Blog

D jak witamina D – na dobre samopoczucie, mocne kości i ogólne zdrowie

Nasz organizm może być sprawnie funkcjonującą maszyna, pod warunkiem, że dostarczymy mu wszystkich niezbędnych witamin i składników odżywczych. Witamina D, nazywana także witaminą słoneczną jest dość szczególna. Nasz organizm w największym stopniu czerpie ją z przebywania na słońcu. A co zrobić, kiedy mieszka się w miejscu, gdzie przez większą część roku tego słońca brakuje?

Skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D

Witamina D jest odpowiedzialna za wiele funkcji w organizmie. Jej ilość powinna być jednak wyrównana, bo zarówno jej niedobór jak i nadmiar może prowadzić do konsekwencji zdrowotnych.

Skutkiem niedoboru Witaminy D może być:

  • ogólne uczucie zmęczenia
  • skurcze mięśni
  • obniżony nastrój
  • problemy ze snem
  • bóle głowy
  • problemy z utrzymaniem wagi lub ze zrzuceniem wagi
  • bóle kości i przyzębia

Długotrwałe niedobory witaminy D mogą wpłynąć na rozwój takich chorób jak depresja, astma, choroby serca, choroby stawów, nadciśnienie tętnicze oraz nowotwory. U małych dzieci niedobór witaminy D prowadzi do krzywicy, a u ludzi dorosłych, szczególnie u kobiet – do osteoporozy.

Skutkami nadmiaru witaminy D w organizmie mogą być:

  • wymioty i biegunka
  • nudności
  • uczucie pragnienia
  • pocenie się
  • ból głowy

Długotrwały nadmiar witaminy D w organizmie powoduje, że wapń gromadzi się na sercu, tkankach i mięśniach, co może doprowadzić do zaburzeń pracy serca, kamicy nerkowej i kamicy pęcherzyka żółciowego.

Źródła witaminy D

Witamina D, to rozpuszczalna w tłuszczach witamina, która odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu i wchłanianiu do organizmu takich minerałów jak wapń i fosfor. Głównym źródłem witaminy D jest promieniowanie słoneczne, które wytwarza się podczas ekspozycji skóry na słońce. Wiosną i latem wystarczy przebywanie kilkanaście minut na słońcu i odsłonić około 20% ciała, aby uzyskać dla organizmu odpowiednia ilość tej witaminy. Jesienią i zimą powstaje problem, ponieważ nie jest tak łatwo pozyskać dla organizmu tę cenną witaminę, a wszelkie nadmiary nagromadzone w organizmie kończą się po około 2 miesiącach. Witamina D naturalnie występuje także w żywności, jednak w bardzo niewielu produktach takich jak ryby morskie (makrela, łosoś, tuńczyk), żółtko jaj, pełnotłuste mleko, sery oraz wątroba (najlepiej wołowa). Trzeba zaznaczyć jednak, że niektórych produktów np. jajek trzeba by było zjeść bardzo dużo (około 20), aby pokryć dzienne zapotrzebowanie. Ponadto, możliwa jest także suplementacja witaminy D, jednak powinna być ona poprzedzona badaniami i konsultacją lekarską. W przeciwnym wypadku, jej nadmiar może zaszkodzić.

Witamina D jest niezwykle ważna w codziennej diecie. Z drugiej strony, bardzo trudno w sposób naturalny dostarczyć organizmowi jej właściwą ilość w naszych warunkach klimatycznych. Warto jednak zadbać o właściwy poziom witaminy D w organizmie, ponieważ jej niedobór w znacznym stopniu wpływa na jakość naszego codziennego funkcjonowania. To, że nasze samopoczucie psychiczne jest gorsze jesienią i zimą związane jest także z niedoborem światła słonecznego, a co za tym idzie – niedoborem witaminy D. Jeśli czujesz, że jesienią i zima masz znacznie gorsze samopoczucie – zarówno te fizyczne jak i psychiczne, poproś lekarza o zbadanie poziomu witaminy D. Na tej podstawie specjalista będzie w stanie ustalić dzienną dawkę przyjmowanego suplementu.