Blog

Redukcja piersi – fakty

Wiele pań marzy o tym, aby posiadać duży biust. Dlatego też wydaje się, że operacje redukcji piersi należą do rzadkości. Nic jednak bardziej mylnego. Zbyt duży biust może przeszkadzać w podstawowych codziennych aktywnościach, dlatego niektóre z kobiet decydują się na jego korektę. Redukcja piersi nazywana jest również mammoplastyką, a według najnowszych badań coraz więcej kobiet korzysta z jej dobrodziejstw. Głównym powodem jest z pewnością dyskomfort wynikający z ciężaru dużych piersi, a także niemożność wykonywania niektórych aktywności.

Redukcja piersi – powody

Wiele kobiet decyduje się na zabieg ze względów zdrowotnych. Zdarza się, że powodami są również pobudki estetyczne. Rozrośnięty gruczoł piersiowy i nadmiernie zgromadzony tłuszcz powoduje, że piersi odbiegają od standardowego rozmiaru. Ze względu na duży rozrost piersi, mięśnie nie są w stanie utrzymać takiego ciężaru, dlatego pracę przejmuje kręgosłup. Częste skutki to także odparzenia i podrażnienia skóry, np. w okolicach ramion (od ramiączek stanika). Redukcja piersi pozwala kobietom na powrót do prowadzenia aktywnego trybu życia. Warto również zwrócić uwagę na aspekt psychologiczny. Dla wielu z kobiet duży biust jest powodem do kompleksów, przez co często chowają jego rozmiary pod obszernymi ubraniami.

Odpowiedni czas do przeprowadzenia zabiegu

Ważne jest, aby redukcja piersi odbyła się w czasie, w którym pacjentka cieszy się dobrym stanem zdrowia, zarówno psychicznym, jak i fizycznym. Po dokonanym zabiegu co jakiś czas należy wykonywać profilaktyczne badania pod kątem nowotworowym. Duże blizny mogą uniemożliwić te badania. Jeśli zabieg wymaga znacznej redukcji biustu późniejsze karmienie piersią, może okazać się niemożliwe. W przypadku ciąży kobietom podaje się leki, które skutecznie hamują laktację. Kobieta musi być minimum pół roku po zakończeniu karmienia piersią i najlepiej po urodzeniu ostatniego dziecka, jakie planowała. Dodatkowym przeciwskazaniem do zabiegu są również zaburzenia psychiczne, dlatego może się zdarzyć, że chirurg skieruje na wizytę u psychiatry.

Blizny po redukcji piersi – co zrobić, by były niewidoczne?

Oczekiwany efekt wizualny widoczny będzie po około 6-7 miesiącach po zabiegu. Rany pooperacyjne goją się około 3 miesiące. Gojenie ran można przyspieszyć za pomocą lasera biostymulującego. Na własną rękę pacjentka może wykonywać masaż, który będzie przyczyniał się do zmniejszenia obrzęku piersi. Po zabiegu bardzo istotna w gojeniu ran jest rekonwalescencja. Pacjentka otrzyma od specjalisty dobrze dopasowany biustonosz. Powinna go nosić około 6 tygodni. Specjaliści zalecają, aby w pierwszych kilku tygodniach po redukcji piersi szczególnie zwracać uwagę na reakcje organizmu.