Blog

operacja piersi

4 mity o operacji powiększenia piersi

Operacje piersi zajmują od wielu lat czołowe miejsce w zabiegach chirurgii plastycznej. Najczęściej wykonywane są zabiegi powiększenia biustu za pomocą implantów. Statystyki mówią, że w ciągu roku piersi powiększa około 1,4 miliona osób. Operacja plastyki czy powiększenia biustu nie jednej kobiecie przywróciła pewność siebie, satysfakcję z wyglądu czy też pozwoliła zapomnieć o przebytej mastektomii. Jednak popularność operacji plastycznych piersi spowodowała otwarcie internetowych dyskusji o zaletach, wadach i ryzyku związanymi z tą procedurą. 

Wiarygodną odpowiedź na Twoje pytania i wątpliwości otrzymasz zawsze bezpośrednio od specjalisty w tej dziedzinie- chirurga plastycznego. Istnieje jednak kilka mitów, które z powodzeniem funkcjonują w sieci jako niepodważalna prawda. Okazuje się jednak, że nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Poznaj 4 najpopularniejsze mity o powiększeniu piersi!

Mit 1- implanty powinny być wymieniane raz na 10 lat

Implanty stosowane podczas operacji powiększenia piersi oczywiście nie są wieczne i istnieje duże prawdopodobieństwo, że po kilku lub kilkunastu latach wystąpi konieczność ich wymiany. Może to być spowodowane różnymi czynnikami- zarówno estetycznymi jak i ze wskazań medycznych. Konieczność wymiany implantów piersi ma miejsce w przypadku wystąpienia pęknięcia implantu lub w sytuacji wystąpienia przykurczu torebkowego. Komplikacje te jednak zdarzają się wyjątkowo rzadko. 

Kobiety decydują się na wymianę implantu piersi również w związku z konsekwencjami naturalnego procesu starzenia się skóry- przez co piersi nie wyglądają już tak dobrze jak kilka lat wcześniej. Piersi zmieniają się niezależnie od tego, czy przeszły operację plastyczną czy nie. Wahania wagi ciała, ciąża, karmienie piersią czy starzenie się, powoduje zmianę wyglądu biustu. Tkanka piersi rozciąga się i kurczy, powodują ich opadanie. Implanty piersi zwiększają także rozciągnięcie skóry. Im większy implant, tym bardziej ciągnie skórę. Gdy tkanka wraz z np. wiekiem staje się cieńsza, implanty stają się bardziej widoczne w postaci falowania. Wtedy właśnie kobiety często decydują się na ponowną poprawę wyglądu swojego biustu.

Podsumowując, nie ma potrzeby wymiany implantów piersi po 10 latach, jeżeli nie ma do tego wskazań estetycznych lub medycznych. Natomiast należy raz w roku pojawić się na kontrolnej wizycie u chirurga plastycznego, aby upewnić się, że implanty piersi pozostają nienaruszone.

Mit 2- każda kobieta może wybrać taki rozmiar jaki sobie wymarzy

Chirurgia plastyczna wciąż się rozwija i oferuje pacjentkom wiele możliwości. Nie jest jednak prawdą, że dobry chirurg plastyczny zgodzi się na każdy rozmiar jakiego zażyczy sobie pacjentka. Zadaniem każdego lekarza jest działanie dla dobra pacjenta, a zbyt duży rozmiar piersi może zwyczajnie jej zaszkodzić. Ponadto, chirurg plastyk zawsze patrzy na całość sylwetki pacjentki i dąży do tego, aby efekt finalny wyglądał naturalnie i poprawiał wygląd pacjentki kompleksowo. Wybór odpowiedniego implantu to kluczowa decyzja na drodze do wymarzonego wyglądu piersi. Ostateczna decyzja o jego wyborze to suma oczekiwań pacjenta i doświadczenia oraz wiedzy chirurga. 

Lekarz bierze pod uwagę kilka istotnych czynników, do których należą:

  • budowa anatomiczna pacjentki (szerokość klatki piersiowej, wielkość i budowa piersi, rozstaw piersi tip.),
  • oczekiwania, czyli pożądany finalny efekt,
  • styl życia pacjentki (np. wzmożona aktywność fizyczna).

