. Ponadto, przed zabiegiem chirurg przeprowadza dokładny wywiad medyczny z Pacjentką. Zapoznaje się wtedy z jej historią choroby, oczekiwaniami względem efektów zabiegu oraz rozwiązuje ewentualne wątpliwości. W trakcie konsultacji lekarz wykonuje również wymagane pomiary sylwetki a kobieta ma możliwość przymierzenia przykładowych wzorów implantów. Wspomaga to podjęcie świadomej decyzji oraz dobór optymalnego kształtu i rozmiaru implantu.

konsultacja lekarska przed operacją plastyczną

Zmiana preferencji swojego wyglądu

“Kobieta zmienną jest”- szczególnie co do preferencji swojego wyglądu. Nierzadko zdarza się, iż pełne i duże piersi będące atutem w wieku 30. lat- po 60. roku życia nie są już dla niej tak samo atrakcyjne. I odwrotnie- równie często Panie zaczynają od niewielkiego wypełnienia swojego biustu, a po latach lub zmianie sylwetki, wydaje im się on jednak zbyt mały. Właśnie wtedy, kobiety decydują się na całkowite usunięcie implantów lub ich wymiany.

Zmiana stylu życia

W pewnych przypadkach, Pacjentki mogą zdecydować się na usunięcie implantów piersi z powodu zmiany stylu życia. Mogą być to zmiany związane z preferencjami estetycznymi, aktywnością fizyczną lub zawodem. Na przykład, kobieta, która zaczyna uprawiać sporty ekstremalne zawodowo- może odczuwać dyskomfort lub ograniczenia związane z implantami piersi. W takich sytuacjach, usunięcie implantów może wpływać pozytywnie na komfort jej życiowych aktywności.

Wpływ na decyzję o usunięciu endoprotez mogą mieć również procesy związane z zmianami zachodzącymi w organizmie. Mowa tu o naturalnych wahaniach masy ciała, przebytych ciążach czy procesie starzenia się ciała. Wszystko to wpływa na wygląd piersi- jednak w takich przypadkach kobiety częściej decydują się na wymianę implantów na bardziej odpowiednie do obecnego wyglądu, niż na ich całkowite usunięcie.

konsutacja lekarska przed operacją powiększenia piersi implantami

Usunięcie implantów piersi ze wskazań medycznych

Obecnie wykonywane operacje piersi cechują się wysokim profilem bezpieczeństwa i minimalizacją powikłań pozabiegowych. Jednak możliwość komplikacji związanych z wszczepionym implantem (tak jak, w każdej ingerencji chirurgicznej) istnieje zawsze, nawet w marginalnym stopniu. Istnieją dwa główne powody, przez które należy usunąć lub wymienić implanty piersi na nowe. Pierwszy wynika z odkształcenia lub mechanicznego uszkodzenia implantu- w takiej sytuacji należy jak najszybciej go usunąć, gdyż może stanowić zagrożenie dla zdrowia Pacjentki.

Drugim bezwzględnym wskazaniem do wymiany jest przykurcz torebkowy. Ma on miejsce, jeśli tkanka bliznowata, która wytworzyła się wokół implantu, jest zbyt gruba, a sam implant staje się bolesny. Jeśli jest to początkowe stadium przykurczu torebkowego, to można próbować wyleczyć ten stan przy pomocy odpowiednich lekarstw. Jednak najczęściej tkanka bliznowata jest usuwana przez chirurga, wraz z implantem piersi.

Dlatego niezmiernie ważna jest obserwacja struktury piersi po operacji, przestrzeganie konsultacji z chirurgiem plastycznym oraz niebagatelizowanie żadnych niepokojących objawów.

Inną sytuacją będącą możliwym wskazaniem do usunięcia implantu piersi są nieprawidłowe wyniki badań obrazowych piersi (USG i MRI). Mimo iż implantu nie powinny utrudniać oceny badania obrazowego, nie można wykluczyć takiej możliwości. Jeżeli lekarz podejrzewa nieprawidłowości struktury implantów i/lub nieprawidłowości struktury torebek włóknistych wokół implantów- może zalecić usunięcie implantu piersi.

kobieta badająca piersi

Usunięcie implantów piersi- jak wygląda zabieg?

Samo usunięcie implantów piersiowych trwa ok. 30- 60 minut i przeprowadza się je w znieczuleniu ogólnym. Usunięcie implantu przebiega podczas jednego zabiegu, w którym lekarz wykonuje nacięcie piersi  w miejscu blizn po poprzedniej operacji. Dzięki temu blizny są praktycznie niewidoczne. Zwykle powrót do pełnej aktywności po zabiegu następuje względnie szybko- już w ciągu 2- 3 tygodni.

Jednak Pacjentka musi się liczyć z tym, iż skóra po zabiegu może być nieestetycznie rozciągnięta. Jest to zarówno winą implantu, jak i starzenia się tkanki skórnej i utraty jej elastyczności. Dlatego często usunięcie implantów łączy się z wszczepieniem nowych lub wykonaniem mammoplastyki. Jest to zabieg, podczas którego redukuje się nadmiar fałdów skórnych, jednocześnie modelując biust do oczekiwanego kształtu.