Blog

Miejskie legendy, czyli: czy implanty pękają w samolocie?

Kobiety, które rozważają powiększenie piersi z użyciem implantów chcą mieć pełen obraz informacji dotyczących czynników, które mogą wpływać na bezpieczeństwo ich zastosowania. To dobry sygnał, że kobiety przed zdecydowaniem się na operację wiele czytają i już przed przyjściem na konsultację, mają przygotowaną listę pytań. Jedną z „prawd”, od lat funkcjonujących w przestrzeni internetowej jest informacja, która może zastanawiać kobiety przed którymi stoi decyzja o operacji. Czy implanty pękają w samolocie?

Czy implant może pęknąć podczas podróży samolotem?

Co roku miliony kobiet na całym świecie decydują się na operację powiększenia piersi z użyciem implantów. Wiele forów internetowych poświęconych jest temu tematowi, bo kobiety chcą dowiedzieć się o operacji i jej skutkach jak najwięcej zanim wybiorą się na pierwszą konsultację. Jest to wciąż jeden z najpopularniejszych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej, któremu poddają się kobiety, dlatego przez wiele lat pojawiło się sporo mitów. Jednym z nich jest informacja, że istnieje ryzyko pęknięcia implantu podczas podróży samolotem. Mit ten ma prawdopodobnie źródło w przekonaniu, że różnice w ciśnieniu atmosferycznym mogą prowadzić do zniekształceń implantu a nawet pęknięcia. Musimy pamiętać, że różnice ciśnień pomiędzy pokładem samolotu a lądem są nieznaczne. W przeciwnym wypadku podczas podróży mielibyśmy poważne problemy z oddychaniem oraz funkcjonowaniem narządów. Obecnie produkowane, atestowane implanty silikonowe są bardzo wytrzymałe i nie ma obaw, że pękną pod wpływem podróżowania samolotem. Z długodystansowymi lotami warto jednak poczekać kilka tygodni od operacji. Jest to poważny zabieg i organizm potrzebuje czasu na regenerację. Długi lot może negatywnie wpłynąć na odzyskiwanie sił.

W jakich sytuacjach implant może pęknąć?

Choć pęknięcia implantów nie zdarzają się często, niektóre sytuacje mogą doprowadzić do uszkodzenia i konieczności wymiany. Choć silikonowe implanty są bardzo wytrzymałe, to nie są niezniszczalne. Do pęknięcia może dojść w momencie silnego uderzenia lub urazu: np. podczas wypadku samochodowego, upadku lub biopsji. Kolejną przyczyną pęknięcia implantu może być przykurcz torebkowy, czyli zaciskanie się torebki tkanki bliznowatej wokół implantu. Jest to do pewnego stopnia naturalna reakcja organizmu, jednak czasem ze względu na indywidualne skłonności tkanka zbyt mocno twardnieje i zaciska się wokół implantu, co może doprowadzić do jego pęknięcia. O wszystkich powikłaniach, które mogą wystąpić po operacji poinformuje Cię lekarz podczas konsultacji.

Jak uniknąć pęknięcia implantu?

Przede wszystkim, zdecyduj się na operację, którą przeprowadzi doświadczony chirurg. Zanim poddasz się zabiegowi, poczytaj opinie i upewnij się podczas konsultacji, że masz do czynienia z fachowcem. Dobry chirurg plastyk z pewnością przygotuje Cię do okresu rekonwalescencji oraz wskaże, czego powinnaś unikać po operacji, aby szybko wrócić do zdrowia i długo cieszyć się piersiami o których marzyłaś. W podążaniu za swoim marzeniem pamiętaj, ze chirurgiczne powiększenie piersi to poważny zabieg, za którym zawsze idzie pewne ryzyko poważnych powikłań. Lekarz chirurg jest zawsze najważniejszym źródłem informacji. Twoje postępowanie po operacji powinno być zgodne z jego wskazaniami, bo tylko dzięki temu możesz zminimalizować ryzyko wystąpienia komplikacji.

źródła:

https://www.tourmedica.pl/blog/implanty-piersi-a-lot-samolotem/
https://www.richardjbrownmd.com/can-breast-implants-explode-on-an-airplane/