Blog

Blizna po operacji plastycznej – jak o nią dbać?

Blizna po operacji to naturalne następstwo wielu zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Nie ma się czego jednak obawiać, ponieważ chirurdzy plastyczni starają się tak przeprowadzić operację, aby blizny były jak najmniejsze i znajdowały się w miejscu łatwym do ukrycia. W artykule podpowiadamy, jak dbać o blizny oraz jak przyśpieszyć rekonwalescencję. 

Pielęgnacja blizny po operacji plastycznej 

Osoba po każdej operacji powinna zadbać o to, aby zabliźnienie przebiegało bezproblemowo. Najczęściej szwy po operacji plastycznej usuwa się między 3, a 15 dniem po zabiegu. W  tym czasie miejsce blizny jest najbardziej wrażliwe i trzeba zwrócić szczególną uwagę na jej prawidłową pielęgnację. Zaraz po zabiegu w trakcie gojenia się rany należy bezwzględnie unikać słońca, sauny i solarium. Jako profilaktykę blizny zaleca się szczególnie delikatny masaż z użyciem żelu silikonowego, który łagodzi i koi miejsce nacięcia. Po zabiegu powiększania piersi bardzo ważne jest, aby kobieta nie podnosiła rąk, nie dźwigała i ograniczyła aktywność fizyczną. W tym przypadku zaleca się również noszenie biustonosza pooperacyjnego. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który zaleci odpowiednie postępowanie w czasie rekonwalescencji. 

Blizna po operacji – jak przyśpieszyć regenerację? 

Pielęgnacja blizny po operacji ma niebagatelne znaczenie dla gojenia naruszonych tkanek. Aby przyśpieszyć i ułatwić ten proces warto stosować maści i żele silikonowe. Tworzą one niewidzialną warstwę ochronną, która hamuje odparowywanie wilgoci. Mają również działanie nawilżające i zapobiegają wysuszeniu skóry. Warto również zaznaczyć, że powstała warstwa przepuszcza tlen, co w znaczącym stopniu przyspiesza proces. Stosowane żele łagodzą również uczucie swędzenia. Żele można zacząć stosować już od 7 dnia po zabiegu, gdy rana się zagoi. Dla lepszego i szybszego efektu należy stosować je regularnie, według zaleceń chirurga. 

Warto wiedzieć, pomimo tego, że blizna już na samym początku dobrze się goi, to jej charakter w późniejszym okresie może się zmienić. Tkanka w miejscu blizny cały czas pracuje, więc trzeba o nią stale dbać, aby nie uległa deformacjom

Higiena osobista a blizna po operacji  

Na prawidłowe zabliźnienie się rany po operacji plastycznej duży wpływ ma również odpowiednia higiena osobista. W tym czasie należy unikać gorących i długotrwałych kąpieli. Zamiast nich wskazane są krótkie, letnie prysznice pod umiarkowanym strumieniem wody. Warto zwrócić także uwagę na stosowane produkty kosmetyczne. Powinny być delikatne i hipoalergiczne, aby nie prowadziły do ewentualnego podrażnienia skóry.