Blog

Regeneracja po operacji plastycznej – jak przyśpieszyć?

Wiele osób zastanawia się, jak zadbać o siebie w okresie rekonwalescencji. Rany goją się etapowo, a w zależności od ich głębokości i położenia proces będzie przebiegał w różnym tempie. Regeneracja po operacji plastycznej w dużym stopniu zależy od stylu życia, diety, sprawności fizycznej i odpowiedniej pielęgnacji po zabiegu. W artykule podpowiadamy, jak najlepiej wspierać czas, potrzebny na powrót do zdrowia. 

4 etapy gojenia ran – co do nich zaliczamy?

Czas gojenia się ran po operacji plastycznej, może się różnić w zależności od przebytego zabiegu oraz operowanego miejsca. Specjaliści wymieniają jednak 4 kluczowe fazy, o których należy wiedzieć w czasie rekonwalescencji

1. Hemostaza

Jest to nacięcie chirurgiczne, które przyczynia się do uszkodzenia tkanek i naczyń krwionośnych. Naczynia po nacięciu mają zdolność do zwężania się, a po kilku minutach zmniejszają przepływ krwi. W tym momencie należy zadbać o sterylność rany, aby nie doszło do zakażenia z zewnątrz. 

2. Zapalenie

Po hemostazie zachodzi szereg reakcji komórkowych, a organizm otrzymuje sygnał, aby wprowadzić komórki zapalne. Następnie wokół uszkodzonego miejsca powstaje opuchlizna, czerwony rumień, a rana staje się ciepła. Jest to zjawisko, które oznacza krzepnięcie krwi oraz pierwsze kroki gojenia. Dla wielu osób taki stan może wydawać się niepokojący jednak w rzeczywistości ma ona pozytywne skutki i zapobiega powstaniu infekcji. 

3. Proliferacja

Po upływie 3 – 10 dni organizm osiąga stadium proliferacji. Na tym etapie następuje naprawa tkanek. Skomplikowany proces działania komórkowego w pierwszej kolejności naprawia uszkodzone naczynia krwionośne. Następnie komórki zaczynają ponownie układać nowe białka strukturalne i przebudowują całą tkankę. W tym okresie najważniejsza jest cierpliwość i kontrolowanie dostępu powietrza do gojących się miejsc.

4. Przebudowa i dojrzewanie tkanek

W kolejnej fazie rany zaczynają znikać, a komórki łączą się ze sobą. Jest to ostatni i bardzo ważny etap, a każde jego zakłócenie może spowodować przykurcz blizn. W czasie gojenia rany, blizny stają się najpierw różowe, a następnie zmieniają kolor i z czasem blakną. 

Etap przebudowy tkanek może trwać nawet do dwóch lat. Jednak już po kilku tygodniach tkanki odzyskują dotychczasową objętość, aby móc wykonywać codzienne czynności. Warto w tym okresie przestrzegać zaleceń lekarskich. 

Regeneracja po operacji plastycznej – na co zwrócić uwagę?

Ważne jest, aby po operacji plastycznej ograniczyć aktywność fizyczną, dużo odpoczywać i nie przemęczać się. Zbilansowana dieta dostarcza niezbędnych składników odżywczych, które są niezbędne do odbudowy tkanek. Po zagojeniu rany warto smarować powierzchnię skóry maściami z silikonem, które skutecznie zmniejszają widoczność blizn.