Blog

Jak radzić sobie z nadpotliwością?

Hiperhydroza, czyli nadpotliwość to dolegliwość, która potrafi przysporzyć wielu przykrości. Nadmierne pocenie pojawia się nie tylko podczas zwiększonego wysiłku fizycznego i upałów, ale i w chwilach stresu lub pobudzenia. Osoby cierpiące na tą dolegliowość zmagają się przede wszystkim z problemami w życiu towarszyskim. Ze względy na budzące niechęć objawy swojej dolegliwości, unikają spotkań z innymi. Podpowiadamy, jak radzić sobie z nadpotliwością!

Skąd bierze się hiperhydroza?

Samo pocenie jest naturalnym procesem fizjologicznym. Organizm człowieka utrzymuje w ten sposób optymalną temperaturę ciała. Poprzez pot pozbywa się również toksyn. Nadmierne pocenie się nie jest jednak naturalnym, jak i normalnym zjawiskiem. Nadpotliwość bywa często objawem choroby, np. cukrzycy czy nadczynności tarczycy. Zatem jej występowanie może mieć charakter diagnostyczny. Zdarza się, że pojawia się w reakcji na przyjmowane lekarstwa, które wpływają na układ nerwowy. Zmaga się z tym problemem też młodzież w okresie dojrzewania i przechodzące menopauzę kobiety. Warto wiedzieć, że problem nie musi dotyczyć całego ciała, często zdarza się, że nadmiernie pocą się poszczególne jego partie, takie jak: dłonie, pachwiny, głowa czy stopy.

Jak radzić sobie z nadpotliwością?

Ludzki pot zwykle jest bezzapachowy. Dopiero sfermentowany przez  – rozwijające się w ciepłych i wilgotnych warunkach – bakterie, zaczyna być odczuwalny w sposób, jaki na pewno wszyscy znamy. Należy zatem pamiętać, że pierwszą zasadą jest oczywiście odpowiednia higiena. Hiperhydroza objawia się jednak tym, że zarówno codzienna higiena, jak i mocne dezodoranty nie radzą sobie z naszym problemem.

Naturalne metody radzenia sobie z nadpotliwością

Osoby cierpiące na wydzielanie się nadmiernej ilości potu powinny pamiętać przede wszystkim o kilku wskazówkach, które pozwolą na większy komfort w codziennym dniu. Do najważniejszych z nich zalicza się:

  • Noszeniu przewiewnych ubrań – oczywiście naturalne tkaniny są zawsze zdrowszym wyborem. W sytuacji walki z ekstremalnym poceniem, dobre będzie wybranie „oddychających” materiałów, na których nie są widoczne plamy potu. Wilgoć odprowadzana jest na zewnątrz, skąd łatwiej odparowuje. A to zapewnia skórze łatwiejszy dostęp do powietrza. W wypadku nadpotliwości świetnie sprawdza się bawełna, choć wchłania ona pot nieestetycznie, pozostawiając plamy na ubraniach.
  • Odpowiednia dieta – hiperhyzdroza może być odpowiedzią na produkty, które nam nie służą, a więc takie po których pocimy się bardziej. Nierzadko są to: napoje z kofeiną, niektóre ziołowe herbaty (np. wywar z lipy) czy ostre przyprawy.
  • Skuteczne antyperspiranty – stosowanie dezodorantów o mocniejszym działaniu może wpłynąć pozytywnie na walkę z nadmiernym poceniem się. Większość z nich skutecznie zamyka ujścia gruczołów potowych, co eliminuje powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Preparaty tego typu dostępne są w aptekach.

Medyczne sposoby na walkę z nadpotliwością

Zaniegi medycyny estetycznej oferują najlepsze metody na radzenie sobie z dolegliwością tego typi. Pozwalają na mniej szkodliwe, a przy tym trwałe sposoby niwelowania hiperhydrozy. Zalicz się do nich:

  • Toksyna botulinowa

Podając toksynę botulinową paraliżujemy gruczoły potowe, przez co zostają one zablokowane. Wstrzykuje się ją w skórę w małych dawkach, co 1-1,5 cm. Zużywa się dużo preparatu. Metoda jest bardzo skuteczna, ale jej efektu utrzymuje się przez około cztery, pięć miesięcy. Zabieg trzeba więc powtarzać regularnie.

  • Frakcyjna rf mikroigłowa

Metoda nie tylko trwale usuwa nadpotlwoliwość, ale przede wszystkim doprowadza do normalnego poziomu ilość wydzielanego się potu. Taka „normalność” jest dobrym zjawiskiem, w przeciwieństwie do całkowitego uszkodzenia gruczołów. Gruczoły działają jedynie słabiej, dzięki czemy wyrównuje to wydzielanie się potu.

Podsumowanie

Metoda nie tylko trwale usuwa nadpotlwoliwość, ale przede wszystkim doprowadza do normalnego poziomu ilość wydzielanego się potu. Taka „normalność” jest dobrym zjawiskiem, w przeciwieństwie do całkowitego uszkodzenia gruczołów. Z nadpotliwością można jeszcze walczyć, przyjmując leki doustne.