Blog

Jak szybko możesz wrócić do aktywności fizycznej po operacji plastycznej?

Czas rekonwalescencji po operacji plastycznej może być szczególnie trudny dla osób, które na co dzień prowadzą bardzo aktywny tryb życia i mają swoją sportową pasję. Dużo odpoczynku, leżenie przez co najmniej kilka dni, może sprawić, że poczują się zwyczajnie bezużyteczni. Okres odpoczynku jest bardzo ważny, dlatego staraj się naprawdę dopełnić go przez co najmniej 48 godzin po operacji i dopiero po tym czasie podjąć drobne aktywności, takie jak powolny spacer.

Przez pierwsze dwa tygodnie, niezależnie od rodzaju operacji plastycznej nie należy doprowadzać do przyspieszenia tętna. Po tych umowny 48 godzinach, najczęściej możesz już wrócić do spacerowania po ogrodzie lub po mieszkaniu – jednak bardzo powoli. Każdy indywidualnie przeżywa ten czas, dlatego jeśli nie czujesz się na siłach, to się nie zmuszaj. Najważniejsze, abyś stosował się do indywidualnych zaleceń lekarza i nie podejmował wysiłku w tym czasie, kiedy chirurg zaleci odpoczynek. Jak szybko możesz wrócić do aktywności po operacjach plastycznych? Oto wskazówki mające charakter orientacyjny. Zanim zaczniesz ćwiczyć, skonsultuj się najpierw ze swoim lekarzem.

Po liposukcji

Liposukcji najczęściej poddają się osoby, które prowadzą aktywny tryb życia, ale pomimo ćwiczeń nie potrafią pozbyć się tkanki tłuszczowej z niektórych miejsc takich jak brzuch lub uda. Te osoby najczęściej „zarażone” są już aktywnym trybem życia i jak najszybciej chciałyby wrócić do aktywności fizycznej. Okres rekonwalescencji po liposukcji trwa około pół roku. Nie oznacza to oczywiście, że przez ten czas musisz wyłącznie leżeć plackiem, chociaż dwa pierwsze tygodnie powinny być czasem bezwzględnego odpoczynku. Po upływie dwóch tygodni możesz zacząć wykonywać lekkie ćwiczenia kardio – spacery lub jazda na rowerze. W okolicach 5 lub 6 tygodnia po operacji możesz powoli i ostrożnie dołożyć sobie intensywność wysiłku. W tym czasie odpowiedni może być trucht lub marsz, a jeśli ćwiczysz na siłowni – podnoszenie niewielkich ciężarów, Nie zwiększaj intensywności wysiłku zbyt szybko i konsultuj podejmowanie kolejnych kroków z chirurgiem, który przeprowadzał operację.

Operacja nosa

Po zabiegu korekcji nosa, wbrew pozorom trzeba bardzo ostrożnie powracać do intensywniejszej aktywności fizycznej, która przez okres 6 tygodni powinna ograniczać się do spacerów. Po zabiegu, naczynia krwionośne w nosie są bardzo wrażliwe, dlatego podwyższone tętno może doprowadzić do krwawienia, a zbyt intensywne na ten czas ćwiczenia doprowadzić do uszkodzenia chrząstek i kości.

Plastyka brzucha

Zabieg abdominoplastyki wiąże się także ingerencją w mięśnie, dlatego pierwsza aktywność fizyczna powinna być podejmowana po około 4 lub 5 tygodniach od zabiegu i powinny to być bardzo lekkie ćwiczenia kardio przez około 2 lub 3 tygodniach. Po tym czasie, w porozumieniu z lekarzem możesz nieco przyspieszać tempo.

Operacja powiększenia piersi

Po operacji powiększenia piersi, górna część ciała nie powinna być aktywna przez około 4 lub 5 tygodni. Do tego czasu możesz wykonywać niezbyt intensywne ćwiczenia dolnej części ciała np. na rowerku stacjonarnym, jednak w taki sposób, aby nie angażować rąk. Po tym czasie uzgodnij z lekarzem czy możesz wykonywać już jakiekolwiek, lekkie ćwiczenia angażujące ręce i klatkę piersiową. Nie próbuj robić tego bez uzgodnienia, ponieważ nawet jeśli wydaje Ci się, że wszystko jest w porządku i mentalnie jesteś gotowa do powrotu do codziennych ćwiczeń – Twoje ciało może jeszcze nie być w pełni sprawne, a pośpiechem możesz zrobić sobie krzywdę.