Decydując się na operację powiększenia piersi, zawsze warto kierować się sugestiami lekarza chirurga. Pamiętajmy, że mamy do czynienia ze specjalistą, który chce zapewnić nam najlepszy efekt estetyczny zabiegu oraz jego najwyższe bezpieczeństwo.

wybór implantu piersi

Mit 3- operacja powiększenia piersi uniemożliwia karmienie piersią

Kolejne mity o powiększaniu piersi dotyczą kwestii laktacji. Implanty piersi w żaden sposób nie zakłócają tego procesu. Potwierdzają to rygorystyczne badania oraz tysiące pacjentek w takiej sytuacji. Fikcją jest również stwierdzenie, że wraz z mlekiem matki do organizmu dziecka przedostają się cząsteczki silikonu. Jest to niemożliwe, ze względu na wyjątkową wytrzymałość, odporność na uszkodzenia i izolację wkładki implantacyjnej. Implanty nie mają również żadnego wpływu na ilość wytwarzanego w piersiach mleka, jest to sprawa indywidualna organizmu każdej kobiety. Pamiętaj jednak, że implanty nie są naturalną częścią ciała i zawsze istnieje ryzyko komplikacji podczas okresu okołoporodowego (np. pęknięcia implantu w wyniku ucisku tkanek na implant), dlatego warto kontrolować piersi w czasie samej ciąży oraz karmienia.

Jeśli chciałabyś wykonać operację powiększenia piersi i jednocześnie planujesz mieć dzieci w niedalekiej przyszłości- uprzedź o tym chirurga plastycznego. Doświadczony lekarz przedstawi wszystkie zalety i wady wykonania zabiegu w tym czasie oraz pomoże podjąć właściwą decyzję o operacji lub technice jej przeprowadzenia, aby zapewnić pacjentce maksymalne bezpieczeństwo i komfort.

karmienie piersią z implantami

Mit 4- implanty mogą wpływać na rozwój chorób autoimmunologicznych i raka piersi

Mity o powiększaniu piersi dotyczą również kwestii ryzyka rozwoju różnych chorób, w szczególności raka piersi. Badania naukowe wykazały jednak, że kobiety z implantami piersi były wcześniej diagnozowane na raka piersi niż kobiety bez implantów. Prawdopodobnie wynika to z tego, że implant stwarza powierzchnię, na której łatwiej palpacyjnie wykryć zmianę. Ponadto liczne analizy potwierdzają, iż posiadanie implantów, w żaden sposób nie wpływa na przebieg i wystąpienie choroby.

Wszystkie przeprowadzone dotychczas badania, a było ich już kilka tysięcy, nie potwierdziły również żadnego związku pomiędzy chorobami autoimmunologicznymi a implantami piersiowymi. Ten mit, to w dużej mierze efekt niewiarygodnych doniesień medialnych, które dość licznie pojawiały się pod koniec lat dziewięćdziesiątych i na początku tysiąclecia. 

Nie oznacza to, że rak piersi lub choroby autoimmunologiczne nie zdarzają się kobietom, które przeszły operację powiększenia piersi. Nie jest to wynik poddania się operacji plastycznej piersi.

A co z badaniami obrazowymi piersi z implantami?

Faktycznie implanty podczas mammografii mogą utrudnić dostrzeżenie całej tkanki piersi, jednak istnieje skuteczne rozwiązanie tego problemu.

Aby pomóc lekarzowi zobaczyć jak najwięcej tkanki piersi, kobiety z implantami mają wykonywane 4 dodatkowe zdjęcia (2 na każdej piersi). Te dodatkowe zdjęcia zwane są “zdjęciami z przemieszczeniem implantu”. Implant jest przesuwany do tyłu w stosunku do ściany klatki piersiowej, a pierś jest przyciągana do przodu nad nim, a następnie lekko ściskana. Pozwala to na lepsze zobrazowanie przedniej części biustu, a w efekcie zobrazowanie całej tkanki piersiowej.

Dlatego bardzo ważne jest, aby przed rozpoczęciem mammografii poinformować technika/ lekarza przeprowadzającego badanie o posiadaniu implantów. 

mammografia badanie

Podsumowując

W obecnych czasach chirurgia plastyczna jest jedną z najbardziej dostępnych i dynamicznie rozwijających się działów medycyny. Jednak w sieci nadal krążą mity o powiększaniu piersi. Konsultacja lekarska jest zawsze tym momentem, w którym powinniśmy zapytać o wszystko, co usłyszeliśmy i przeczytaliśmy, a co wzbudziło nasze wątpliwości. Decydując się na poważny zabieg, powinniśmy przede wszystkim czerpać wiedzę u źródła.