Blog

Wiosenne porządki w kosmetyczce

Wiosna to idealny czas na wiosenne porządki. Najczęściej zaczynamy je od szafy, przeglądając zimową garderobę, wyrzucając stare ubrania i wyciągając letnie części garderoby. Warto zrobić i takie wiosenne porządki w kosmetyczce. Taki przegląd pozwoli na pozbycie się starych i przeterminowanych kosmetyków. Dodatkowo pozwoli na weryfikacje ich pod względem przydatności i upodobań, które często zmieniają nam się w zależności od pory roku.

Wiosenne porządki w kosmetyczce – od czego zacząć?

Do kosmetyczek różnego rodzaju zaliczają się wszystkie miejsca w domu, w których przechowujemy kosmetyki, czyli szuflady w łazience, komodzie, jak i toaletki w sypialni. Aby mieć najlepszy ogląd na to, co się posiada, najlepiej będzie zebrać wszystkie kosmetyki w jednym miejscu, rozłożyć je i sprawdzić daty ich ważności. Wiosenne porządki w kosmetyczce warto robić regularnie. Są potrzebne nie tylko po to, aby na bieżąco uzupełniać ewentualne braki, ale też kontrolować, czy wszystko to, co nakładamy na skórę nadal jest dla niej bezpieczne.

Na co zwrócić uwagę podczas wiosennych porządków w kosmetyczce?

Wiosenne porządki powinny eliminować przede wszystkim te kosmetyki, które nie nadają się do użytku. Powinny również brać pod uwagę wiosenne treny w makijażu. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas wiosennych porządków w kosmetyczce.

  1. Data ważności produktu

Wiosenne porządki w kosmetyczce powinny zacząć się przede wszystkim od sprawdzenia dat ważności kosmetyków. Używanie produktów po terminie może negatywnie wpływać, nie tylko na skórę, ale również na zdrowie. Mogą one podrażniać skórę, powodować zaczerwienienia lub silne stany zapalne. Przeterminowany tusz do rzęs może wywoływać także zapalenie spojówek, podobnie jest, że szminką. Ważne jest zatem, aby w czasie wiosennych porządków w kosmetyczce pozbyć się wszystkich kosmetyków, których termin ważności już minął.

Nie zapominajmy również o otwartych kosmetykach, w wypadku których kluczowy termin określony jest w liczbie miesięcy liczących od pierwszego otwarcia słoiczka czy butelki. W tym wypadku termin określony jest graficznie za pomocą symbolu otwartego słoiczka z symboliczną liczbą miesięcy. Przykładowo 3M oznacza dla nas, że dany kosmetyk powinien być używany jedynie przez 3 miesiące od dnia otwarcia, nie więcej.

  1. Nietrafiony zakup

W czasie wiosennych porządków w kosmetyczce weź pod uwagę również kosmetyki, których zakup okazał się być nietrafiony. Nie muszę od razu lądować w koszu na śmieci czy zalegać na półce. Ważne jest, aby dać takim kosmetykom możliwość zużycia. Spytaj najbliższe osoby, może mama, siostra czy córka potrzebują akurat takiego kremu. Jeśli nie, warto wykorzystać go do innych celów niż wcześniej planowałaś.

  1. Plan i organizacja kosmetyków na wiosnę

Po wstępnym rozeznaniu, które z kosmetyków z pewnością nie nadają się już do użycia, a które z nich okazały się nietrafionym zakupem, warto zastanowić się, jak będzie wyglądała nasza wiosenna pielęgnacja. To pozwoli na łatwiejszą selekcję i pozostawienie tylko kosmetyków na wiosnę. Warto zatem przygotować listę niezbędnych kosmetyków na dalsze miesiące oraz zaplanować kiedy i po jakie konkretnie wybrać się na zakupy do drogerii. Dzięki odpowiedniej organizacji unikniemy niechcianych produktów, a także zaoszczędzimy czas oraz pieniądze.

Podsumowanie

Wiosenne porządki w kosmetyczce to świetna okazja do wyrobienia w sobie nawyku regularnego przeglądu tego, co posiadasz i weryfikacji, czego rzeczywiście używasz. Dzięki temu możemy uwolnić się od nawyku nadmiernego kupowania kosmetyków, stawiając na te, które są nam na pewno potrzebne.