Blog

G jak gotowość do operacji plastycznej. Kiedy możemy o niej mówić?

Poddanie się operacji plastycznej o poważna decyzja. Choć popularność zabiegów, których celem jest poprawa wyglądu wciąż wzrasta na całym świecie i coraz młodsi ludzie korzystają z usług chirurga plastyka, to każdy pacjent niezależenie od wieku powinien wykazywać się dojrzałością, która pomaga mu na zrozumienie konsekwencji oraz rezultatów swojej decyzji. Dojrzałość do operacji plastycznej nie zawsze wiąże się z wiekiem. Dlaczego z punktu widzenia lekarza oraz pacjenta ważna jest psychiczna gotowość do operacji?

Gotowość do operacji a miejsce pochodzenia

Trudno mówić o takim samym podejściu do zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej na całym świecie. W Polsce najczęściej chętnie poddajemy się zabiegom wtedy, kiedy chcemy poprawić defekt naszego ciała. Osoby, które chcą całkowicie zmienić swój wygląd należą do rzadkości i choć się zdarzają – chirurdzy nie zawsze są skłonni wykonywać operacje u takich osób właśnie ze względu na niedojrzałe podejście do tego typu zabiegów. Chirurg plastyk, który przecież wciąż jest lekarzem ma za zadanie działanie w jak najlepszym interesie pacjenta. Z kolei w Korei Południowej, operacje wykonywane u młodych ludzi są właściwie normą. Według Międzynarodowego Towarzystwa Estetycznej Chirurgii Plastycznej, co piąta mieszkanka Korei Południowej poddała się zabiegom z zakresu chirurgii plastycznej. 19-letnia Christina Lim jest jedną z tych kobiet:

„Operacje plastyczne są normalną sprawą. Moi przyjaciele aktualnie wyjechali na wakacje. Kiedy wrócą, będą mieli nową twarz”.

Kobieta sama poddała się kilku operacjom, aby swobodnie kontynuować pracę w telewizji i uwolnić się od nieprzychylnych komentarzy.

W Korei Południowej istnieje ogromna presja, która skłania młodych ludzi do poprawienia powiek, poprawienia kształtu nosa oraz szczęki. Gruntowna zmiana swojego wyglądu jest całkowicie akceptowalna, a czasem niezbędna do prowadzenia swojej kariery zawodowej. Operacjom najczęściej poddają się osoby już pełnoletnie, które rozpoczynają pracę. Czasem za zgodą rodziców przeprowadzane są wcześniej.

Kiedy można mówić o dojrzałości do operacji?

Istnieje kilka czynników, które świadczą o dorośnięciu do decyzji o operacji:

Samodzielna decyzja – osoba, która chce poddać się inwazyjnemu zabiegowi zmiany wyglądu powinna podjąć decyzję o operacji całkowicie samodzielnie, bez nacisków ze strony osób trzecich.
Świadomość konsekwencji – pacjent musi rozumieć jakie konsekwencje i ryzyko niesie za sobą poddanie się zabiegowi. Chirurg zawsze chce mieć pewność, że pacjent całkowicie rozumie, że poddanie się operacji może nieść za sobą powikłania.
Świadomość ostatecznego efektu – chirurg plastyk najczęściej przedstawia pacjentowi jakich rezultatów może spodziewać się po operacji. Zdarza się, że pacjent zupełnie inaczej wyobraża sobie swój wygląd po zabiegu. O dojrzałości świadczy fakt podjęcia decyzji wtedy, kiedy mamy pełną świadomość jakie będą efekty operacji.

Dlaczego dojrzałość jest tak ważna dla chirurga i dla pacjenta?

Brak świadomości któregokolwiek z powyższych czynników świadczących o dojrzałości do operacji może skończyć się nieprzyjemnie zarówno dla pacjenta jak i później dla lekarza. Pacjentka, która ma ogromne oczekiwania i nie rozumie, że np. jej nos po zabiegu nie będzie wyglądał jak ten, którym może pochwalić się Jennifer Lopez, będzie zwyczajnie rozczarowana. Dobry lekarz chirurg zawsze dąży do tego, aby jak najlepiej poinformować pacjenta efektach i możliwych konsekwencjach. Zdrowe podejście do planowanego zabiegu sprawia oraz wiedza sprawia, że pacjent czuje się spokojniejszy, bo dokładnie wie czego może spodziewać się po operacji.
Z punktu widzenia chirurga świadomość pacjenta jest równie ważna, bo przecież zależy mu na zadowoleniu i uniknięciu ryzyka niepotrzebnych powikłań.