Blog

cellulit na nogach

Cellulit STOP! Poznaj skuteczne metody jego redukcji

Cellulit to powszechny i niezwykle uciążliwy problem wielu kobiet, niosącym zarówno konsekwencje estetyczne, jak i zdrowotne. Dowiedz się, jakie mogą być rodzaje i skuteczne metody redukcji cellulitu!

Czym właściwie jest cellulit?

Cellulit jest rodzajem zmian zwyrodnieniowych obejmujących tkankę podskórną. Wyróżnia się jego trzy podstawowe rodzaje:

Cellulit tłuszczowy

To najpopularniejszy rodzaj cellulitu. Rozwija się w następstwie nadmiernego rozrostu tkanki tłuszczowej pod skórą. Charakteryzuje się nierównością skóry, zwłaszcza na udach, pośladkach i brzuchu. Cellulit tłuszczowy jest często związany z otyłością, jednak może również występować u osób o prawidłowej wadze.

Cellulit cyrkulacyjny

Wynika on z towarzyszących zaburzeń w krążeniu krwi i limfy. Jest to zazwyczaj związane z osłabioną funkcją naczyń krwionośnych i limfatycznych, które nie są w stanie skutecznie transportować krwi i limfy przez tkanki. Charakteryzuje się obrzękiem, uczuciem ciężkości i napięcia w obszarach dotkniętych cellulitem. Skóra może być zaczerwieniona, o zwiększonym uciepleniu. Podobnie jak cellulit wodny- zwykle występuje na kończynach dolnych, zwłaszcza na udach i pośladkach. Osoby z cellulitem cyrkulacyjnym mogą doświadczać dodatkowo innych objawów, takich jak mrowienie, uczucie pieczenia lub tkliwość w dotkniętych obszarach. W niektórych przypadkach może również występować uczucie skurczu mięśni.

skórka pomarańczowa

Cellulit wodny

Polega na gromadzeniu się wody i zbędnych produktów przemian metabolicznych w przestrzeniach międzykomórkowych. Jest to często związane z problemami limfatycznymi i powoduje charakterystyczny obrzęk skóry. Cellulit wodny objawia się miękkimi, „guzkowatymi” zmianami skórnymi, które są często bolesne w dotyku.

Fazy rozwoju cellulitu

W zależności od stadium zaawansowania problemu, cellulit może być słabo widoczny lub wręcz przeciwnie, nawet bolesny. Gromadzące się podskórnie skupiska komórek tłuszczowych są przyczyną ucisku na okoliczne tkanki, a to prowadzi do zaburzeń krążenia. W konsekwencji cellulit może prowadzić do niskiego odżywienia i dotlenienia skóry, przez co zmianie ulega również wygląd jej powierzchni.

cellulit na nogach

Aby jak najdokładniej poznać problem cellulitu, co ułatwi skuteczną walkę z tym defektem- warto zaznajomić się z fazami jego rozwoju.

  • Faza I- To etap często trudny do zauważenia. Można zauważyć jedynie subtelne nierówności skóry. Jednak kompleksowe podjęcie kroków redukcji cellulitu w tej fazie jest najbardziej skuteczne.
  • Faza II- W tej fazie skóra jest już widocznie nierówna, a dodatkowo mogą pojawić się charakterystyczne „guzki” lub „dziurki”. Wraz z tym mogą występować symptomy takie jak uczucie ciężkości nóg czy napięcia skóry.
  • Faza III- to zaawansowany etap rozwoju cellulitu, w którym zmiany na skórze stają się jeszcze bardziej zauważalne, a skóra może być grubsza i bardziej szorstka w dotkniętych obszarach.
  • Faza IV-  to ostatnia i najbardziej zaawansowana faza cellulitu, w której skóra nabiera bardzo wyraźnych nierówności. Widoczne są głębokie „doliny” i „wzgórza” na skórze, a skóra nierzadko jest bolesna w dotyku.

