Blog

stres w pracy

Jak odreagować stres w pracy?

Wciąż goniące terminy, niespodziewane trudności czy napływające projekty – o stres w pracy nie jest trudno. Jeśli dodamy do tego jeszcze trudności w relacjach partnerskich czy koleżeńskich, niepokojące problemy w dziale czy zostawanie po godzinach, wszystko sprowadzi się do stresu i niepokoju wynikające z utraty wymarzonej posady. Trudno się zatem dziwić, że stres przejmuje kontrolę nad życiem wielu osób. By skutecznie radzić sobie nie tylko z problemami wynikającymi z pracy, ale z samą trudnością, jaką jest streswarto zapoznać się ze sposobami na jego odreagowanie.

Czym tak naprawdę jest stres?

O samym stresie mówimy dość dużo w życiu codziennym. Rzadko jednak zwracamy faktyczną uwagę na to czym stres jest, a czym też nie jest. Stres, najogólniej rzecz ujmując, jest szeregiem reakcji organizmu na bodziec. Bodziec ten określa się mianem stresora. Stresorem może być wszystko – od bólu fizycznego, przez trudny projekt w pracy, aż po zapchany pociąg metra. Stres jest to szereg reakcji organizmu takich jak podniesienie ciśnienia tętniczego krwi, przyspieszenie pracy serca czy też wzmożenie uwagi. Warto zaznaczyć, że sam w sobie stres jest naturalnym zjawiskiem, które jest kluczowe by nasz organizm mógł zachować równowagę. Życie bez stresu nie istnieje. Niemniej jednak życie zbytnio zestresowane również nie jest dobrym życiem.

STRES W PRACY – CZYM SIĘ STRESUJĘ?

Podatność na stres wynika często z uwarunkowań osobowościowych. Najgorzej ze stresem w pracy radzą sobie osoby zamknięte w sobie, pesymiści, a także ci, którzy każdą porażkę odbierają jako życiowy dramat. Pracownicy najczęściej stresują się nieodpowiednim wynagrodzeniem, jak również przemęczeniem wynikającym z nadmiaru obowiązków. Niekiedy stres w pracy może mieć związek z nieodpowiednimi warunkami, przykładowo z uciążliwym hałasem lub z wysokimi czy niskimi temperaturami.

stres w pracy

Stres dobry i stres zły

Krótkotrwały stres nie ma negatywnych konsekwencji dla naszego zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Krótki, dobry stres określa się mianem eustresu. Stres ten pomaga nam spiąć się w sobie i wykonać zlecone nam zadania. Niemniej jednak długotrwały stres może szkodzić. Określa się go wtedy mianem dysstresu. Dysstres, czyli stres przewlekły, powoduje długotrwałą aktywację kory nadnerczy i ostatecznie jej wyczerpanie. Długotrwały stres może prowadzić do chronicznego zmęczenia, rozwinięcia się nadciśnienia tętniczego, a także zwiększa ryzyko rozwinięcia się otyłości.

ĆWICZ SIEBIE I ODPORNOŚĆ NA STRES

Stres w pracy kiepsko znosi rywalizację z regularnym i wytężonym wysiłkiem fizycznym. Podczas ćwiczeń nasz organizm produkuje sporą ilość endorfin, które wpływają na skuteczną poprawę nastroju oraz stanowią swego rodzaju antydepresant. Systematyczny wysiłek fizyczny sprawi, że poczujecie się lepiej, a w stres w pracy powinien stopniowo się zmniejszać.

Z NATURĄ BEZ STRESU

Życie w wielkim mieście, oprócz wielu zalet związanych z łatwą dostępnością, niesie ze sobą też wiele wad. Warto zatem raz na jakiś czas ze stresującej pracy udać się do spokojnego lasu lub nad szumiącą rzeczkę, by nacieszyć się ciszą. Jeśli wolicie spędzać czas bardziej aktywnie, wybierzcie się na piesze, turystyczne wycieczki. Szlaki oferują bezpieczne wędrówki często nawet zimą. Z pewnością po tak relaksującym weekendzie, wrócicie do pracy pełni pozytywnej energii.

stres w pracy

Aktywność fizyczna pomoże w walce ze stresem

Niedostateczna aktywność fizyczna to zmora współczesnych czasów. Niestety, mamy za mało ruchu. Siedzący styl życia, nieuprawianie sportu oraz zła dieta negatywnie rzutują na nasz stan zdrowia. Można temu chociaż częściowo zapobiegać zwiększając swoją aktywność fizyczną. Zalecamy aby wieczorami robić spacery, a zamiast samochodem dojeżdżać do pracy rowerem bądź piechotą. Pozwoli to na zwiększenie aktywności fizycznej a także poprawę metabolizmu.

