Blog

rhinoplastyka

R jak rhinoplastyka – co powinnaś wiedzieć o korekcji nosa?

Nos jest centralną częścią naszej twarzy. Nic więc dziwnego, że to właśnie on jest często źródłem naszych kompleksów. Medycyna plastyczna potrafi jednak modyfikować kształt nosa za sprawą rhinoplastyki. Rhinoplastyka pozostaje jednym z najczęściej wybieranych zabiegów chirurgii plastycznej nie tylko w Polsce, ale także na świecie.

O innym, lepszym, mniejszym, bardziej zgrabnym lub prostym nosie wciąż marzy wielu ludzi. Sprawia to, że coraz więcej osób decyduje się na poddanie się operacji plastycznej nosa. Popularność tego zabiegu oraz fakt, że dużo osób się mu poddało sprawia, że coraz częściej nasza wiedza o tym zabiegu polega na przekazach pocztą pantoflową, a coraz mniej na rzetelnych źródłach. Co powinnaś wiedzieć o korekcji nosa, jeśli rozważasz poddanie się zabiegowi? W poniższym artykule postaramy się przybliżyć tematykę korekty nosa.

1. NOS IDEALNY NIE ISTNIEJE

To, jak postrzegamy naszą twarz zależy nie tylko od wzorców piękna, w których żyjemy, ale także od naszych własnych cech charakteru. Każdy z nas ma więc nieco inną definicję idealnego nosa. Niemniej jednak wiele osób wierzy, że za sprawą zabiegu uda mu się uzyskać idealny kształt nosa, jak z okładki magazynów. Nie jest to do końca osiągalne. Jest ku temu kilka powodów: po pierwsze, właścicielka idealnego według Ciebie nosa ma także inne cechy twarzy. To, czy nasz nos jest duży czy mały zależy w dużej mierze od wielkości naszej twarzy. Nie postrzegamy przecież elementów naszej twarzy w oderwaniu od ogólnego wyglądu. Po drugie, nie ma możliwości stworzenia zupełnie „nowego” nosa.  Możemy go jednak modelować. Nos może być mniejszy, mniej garbaty, o lepszym profilu lub o poprawionym kształcie. Przyczyni się to do poprawy jego wyglądu w odniesieniu do reszty twarzy.

2. KILKA PIERWSZYCH DNI MUSISZ ZAPLANOWAĆ W DOMU

Opatrunek po operacji jest konieczny, aby zapobiec powikłaniom po zabiegu. Nie należy też skracać na własną rękę czasu noszenia opatrunku. W zależności od indywidualnych skłonności do gojenia się, powstawania i utrzymywania obrzęków, okres rekonwalescencji odbywający się w zaciszu domowym może trwać nawet kilkanaście dni.

rhinoplastyka

3. RHINOPLASTYKA A NOSZENIE OKULARÓW

Noszenie okularów, zarówno tych przeciwsłonecznych jak i korekcyjnych, nie jest zalecane przez około sześć tygodni. Wynika to z faktu, że mostek Twojego nosa potrzebuje czasu, aby do końca się ukształtować. Noszenie okularów może spowodować powstanie nieestetycznych wgnieceń. Jeśli zatem nosisz okulary korekcyjne, to porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem.  Zabieg korekty nosa nie jest przeciwwskazaniem do noszenia soczewek kontaktowych.

4. KOREKCJA NOSA A ODDYCHANIE

Rhinoplastyka to zabieg, który wykonuje się także ze wskazań medycznych – ma on wtedy na celu poprawę oddychania przez nos. Taka forma operacji jest zawsze konsultowana z pacjentem i ma także znaczenie w sensie medycznym. Czasem jednak może dojść do sytuacji odwrotnej, czyli zwiększonych problemów z oddychaniem po operacji. Doświadczony lekarz także uprzedzi Cię o tym podczas konsultacji przed operacją.

rhinoplastyka

5. DROGI NIECHIRURGICZNE

Rhinoplastyka nie jest jedyną metodą poprawienia kształtu nosa. Drobnej korekty w kształcie nosa można dokonać z pomocą dostępnych wypełniaczy w gabinecie medycyny estetycznej. Niemniej jednak zabiegi z użyciem wypełniaczy trzeba okresowo powtarzać, więc na dłuższą metę może nie być to opłacalne dla Twojej kieszeni i w końcu i tak konieczna będzie operację. Najważniejsze, aby mieć świadomość wyboru i dokonać go zgodnie z własnymi potrzebami.

6. MOŻESZ BYĆ ROZCZAROWANY EFEKTAMI PRZEZ PIERWSZYCH KILKA MIESIĘCY

Największy i najbardziej widoczny obrzęk utrzymuje się przez pierwszych kilka lub kilkanaście dni po zabiegu. Po zdjęciu opatrunków nos jednak wciąż jeszcze nie wygląda tak jak powinien. Trzeba sobie uświadomić, że proces w którym nos nabiera docelowego kształtu trwa około roku i to co zobaczysz w lustrze w 3 tygodnie po operacji nie będzie tym samym, co po roku od zabiegu. Pamiętaj więc, że zdjęcie opatrunku nie odsłoni ostatecznego wyglądu Twojego nosa, a na efekt końcowy trzeba jeszcze trochę poczekać.