Specjalistyczne metody redukcji cellulitu

Należy pamiętać, że skuteczność zabiegów na cellulit może się różnić w zależności od indywidualnych predyspozycji Pacjenta. Dlatego zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, aby dobrać odpowiedni zabieg do swoich potrzeb i oczekiwań. Jakie specjalistyczne metody na redukcję cellulitu są najpopularniejsze?

efekt zabiegów na cellulit

Metody redukcji cellulitu- kriolipoliza

Podczas tego innowacyjnego, a zarazem bezinwazyjnego zabiegu wykorzystuje się kontrolowane schłodzenie skóry, które ma na celu usunięcie nadmiaru komórek tłuszczowych oraz uelastycznienie skóry. Chłodzenie nie powoduje uszkodzenia okolicznych tkanek ani komórek, działa jedynie na tkankę tłuszczową, powodując stopniowy jej rozpad. Dzięki kriolipolizie można utracić od 25 do 45% warstwy tłuszczu w miejscu, w którym została wykonana! Efekty kriolipolizy są widoczne po upływie 2 tygodni, ale na końcowy rezultat trzeba poczekać do 6 tygodni. Nieaktywne komórki z czasem są naturalnie usuwane z organizmu.

Skuteczne metody redukcji cellulitu- liposukcja

Liposukcja polega na rozbiciu nadmiaru tkanki tłuszczowej (mechanicznie, chemicznie lub ultradźwiękami), a następnie jej odessaniu podciśnieniem. Po zabiegu skóra systematycznie staje się gładsza, a nadmiar tkanki tłuszczowej wraz z nierównościami i cellulitem w znacznym stopniu ulega redukcji.

Fala uderzeniowa

Działanie fali uderzeniowej prowadzi do skutecznego rozbicia gromadzących się skupisk komórek tłuszczowych- mikro i makroguzów- które tworzą nieestetyczną “skórkę pomarańczową”. Już po pierwszym zabiegu skóra staje się gładsza, bardziej sprężysta i przede wszystkim jędrna. Fala uderzeniowa usprawnia przepływ limfy, dzięki czemu znika wrażenie ciężkich nóg oraz obrzęki. Po serii zabiegów cellulit jest wyraźnie zredukowany, a tkanka tłuszczowa w okolicy poddawanej zabiegowi zmniejsza się.

terapia cellulitu ultradźwiękami

Skuteczne metody redukcji cellulitu- mezoterapia mikroigłowa

Mezoterapia jest techniką, która polega na bezpośrednim wprowadzeniu, za pomocą serii mikronakłuć, aktywnych substancji w skórę. Celem mezoterapii mikroigłowej stosowanej w problemie cellulitu jest odżywienie, poprawa mikrokrążenia i metabolizmu komórek oraz stymulacja skóry do produkcji kolagenu i elastyny czy redukcja stanu zapalnego.

Metody redukcji cellulitu bez pomocy specjalisty?

Istnieje kilka “domowych” metod, które mogą wspierać redukcję widoczności cellulitu. Przede wszystkim należy zadbać kompleksowo o swoje zdrowie- zwrócić uwagę na pełnowartościową dietę, regularny wysiłek fizyczny, eliminację używek i stresu.

Ponadto na rynku istnieje bogaty wybór dedykowanych kosmetyków do redukcji cellulitu. Nigdy nie przyniosą one spektakularnych efektów w zaawansowanym stadium nierówności skóry, ale mogą wspomóc ich wygładzenie na początku rozwoju problemu.

Wiele kobiet poleca też regularne szczotkowanie ciała na sucho. Taki masaż może usprawnić przepływ limfy, a w efekcie zmniejszyć widoczność nieestetycznych nierówności, szczególnie na nogach.

Jeśli zależy nam jednak na uzyskaniu widocznych i długotrwałych efektów- działania te powinniśmy traktować jako uzupełnienie profesjonalnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.