WIECZORY DLA DUSZY I UMYSŁU

Aby odreagować stres w pracy warto wybrać się do kina, do teatru czy posłuchać ulubionej muzyki. Możliwość odseparowania się od przemijającej rzeczywistości i przeniesienie się w inny, bajkowy czy komediowy świat, pozwoli na chwilę wytchnienia od codziennych spraw i sprawi, że kolejny stres nie będzie już dla nas tak wielką przeszkodą.

stres w pracy

SPRAWIAJ SOBIE MAŁE PRZYJEMNOŚCI

Ogólne poczucie szczęścia w życiu to małe przyjemności, które zdarzają się codziennie i które sobie sprawiamy. W ciągu dnia, jak i w czasie pracy, warto czasami poddać się przyjemności porozmawia z przyjacielem, posłuchania muzyki czy wypicia wspólnie kawy z współpracownikiem. Takie małe przyjemności sprawią, że wrócimy do pracy pełni energii i z pewnością pokonamy demotywujący stres.

Nieprawidłowa postawa w pracy jako źródło stresu

Pamiętaj, że Twoje stanowisko pracy to miejsce, w którym każdego dnia spędzasz przynajmniej kilka godzin. Tym samym bardzo ważne jest, aby było ono możliwie ergonomiczne. Pamiętaj o dobraniu odpowiednio wysokiego krzesła. Twoja postawa podczas pracy powinna być możliwie wyprostowana. Warto też co jakiś czas wstać od biurka i przejść się po biurze. Pozwoli to na zmniejszenie poziomu stresu.  Jeżeli jest to możliwe zadbaj o prawidłowe oświetlenie oraz wysokość komputera. Zapobiegnie to bólom pleców, które idą ze stresem w parze.

ODDECH JAKO SKUTECZNE NARZĘDZIE WALKI Z STRESEM W PRACY

Małe i delikatne treningi relaksacyjne to świetna metoda na zapanowanie nad stresującą pracą, ale również na ćwiczenie umiejętności wewnętrznego spokoju. Warto nauczyć się praktykować odpowiednie oddychanie, mogąc robić to niezależnie od czasu czy miejsca. Poszukiwanie wewnętrznej harmonii, pozwoli na znalezienie spokoju i wyciszenia.

stres w pracy

Czy to na pewno stres?

Mamy pewną tendencję do opisywania niemalże dowolnego stanu w naszym życieu jako stres. Stresem określamy niemalże wszystko – złe oceny w szkole, nieprawidłowe nawyki żywieniowe czy też nerwowe zachowania. Pamiętaj jednak, że nie wszystko złoto co się świeci i nie wszystko stres, co sprawia nam przykrość. Jeżeli zauważyłaś u siebie w ostatnim czasie długotrwałe pogorszenie nastroju, problemy ze snem, utratę radości i napędu życiowego pomocna może być konsultacja u psychologa bądź psychiatry. Choroby psychiczne często mają swoje źródło właśnie w długotrwałym stresie. Ważne jest, aby możliwie szybko je wychwycić.

PODSUMOWANIE

Pamiętaj, że długotrwały stres to wróg dla organizmu. Adrenalina na wysokim poziomie może być na dłuższą metę fatalna w skutkach. Dlatego właśnie, lepiej zapobiegać, niż leczyć! Pomyśl o tym, gdy kolejny raz dopadnie cię stres w pracy i wybierz się na rower!

Pamiętaj też, że stres jest naturalną częścią naszego życia. Nie da się go zupełnie unikać. Niemniej jednak kluczowe jest wypracowanie metod, kmtóre pomogą Ci w walce ze stresem. Niektórzy wybierają ćwiczenia oddechowe, inni spacery, a jeszcze inni weekendy spędzają w górach. Niezależnie od tego, która metoda przypadnie Ci do gustu – pamiętaj ją wykorzystywać.