Ginekomastia

Ginekomastia to pojęcie określające przerost sutków u mężczyzn spowodowany  rozrostem tkanek je budujących tj. gruczołowej i/lub tłuszczowej (lipomastia), co w efekcie tworzy efekt „męskich piersi”. Operacja przywraca klatce piersiowej właściwy wygląd. Zabieg polega na usunięciu nadmiernie rozwiniętych tkanek z obrębu sutka.

Wskazania do zabiegu

Kandydatami do operacji są mężczyźni, którzy borykają się problemem powiększonego gruczołu piersiowego oraz/lub asymetrią. Ginekomastia może powodować kompleksy oraz problemy w kontaktach z innymi ludźmi (aspekt psychologicznym).

Jak przebiega zabieg?

Operacja poprzedzona jest konsultacją lekarską podczas, której pacjent zostaje zakwalifikowany do zabiegu i otrzymuje wszelkie niezbędne informacje dotyczące zabiegu oraz zaleceń przed i pooperacyjnych. Operacja przeprowadzana jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym. Na kilka dni przed zabiegiem trzeba zrezygnować z palenia papierosów i przyjmowania leków wpływających na krzepliwość krwi.

Pacjent przed operacją powinien być na czczo. Cięcie poprowadzone jest w dolnej części otoczki sutkowej. Tkanka gruczołowa oraz tłuszczowa jest usuwana, a w przypadku dużego powiększenia gruczołu – usuwany jest także nadmiar skóry. Na koniec na klatkę piersiową pacjenta zakładany jest specjalny opatrunek uciskający. Szwy usuwane są około 10 doby po zabiegu. Czas operacji to około 2, 3 godziny.

Pacjent pozostaje w klinice przez 1 dobę, a potem wraca do domu.

Zalecenia pooperacyjne i czas rekonwalescencji

Przez pierwszych kilka dni po korekcji ginekomastii pacjent może odczuwać umiarkowany ból, który uśmierzany jest przepisanymi przez lekarza środkami przeciwbólowymi. W tym czasie zaleca się odpoczynek i niewysiłkowy tryb życia. Przez pierwszych kilka dni pacjent powinien zrezygnować z codziennych czynności takich jak np. przygotowywanie posiłków lub sprzątanie. Po tygodniu można już wrócić do tych czynności, które łączą się z fizycznym obciążeniem. Opatrunek uciskowy należy nosić przez około 10 dni po zabiegu. Przez kilka tygodni należy natłuszczać i masować blizny oraz stosować specjalne maści oraz opatrunki silikonowe. Po dwóch tygodniach można już wrócić do pracy i codziennego, normalnego funkcjonowania. Każdy pacjent przy wypisie do domu otrzymuje indywidualne zalecenia pooperacyjne, których powinien bezwzględnie przestrzegać.

Efekty zabiegu

Rezultat operacji widoczny jest już po miesiącu i jest trwały. Przerost gruczołu piersiowego jest zniwelowany a piersi pomniejszone do ustalonego wcześniej rozmiaru.

Przeciwwskazania do operacji

Podczas konsultacji lekarskiej lekarz ustala czy problem nie jest związany z chorobami, brakiem równowagi w gospodarce hormonalnej lub przyjmowanymi lekami. Jeśli ginekomastia ma charakter samoistny, przeciwwskazaniem może być:

  • niewyrównana cukrzyca
  • nowotwór lub terapie antynowotworowe
  • niestabilne nadciśnienie tętnicze
  • infekcje ropne w obrębie operowanej okolicy

W zależności od ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz wieku, lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań takich jak EKG, USG piersi oraz badań ogólnych krwi.

Telefon do gabinetu:

601 932 874

 

Jeżeli masz problem z ginekomastią i rozważasz możliwość operacyjnego pomniejszenia gruczołów piersiowych skontaktuj się z nami i umów na konsultację.

Doktor Łucki odpowie na każde pytanie dotyczące przebiegu operacji lub dowolnego etapu przygotowania lub rekonwalescencji po zabiegu korekcji ginekomastii.