Blog

Ginekomastia a lipomastia – różnice

Ginekomastia i lipomastia są dla mężczyzn dolegliwościami wyjątkowo uciążliwymi, ponieważ widocznie wpływają na ich wygląd, a co za tym idzie – na samopoczucie psychiczne i kontakty społeczne. Powiększenie gruczołów piersiowych dla wielu z nich jest wstydliwym problemem, który chcą ukryć lub jak najszybciej mu zaradzić. Czym różnią się oba schorzenia, jak je rozpoznać i leczyć?

Charakterystyka ginekomastii oraz lipomastii

Chociaż oba schorzenia powodują podobny efekt wizualny – powiększenie okolicy piersi u mężczyzn – to ich przyczyny są różne. Ginekomastia cechuje się rozrostem tkanki gruczołowej (jednocześnie rozrastać może się też tkanka tłuszczowa) w jednej lub obu piersiach mężczyzny. Jej przyczyną są zaburzenia hormonalne, a dokładniej silniejsze oddziaływanie estrogenów niż androgenów. Wyższe stężenie estrogenów może być spowodowane nowotworami lub guzami hormonalnie czynnymi, nadczynnością tarczycy, otyłością oraz działaniem niektórych leków. Rozpoznanie ginekomastii polega na wyczuciu dotykiem znajdującej się w piersi, pod brodawką, twardej tkanki. Ginekomastii może towarzyszyć ból lub tkliwość piersi. Badanie można wykonać samodzielnie – najlepsza pozycja to leżenie na plecach z jedną ręką pod głową. Drugą dłonią należy objąć pierś, a palcami wyszukać powiększony gruczoł.

Lipomastia objawia się tak samo (powiększonymi piersiami), ale rozrostowi ulega wyłącznie tkanka tłuszczowa, niegruczołowa. Najczęściej jest skutkiem otyłości. U młodych, dojrzewających mężczyzn lipomastia jest przejściowa – problem mija po ustabilizowaniu się poziomu hormonów. Samobadanie jest takie samo jak w przypadku ginekomastii, jednak wyczuwana tkanka ma miękką konsystencję. Mimo podobieństwa objawów ginekomastia i lipomastia różnią się przyczynami powstawania i sposobami leczenia. Lipomastia powstaje głównie na skutek nadwagi, jest problemem estetycznym. Natomiast ginekomastia jest powiązana z poważnymi chorobami. Oba schorzenia ostatecznie potwierdza się poprzez wykonanie USG lub mammografii.

Ginekomastia i lipomastia – sposoby leczenia

Metody leczenia powyższych schorzeń są odmienne. Pierwszym działaniem w obu przypadkach powinno być zredukowanie wagi. Zwłaszcza w przypadku lipomastii schudnięcie może być skutecznym rozwiązaniem, niewymagającym interwencji chirurga. Można też skorzystać z zabiegu liposukcji, czyli odsysania tłuszczu.

Leczenie ginekomastii jest bardziej skomplikowane. Powinno przede wszystkim polegać na wyleczeniu przyczyn, czyli choroby, która spowodowała przerost gruczołu piersiowego. Kolejnym krokiem jest chirurgiczne usunięcie przerośniętej tkanki gruczołowej wraz z nadmiarem skóry. Zabieg ten można wspomóc liposukcją, jeśli tkanka tłuszczowa również się powiększyła. Przy ginekomastii małego i średniego stopnia wystarczający może okazać się sam zabieg usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej. Głównym celem leczenia jest poprawa jakości życia pacjenta, jego stanu psychicznego, na który mają wpływ kwestie wizualne.