Blog

Endoprotezy a rekonstrukcja piersi

Wszczepienie implantów jest jedną ze stosowanych metod rekonstrukcji piersi po całkowitej mastektomii. Zabieg przeprowadzany jest w klinice medycyny estetycznej i polega na umieszczeniu sztucznej piersi, wypełnionej żelem silikonowym lub roztworem soli fizjologicznej. Inną metodą jest bardziej ryzykowny przeszczep płata skórno-mięśniowego. Endoprotezy rozróżniamy właśnie na podstawie materiału wypełniającego implant. W artykule postaramy się przybliżyć ten temat. Wyjaśnimy, jak przebiega zabieg oraz jakie są do niego wskazania, a kto nie powinien poddawać się wszczepieniu endoprotezy piersi.

Metody rekonstrukcji piersi

Endoprotezy różnią się od siebie przede wszystkim kształtem, rozmiarem, ale także materiałem wykonania. To wpływa na wagę implantu, sposób układania się na siebie podczas chodzenia oraz podobieństwo do naturalnej, zdrowej piersi. Po mastektomii kobiety przede wszystkim decydują się rekonstrukcję piersi poprzez protezę – silikonową lub wypełnianą solą fizjologiczną. Przedstawiamy ich krótkie charakterystyki.

Endoprotezy silikonowe

Endoprotezy silikonowe są stosowane od lat 60. XX wieku. Warto rozwiać wątpliwości wielu osób i potwierdzić, że badania naukowe nie wykazały negatywnego oddziaływania materiału na zdrowie. Silikon medyczny jest w pełni bezpieczny. Wykonywane z niego implanty są dość miękkie, mają bardzo naturalny wygląd, dobrze się układają i przypominają zdrową pierś. Wybór ten należy skonsultować z lekarzem, ponieważ istnieją też pewne ryzyka związane z protezą silikonową.

Endoprotezy solne

Ten rodzaj protezy wymaga mniejszego nacięcia podczas operacji, ponieważ pod skórę wszczepia się jedynie pustą protezę, którą następnie stopniowo wypełnia się solą fizjologiczną. Ten proces trwa kilka miesięcy, ponieważ wymaga powolnej adaptacji tkanki skórnej. Niestety, protezy z solą fizjologiczną są bardziej podatne na odkształcenia niż implanty silikonowe. Sprawdzają się dobrze u kobiet z naturalnie dużym biustem.

Wskazania, przeciwwskazania oraz przebieg zabiegu

Do przeciwwskazań do zabiegu zalicza się otyłość, palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu. Przed zabiegiem należy poddać się konsultacji z profesjonalnym lekarzem, który pomoże dobrać odpowiedni implant. Wszczepienie protezy w formie implantu silikonowego lub solnego zdecydowanie ma wiele plusów. Przede wszystkim, sama operacja przebiega krócej i wiąże się ze zdecydowanie mniejszym bólem niż w przypadku przeszczepienia płata mięśniowo-skórnego. W przypadku endoprotezy przy rekonstrukcji piersi pacjentka szybciej wraca do pełni sił. Należy jednak pamiętać, że wszczepienie implantu odbywa się zazwyczaj w dwóch etapach – podczas pierwszego zabiegu lekarz wszczepia ekspander, a dopiero po kilku miesiącach właściwe endoprotezy piersi.