Blog

Samobadanie piersi: sprawdź to przed lekarzem pierwszego kontaktu

Samobadanie piersi uważane jest za istotny krok w profilaktyce raka piersi. Ma on na celu zauważenie jego objawów już we wczesnym stadium. Prowadzi to do zmniejszenia ryzyka zgonu spowodowanego nowotworem tego typu. Samobadanie nic nie kosztuje, a schemat samobadania piersi potwierdza, że wystarczy jedynie 5 minut w miesiącu, by je wykonać. To mało, biorąc pod uwagę fakt, że może nie tylko uratować zdrowie, ale nawet i życie.

Schemat samobadania piersi

Samobadanie piersi składa się z dwóch głównych etapów, czyli z oglądania piersi oraz badania palpacyjnego. Ma ono na celu zauważenie lub wyczucie niepokojących guzków w piersi. Badanie zaleca się wykonywać począwszy od 20. roku życia, przynajmniej raz w miesiącu w okresie tygodnia po miesiączce, gdy piersi nie są obolałe lub obrzmiałe. Kobiety w okresie przekwitania powinny kontrolować swoje piersi dodatkowo w te same dni każdego miesiąca. Samobadanie piersi wykonujemy dokładnie oraz bez pośpiechu. Powinno obejmować oglądanie piersi w lustrze oraz badanie dotykowe, zarówno w pozycji stojącej, jak i leżącej.

Samobadanie piersi – obserwacja

Przed przystąpieniem do badania ważne jest, aby zadbać o dobre oświetlenie w pomieszczeniu. Piersi należy oglądamy przed lustrem, najpierw z rękoma opuszczonymi wzdłuż tułowia, a potem z podniesionymi nad głową. Obserwujemy, czy nie pojawiły się na nich jakiekolwiek przebarwienia oraz zmiany, które wcześniej mogły być niewidoczne. Powinno się również zwrócić uwagę na pachy oraz okolice nad obojczykiem.

Następna część samobadania piersi odbywa się bokiem do lustra, trzymając ręce wciąż w górze, oceniamy czy nie pojawiają się guzki w piersi. Kolejno należy oprzeć dłonie na biodrach i uciskać je, by odpowiednio napiąć mięśnie klatki piersiowej. Dokładnie obserwujemy, czy nie ma niepokojących zmian w wyglądzie, fakturze oraz zagłębień i fałdek. Wypatruj tego samego, gdy pochylisz się do przodu.

Schemat samobadania piersi – dotyk

Ta część badania powinna rozpocząć się od ściśnięcia brodawki i próby, czy nie wydobywa się z niej niepokojący płyn. Oczywiście, w wypadku karmienia piersią, można pominąć tą część schematu badania piersi. W kolejnym etapie należy poszukiwać za pomocą dotyku guzków bądź zgrubień. Samobadanie piersi powinno się wykonywać z jedną ręką uniesioną ku górze, a drugą aktywnie badać pierś. Najlepiej robić to trzema środkowymi palcami płasko ułożonej dłoni, uciskając pierś, należy zataczać wokół niej kółka. Ruchy okrężne powinny być wykonywane w każdym kierunku, punkt przy punkcie, by następnie zacząć wykonywać coraz mniejsze kręgi, schodząc w kierunku sutka.

Następnie przechodzimy do zastosowania również ruchów góra-dół oraz ruchów półkolistych. Samobadanie piersi tego rodzaju może być również wykonywane na leżąco, leżąc na wznak na płaskiej powierzchni. Oczywiście, analogicznie jak w przypadku siedzenia bądź stania, jedna ręka powinna być uniesiona ku górze, a druga kontrolować pojawienie się guzków w piersi.

Każda zmiana w wyglądzie lub pod dotykiem powinna być sygnałem alarmowym. Gdy w czasie badania pojawi się coś niepokojącego, należy natychmiastowo skontaktować się z lekarzem. Choć schemat samobadania piersi powinien być powtarzamy regularnie, to nie należy również rezygnować ze stałych wizyt u ginekologa, USG oraz mammografii. Każda z metod profilaktycznego leczenia, może uratować Twoje życie!