Blog

Zabiegi medycyny estetycznej – najczęstsze przeciwwskazania

Współczesna medycyna estetyczna oraz chirurgia plastyczna dysponuje szeroką gamą zabiegów upiększających.  Zabiegi medycyny estetycznej wiążą się z wieloma przeciwwskazaniami, do których można zaliczyć zarówno schorzenie przewlekłe, jak i systematycznie przyjmowane leki. Nie oznacza to jednak, że choroba wyklucza przeprowadzenie operacji plastycznej. W przypadku występowania silnych przeciwwskazań do operacji plastycznych lekarz bierze pod uwagę indywidualny stan choroby pacjenta, samopoczucie, wykonując serię badań, które mają na celu kwalifikację do zabiegu.

Kwalifikacja do zabiegu

Kwalifikacja pacjentki odbywa się w oparciu o przeprowadzony wywiad oraz zgromadzoną dokumentację medyczną wraz z listą przyjmowanych leków. Są to informacje niezbędne, by ustalić, czy pacjentka nie cierpi na przewlekłą chorobą, która wykluczałaby zabieg oraz czy konieczna nie będzie zmiana leków. Nawet z pozoru powszechne zabiegi medycyny estetycznej z wykorzystaniem kwasu hialuronowego czy toksyny botulinowej mogą być powodem poważnych komplikacji zdrowotnych.

Operacja plastyczna – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do wykonywania zabiegów wszelkiego typu dzielą się na dwie podstawowe grupy: przeciwwskazania względne i bezwzględne.

Przeciwwskazania względne

Dotyczą unormowanych wyników badań na czas przeprowadzania zabiegu oraz ewentualnie planowanych w niedługim czasie przez pacjenta innych zabiegów, które w jakichkolwiek sposób mogą wpłynąć na efekty np. redukcji zmarszczek. Obejmują one ustalenie lekarza z pacjentem planu zabiegowego, a także dobranie odpowiedniego preparatu do jego indywidualnych potrzeb.

Przeciwwskazania bezwzględne do zabiegów medycyny estetycznej

Przeciwwskazania do operacji plastycznej tego rodzaju zabraniają całkowitego wykonywania zabiegu. W innym przypadku może to wiązać się z bardzo poważnymi powikłaniami, uszczerbkiem na zdrowiu lub utratą życia pacjenta. Wówczas lekarz informuje pacjenta, że w tym czasie zabieg jest niemożliwy do wykonania i będzie on możliwy dopiero po całkowitym wyleczeniu.

Zabiegi medycyny estetycznej – najczęstsze przeciwwskazania

Do najczęstszych przeciwwskazań do wykonywania zabiegów medycyny estetycznej zalicza się:

  • nieunormowana lub nieleczona cukrzyca,
  • opryszczka,
  • ciąża i okres karmienia piersią,
  • skłonność do występowania bliznowców,
  • choroby nowotworowe,
  • reakcje uczuleniowe na podawany wypełniacz,
  • wygórowane oczekiwania pacjenta lub pacjentki,
  • uzależnienie od poddawania się zabiegom.

Nieunormowana cukrzyca

Przeciwwskazania do zabiegu medycyny estetycznej tego typu jest związane z utrudnionym gojeniem się ran u diabetyków. Podczas choroby dochodzi do zaburzenia procesów krzepnięcia krwi, destrukcji nerwów i zaburzeń w układzie odpornościowym. U chorych na cukrzycę nawet najmniejsze zadrapanie czy skaleczenie może wywołać komplikacje lub powikłania. W związku z tym zabiegi z zakresu medycyny estetycznej mogą jedynie wykonywać osoby będące pod ścisłą kontrolą diabetologa oraz posiadające aktualne, pozytywne wyniki badań.

Ciąża i okres karmienia piersią

Ciąża to czas, w którym matka powinna szczególnie troszczyć się o dobro i zdrowie swojego dziecka. Decydując się na wykonanie zabiegu medycyny estetycznej można spowodować poważne konsekwencje, zarówno dla samej matki jak i przyszłego potomka. W tym wyjątkowym dla kobiety czasie zachodzi w organizmie wiele zmian np. hormonalnych. W związku z tym bardzo trudno jest stwierdzić w jaki sposób może zareagować na ciało obce organizm ciężarnej.

Hemofilia a zabiegi medycyny estetycznej

Schorzenie tego rodzaju objawia się brakiem czynników krzepnięcia krwi. W związku z tym nawet najmniejsze ukłucie chorego może spowodować duże krwawienie, a przy tym ciężko je zahamować. W przypadku zabiegów medycyny estetycznej osoby cierpiące na tą chorobę są szczególnie narażone na krwotoki, a przy tym utratę dużej ilości krwi.

Podsumowanie – przeciwwskazania do zabiegów medycyny estetycznej

Jak widać przeciwwskazań do wykonywania zabiegów medycyny estetycznej jest wiele. Posiadając jednak odpowiednią wiedzę oraz opiekę zdrowotną, z niektórymi z nich można sobie poradzić. W przypadku, gdy przeciwwskazania do operacji plastycznej nie pozwalają na jej wykonanie, warto zadbać o profilaktyczną poprawę wyglądu skóry.