Blog

Przebarwienia latem – jak uniknąć?

Większość kobiet opala się  na słońcu przez wiele godzin. Często nie zdają sobie jednak sprawy ze szkodliwości promieni słonecznych i  problemu, jakim są przebarwienia latem. Przedstawiamy skuteczne sposoby na zminimalizowanie ryzyka pojawienia się niechcianych przebarwień.  

Przebarwienia latem

Problem przebarwień na skórze dotyczy wielu kobiet. Występuje on w postaci ciemniejszych plam na skórze, które powstają na skutek nieprawidłowego działania e melanocytów – komórek wytwarzających melaninę. Czasami są zbyt aktywne i produkują za dużo barwnika w jednym miejscu. Najbardziej narażone są te części ciała, które najczęściej wystawiamy  na słońce. Do powstawania przebarwień latem przyczyniać się mogą na przykład: zmiany hormonalne, stany zapalne, niektóre leki czy substancje fotouczulające znajdujące się w na przykład w perfumach. Mogą też powstawać z powodu nadczynności tarczycy, niedomagania wątroby czy też stosowania antykoncepcji hormonalnej. Przebarwienia latem występują najczęściej, ze względu na aktywne działanie słońca. Muszą o tym pamiętać osoby posiadające zmiany trądzikowe oraz będące po zabiegach dermatologicznych lub kosmetycznych.

Jakie metody stosować, aby uniknąć przebarwień latem?

W pierwszej kolejności należy skonsultować się z dermatologiem, który przeprowadzi wywiad, obejrzy dokładnie skórę i określi rodzaj plam. Dzięki czemu odpowiednio zdiagnozuje i właściwie nakieruje na sposób  walki z przebarwieniami latem. W zależności od ich głębokości i charakteru może zostać zalecone stosowanie kremu rozjaśniającego, bądź wykonanie odpowiednich zabiegów dermatologicznych. Do polecanych zabiegów zalicza się peeling kawitacyjny, mikrodermabrazję, czy też inne peelingi chemiczne z wykorzystaniem niektórych kwasów.

Przebarwienia latem mogą się pojawić, ale nie muszą. Aby ich uniknąć, wystarczy przestrzegać kilku ważnych zasad. Przede wszystkim unikać promieni słonecznych, jeśli bierze się leki przeciwzapalne, psychotropowe, hormonalne i inne. Ponadto, wychodząc na słońce, nie należy używać środków zapachowych.