Blog

R jak rhinoplastyka – co powinnaś wiedzieć o korekcji nosa?

Rhinoplastyka, to wciąż jeden z najpopularniejszych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej, przeprowadzany zarówno wśród pacjentek jaki pacjentów. O innym, lepszym, mniejszym, bardziej zgrabnym lub prostym nosie wciąż marzy wielu ludzi i wielu decyduje się na poddanie się operacji plastycznej nosa. Popularność tego zabiegu sprawiła, że przyszli pacjenci mają zupełnie inne wyobrażenie i samym zabiegu, konsekwencjach oraz ostatecznym efekcie. Co powinnaś wiedzieć o korekcji nosa, jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi?

1. Nos idealny nie istnieje

Twoje wyobrażenie idealnego nosa może dotyczyć konkretnego człowieka. Chcesz mieć taki nos jak Jennifer Aniston? Niestety, prawdopodobnie nie uda się uzyska takiego efektu. Jest kilka powodów: po pierwsze, właścicielka idealnego według Ciebie nosa ma także inne cechy twarzy, których Ty prawdopodobnie nie masz i dlatego dokładnie taki nos nie będzie pasował do Twoich rysów. Po drugie, nie ma możliwości stworzenia zupełnie nowego nosa. Nos może być mniejszy, bardziej prosty, o lepszym profilu lub delikatnie poprawionym kształcie. Zawsze jednak jest to poprawienie wyglądu, a nie jego całkowita zmiana.

2. Kilka pierwszych dni musisz zaplanować w domu

No chyba, że nie masz oporów przed pojawieniem się wśród ludzi wyglądając jak mumia. Opatrunek po operacji jest konieczny, aby zapobiec powikłaniom po zabiegu. W zależności od indywidualnych skłonności do gojenia się, powstawania i utrzymywania obrzęków, okres rekonwalescencji odbywający się w zaciszu domowym, może trwać nawet kilkanaście dni.

3. Korekcja nosa a noszenie okularów

Bezpośrednio po zabiegu, przez okres około 6 tygodni, prawdopodobnie nie będziesz mógł nosić okularów korekcyjnych ani przeciwsłonecznych. Lekarze po operacji najczęściej zalecają, aby nie zakładać okularów na nos, ponieważ mostek Twoje nosa potrzebuje czasu, aby do końca się ukształtować. Noszenie okularów może spowodować powstanie nieestetycznych wgnieceń. Jeśli zatem nosisz okulary korekcyjne, to porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem. Być może na jakiś czas będziesz musiała stosować soczewki kontaktowe.

4. Korekcja nosa a oddychanie

Często oprócz estetycznej zmiany wyglądu nosa, chirurg poprawia także krzywą przegrodę nosową, która powoduje problemy z oddychaniem lub chrapanie w nocy. Taka forma operacji jest zawsze konsultowana z pacjentem i ma także znaczenie w sensie medycznym. Czasem jednak może dojść do sytuacji odwrotnej czyli zwiększonych problemów z oddychaniem po operacji. Doświadczony lekarz także uprzedzi Cię o tym podczas konsultacji przed operacją.

5. Drogi niechirurgiczne

Rhinoplastyka nie jest jedyną metodą poprawienia kształtu nosa. Drobnej korekty w kształcie nosa, niwelowanie niewielkich garbów można dokonać z pomocą dostępnych wypełniaczy w gabinecie medycyny estetycznej. Jeśli obawiasz się operacji plastycznej lub jeszcze nie jesteś na nią gotowa, zapytaj lekarza o inne metody poprawienia kształtu nosa. Finalnie, zabiegi z użyciem wypełniaczy trzeba okresowo powtarzać, więc na dłuższą metę może nie być to opłacalne dla Twojej kieszeni i w końcu i tak zdecydujesz się na operację. Najważniejsze, aby mieć świadomość wyboru i dokonać go zgodnie z własnymi potrzebami.

6. Możesz być rozczarowany efektami przez pierwszych kilka miesięcy

Największy i najbardziej widoczny obrzęk utrzymuje się przez pierwszych kilka lub kilkanaście dni po zabiegu. Po zdjęciu opatrunków nos jednak wciąż jeszcze nie wygląda tak jak powinien. Trzeba sobie uświadomić, że proces w którym nos nabiera docelowego kształtu trwa około roku i to co zobaczysz w lustrze w 3 tygodnie po operacji nie będzie tym samym, co po roku od zabiegu. Doświadczony chirurg uprzedzi Cię o tym i decydując się na zabieg – pamiętaj o tym, zanim wpadniesz w czarną rozpacz już dwa tygodnie po zabiegu.

źródło: https://www.realself.com/forum/before-rhinoplasty