Blog

dbanie o zdrowie psychiczne i fizyczne

Bądź przyjaciółką swojego ciała!

Światowa Organizacja Zdrowia już kilka lat temu ogłosiła kryzys zdrowia psychicznego w XXI wieku oraz coraz powszechniejszego ryzyka wypaleniem zawodowym, które zostało w 2019 roku wpisane na listę chorób. We współczesnych społeczeństwach rośnie presja osiągnięcia narzuconego ideału sylwetki czy utrzymywania konkretnej posady zawodowej. Sprzyja to wyczerpaniu, nadmiernej stymulacji i uczuciu niepokoju. Co więc można zrobić, by świadomie zadbać o swoje zdrowie- zarówno fizyczne, jak i psychiczne?

Dbanie o zdrowie- od czego zacząć?

Początki świadomego dbania o swoje zdrowie mogą być trudne. Istnieje jednak wiele podstawowych kroków, które można zrobić w tym kierunku. Naucz się z nich korzystać w codziennym życiu, aby poprawić samopoczucie nie tylko dzisiaj, lecz każdego dnia.

Dbanie o zdrowie a dieta

“Jesteś tym, co jesz” niewątpliwie jest prawdą. Trudno czuć się komfortowo opierając swoją dietę na przetworzonej, ubogiej w składniki odżywcze żywności. Dobrze zbilansowana dieta dostarcza potrzebnych witamin i mikroelementów koniecznych dla zachowania zdrowych włosów, skóry i paznokci. Ma to ogromne znaczenie w bardziej przychylnej ocenie swojej osoby w lustrze. Ponadto, dobrze zbilansowane makroelementy (białko, tłuszcze, węglowodany) w diecie, odpowiadają za utrzymanie prawidłowego poziomu energii, motywacji i dobrego samopoczucia psychicznego.

Nawadniaj się!

Woda stanowi środowisko dla wszystkich procesów życiowych i jest najważniejszym rozpuszczalnikiem substancji w ciele człowieka. Dodatkowo odpowiada za transport składników odżywczych i produktów przemiany materii. Bierze również udział w termoregulacji oraz procesach trawienia i wchłaniania składników odżywczych. Prawidłowe nawodnienie jest więc podstawą dbania o zdrowie.

Polskie rekomendacje, sformułowane przez Instytut Żywności i Żywienia, zalecają wypijanie 2l płynów przez dorosłe kobiety i 2,5l przez dorosłych mężczyzn.

Higiena snu to podstawa

Podczas snu dochodzi do wyłączenia aktywności Ośrodkowego Układu Nerwowego, jego regeneracji oraz uruchomienia mechanizmów naprawczych.

Niewyspane osoby są zdenerwowane, mają problemy z utrzymaniem koncentracji, pojawiają się u nich problemy z zapamiętywaniem. Niedobór snu skutkuje także większą podatnością na stres oraz osłabieniem odporności.

Zdrowy sen daje organizmowi możliwość „zresetowania” i wyregulowania aktywności układu hormonalnego. Lepiej zarządza on gospodarką węglowodanową, co sprzyja utrzymaniu odpowiedniej masy ciała.

Co więcej, hormony wydzielane podczas nocnego odpoczynku są odpowiedzialne za wzrost i regenerację organizmu, w tym za przyrost masy mięśniowej i kostnej.

higiena snu

Dbanie o zdrowie- regularny ruch!

Systematyczna aktywność fizyczna odgrywa istotną rolę w profilaktyce chorób takich jak: nadwaga, otyłość, cukrzyca, choroby układu krążenia czy osteoporoza. Kształtuje też zdolności motoryczne, poprawia jakość snu i funkcje mózgu, niweluje wady postawy ciała.

Ponadto podejmując aktywność fizyczną, dzięki regulacji gospodarki hormonalnej można zredukować poziom stresu i przeciążeń psychicznych. Ruch może kształtować samodyscyplinę oraz umiejętności nawiązywania relacji społecznych. Jak widać- sport to nie tylko zdrowie fizyczne, ale i psychiczne.

Zadbaj o sieć wsparcia społecznego

Spędzaj czas z bliskimi Ci ludźmi- rodziną, znajomymi, przyjaciółmi. Posiadanie systemu wsparcia społecznego jest jednym z najlepszych sposobów dbania o swój komfort psychiczny. W gruncie rzeczy pomoc udzielana przez specjalistów i wyspecjalizowane instytucje pomocowe polega w znacznym stopniu właśnie na wsparciu społecznym.

dbanie o relacje

Pozbycie się nałogów

Alkohol i wyroby na bazie tytoniu to dwie najpopularniejsze używki na świecie.

Palenie papierosów znacząco przyczynia się do pogorszenia kondycji skóry i przyśpieszeniu jej starzenia się. Staje się ona przesuszona, szara, matowa i pozbawiona zdrowego kolorytu.

Używki wpływają też negatywnie na zdrowie psychiczne. Osoby uzależnione od alkoholu stopniowo zaczynają cierpieć na coraz poważniejsze problemy: zaburzenia psychiczne, upośledzenie funkcji poznawczych, wzrost poziomu agresji.

Dlatego tak ważne w świadomym dbaniu o siebie jest wyzbycie się wszelkich nałogów i używek i cieszenie się pełną kontrolą nad swoim życiem.

Regularne badania a dbanie o zdrowie

Systematyczne badania profilaktyczne to jeden z podstawowych elementów świadomego, zdrowego stylu życia. Pozwalają kontrolować stan zdrowia i odpowiednio wcześnie podjąć działania terapeutyczne. W zależności od wieku, płci, trybu życia oraz wywiadu rodzinnego dedykowane są pacjentom inne badania lub częstotliwość ich powtarzania. Zapytaj swojego lekarza rodzinnego, jakie badania powinno się wykonać w Twoim przypadku!