Blog

Rekonwalescencja – czas i emocje

Operacje plastyczne to procedury, które wpływają na możliwość rekonstrukcji lub naprawy poszczególnych części ciała. Najczęściej mają one charakter estetyczny, ale w wielu przypadkach zdarzają się również pacjenci, którzy poddają się operacji plastycznych ze względów zdrowotnych. Każdy zabieg z zakresu chirurgii plastycznej wymaga odpowiedniego powrotu do zdrowia. Zdarza się, że rekonwalescencja wymaga od nas niedyspozycji tylko w dniu zabiegu, ale zdarzają się operacje, po których pacjentka powinna bardzo na siebie uważać i skupić się na właściwym powrocie do zdrowia. Przedstawiamy dzisiaj, z jakimi emocjami trzeba radzić sobie podczas rekonwalescencji. 

Rekonwalescencja wymaga czasu

Wiele rodzajów operacji plastycznych wykonuje się poprzez przeniesienie tkanki z jednej części ciała do drugiej. Chirurgia plastyczna rekonstrukcyjna zajmuje się głównie naprawą chirurgiczną lub odbudową uszkodzonej części ciała. Procedury tego rodzaju niejednokrotnie są bardziej skomplikowane, niż drobne zabiegi estetyczne i wiążą się z wieloma zasadami, których należy przestrzegać podczas powrotu do zdrowia.

Rekonwalescencja jest łatwiejsza do przejścia, jeśli wcześniej mieliśmy dobrze zaplanowaną operację, a także wzięliśmy pod uwagę czas, który będzie potrzebny, by powrócić do zdrowia. Ważna jest również odpowiednia cierpliwość pacjenta, który najczęściej chce widzieć efekty zaraz po operacji. 

Rekonwalescencja a emocje

Często nie wspomina się o tym, że operacje plastyczne wymagają od pacjenta również przygotowania emocjonalnego. To trudny czas nie tylko dla osób, które poddają się zabiegowi, ale również dla ich bliskich. Rekonwalescencja nie tylko budzi obawy przed tym, czy operacja się udała i jak będzie prezentował się jej efekt, ale również w wyniku zabiegu powstaje nowa sylwetka i nowe ciało, z którym od tej pory przyjdzie nam żyć i zmierzyć się z jego akceptacją. Często podczas rekonwalescencji martwimy się również o to, jak przyjmą nasz osoby z naszego otoczenia – bliscy i znajomi. Martwimy się także, jak oni będą oceniać nasz nowy wygląd, który od tej pory stanie się częścią naszego wizerunku. Ważne jest zatem, aby w czasie powrotu do zdrowia mieć wokół siebie osoby, które będą nasz wspierać i dbać o nasze samopoczucie.